Viac článkov v slovenčine a češtine

Duchene rozvracia ďalšiu kabínu

Duchene rozvracia ďalšiu kabínuKomentár k uniknutému videu.

Včera hokejový svet šokovalo video, na ktorom Matt Duchene so spoluhráčmi z Ottawy Senators kritizuje asistena hlavného trénera, tímové pohovory a nemá problém poznamenať, že „posledné tri týždne som vôbec nedával pozor“. Video vzniklo vo vozidle spoločnosti Uber, ktorá má právo zaznamenávať dianie vo vnútri. Samotné zverejnenie je veľký právny problém. V niektorých prípadoch je však možné ísť nad zaužívanú prax a zákon, ak je daná vec vo verejnom záujme. Platí to hlavne v prípade štátnych inštitúcií, konkrétne napríklad pri korupčných kauzách. Napriek tomu, že Ottawa je súkromný klub, myslím si, že zverejnenie videa bolo vo verejnom záujme - v záujme jej fanúšikov, ktorí svojimi financiami dotujú klub, hráčske zmluvy a držia ho pri živote. Fanúšikovia majú právo spoznať to, čo sa niektorí pred nimi snažia utajiť. Aj to, že Matt Duchene opäť rozvracia kabínu.

 

Váhal som včerajší deň, či mám vôbec tento článok napísať, keďže Duchene už nie je hráčom Colorada Avalanche. Spomenul som si na jeho nedávny zápas v Pepsi Centre a hystériu niektorých fanúšikov, ktorí dokonca volali po jeho návrate. Už vtedy som napísal článok, v ktorom som sa takýmto myšlienkovým pochodom čudoval. Uniknuté video len potvrdzuje všetky domnienky, chodbové reči a neoficiálne informácie o povahe Matta Duchene.

 

Na kritike vlastného tímu či trénera z pohľadu hráčov nie je nič zvláštne. Majú na to právo. Ide však o spôsob a obsah, akým ho podali. Duchene bol vymenený do Ottawy, lebo chcel hrať v play-off. Do Kanady prišiel plný elánu a chute. Uplynul presne rok a akákoľvek bojovnosť sa z neho vytratila. Kapituloval. Verejne priznal, že posledné týždne ani nevníma to, čo mu hovoria tréneri. Naozaj, po jednom jedinom roku to zabalil a verejne sa tým chváli pred uberistom. Ináč, ako keby hráči NHL nemali na viac ako len Uber s piatimi miestami, kde sa tlačia ako tínedžeri idúci na piatkový záťah… alebo skôr zo záťahu podľa nočnej hodiny a úst, ktoré sa im nezatvorili.

Čo je na celej kauze najhoršie je Ducheneove vyjadrovanie pred mladými spoluhráčmi a jeho vplyv na nich. Duchene nie je nováčik a do Ottawy prišiel ako jeden z vodcov, v budúcnosti možno rovno aj kapitán - rola o ktorej sníval už v Colorade. Teraz mladíkom, ktorí boli nedávno deti, ukazuje, aké jednoduché je vzdať sa, otvorene sa na všetko vykašľať a nerešpektovať autority. Toto má byť líder a vzor?

 

Vydané ospravedlenenie hráčov či prehlásenie tímu o jednote sú k ničomu. Je to akoby scénka z paródie, kde vybuchujú bomby a policajt hovorí „Rozíďte sa, nie je tu nič k videniu“. Video je najlepším dôkazom atmosféry, aká vládne v tíme a aké charaktery ho „reprezentujú“.

 

Po včerajšku už snáď každý pochopí, prečo majiteľ Avs Josh Kroenke povedal v rozhovore pre Denver Post, že „jeho meno nechcem menovať“, prečo sa Colorado odrazu po Ducheneovom odchode odrazilo do závratných výšok, prečo Erik Johnson poskytol médiám na jeho adresu tvrdé slová, prečo nie je všetko o tom, čo hráč robí pred kamerami, ale hlavne to, ako to má v hlave a v šatni upratané…

 

Duchene sa svojim talentom dostal medzi zopár vyvolených na tomto svete, ktorí môžu hrať v najlepšej hokejovej lige sveta. V najluxusnejšej a najbohatšej ére NHL, keď je o hráčov jeho kalibru postarané špičkovo, vysmial sa svojmu životnému šťastiu priamo do tváre a nič nepochopil… Nepochopil, že nikdy nevyhrá Stanley Cup a nikdy nebude kapitánom.


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
07/11/2018 - 08:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."