Viac článkov v slovenčine a češtine

Varlamov chystá překvapení

Varlamov chystá překvapeníSemyon Varlamov by mohl letos kdekoho překvapit. Nahlas o tom začínají uvažovat i experti z The Hockey Writers.

Hokejový web The Hockey Writers připravil na úvod sezóny analýzu tří brankářů, kteří by se mohli v letošním ročníku stát největšími překvapeními. A hádejte, kdo v žebříčku skončil na prvním místě? Jak už jste nejspíš podle nadpisu poznali, byl to Semyon Varlamov z Colorada. Trojici za ním doplňoval Connor Hellebuyck chytající za Winnipeg, a Marc-André Fleury hájící barvy Golden Knights.  

Ano, je to tak. Jednoznačně poslední celek loňské NHL může letos jen překvapit a pokud se tak má stát, jedním z hlavních strůjců úspěchu bude právě jednička Lavin. Nyní už se ale pojďme společně vrhnout na samotný rozbor THW. 

Když budeme hodně mírní, mohli bychom říct, že minulá sezóna byla pro Avs těžká. Nyní má ovšem tým z Denveru na soupisce řadu nadějí, včetně Varlamova, a tak by se obdobné situaci mohl vyvarovat. Ruský brankář byl v posledních letech obětí špatné defenzivy. Svědčí o tom i statistika nazvaná jako CF, která udává procentuální poměr mezi střelami, které tým vypálil, a mezi těmi, kterým musel čelit. Avalanche skončili v rámci celé ligy na 23. místě se 48,65 %. To samé se dá říct o vypracovaných, respektive poskytnutých šancích, kde Laviny skončily na 24. pozici se 47,94 %. 

Ať už se zeptáte jakéhokoli brankáře, patrně vám řekne, že nejtěžší úlohou v rámci jeho povolání je mentální aspekt. Pokud se týmu před vámi nedaří, je prakticky jedno, jak moc se přemáháte. Situaci většinou nezměníte a snadno se výkony budou zhoršovat. 

Na startu nové sezóny však Colorado vypadá svěží a stejně tak i jeho jednička v brance. Varlamov má po čtyřech odehraných kláních na kontě tři vítězství a impozantní průměr branek na zápas (1,76) i procentuální úspěšnost zásahů (94,4 %). Hlavně druhá statistika stojí za pochvalu. Navíc Boston ani New York Rangers rozhodně nespadají do kategorie snadných soupeřů. 

Vypadá to, že Varlamov bude o moc lepší než v uplynulém roce. Možná má dokonce šanci probojovat se mezi deset nejlepších brankářů v lize, a to hlavně pokud se bude více dařit týmu. Ten má totiž talent. Můžeme jen doufat, že Matt Duchene nezačne být příliš rozptýlený.


Patrik Czepiec, Czech Republic, czepiec@eurolanche.com
16/10/2017 - 17:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."