V predvečer Eurolanche Invasion XI

V predvečer Eurolanche Invasion XIKomentár k jedenástej Eurolanche Invasion.

Zajtra sa začína jedenásta Eurolanche Invasion. Pre mňa osobne to bude jubilejná desiata, ktorej sa osobne zúčastním. Ako som už pred nedávnom povedal, po minuloročnej desiatej Invasion som uvažoval nad aspoň ročnou prestávkou. Od sezóny 2011/12 som nevynechal doposiaľ ani jednu, v rokoch 2008-2018 som nebol ani deň v Denveri iba v roku 2012, a teda z posledných desiatich sezón som vynechal iba jednu.

Dva a pol týždňový program prináša aktivity vypočítané takmer na každú minútu - veď Amerika nie je za rohom a mnohí sa do Colorada už nikdy nebudú môcť vrátiť - čo je späté nielen s fyzickou, ale aj psychickou únavou. Ako hlavný organizátor nesiem zodpovednosť za X ľudí a vždy sa snažím predčiť ich očakávania. A potom tu je ešte otázka obmedzeného počtu dovolenky, ktorú si môžem z práce vziať.

Teraz som vypísal akoby všetky negatívne a vyčerpávajúce elementy, ktoré ma po Invasion X dobehli. Prešlo však niekoľko týždňov a keď som po prieskume uvidel, že aj o jedenásty výlet v rade bude veľký záujem, rozhodol som sa ísť do toho. Veď počet účastníkov vyrovná rekord projektu a počet ich národností dokonca nový rekord vytvorí.

Nebol to však iba záujem členov, ktorý ma presvedčil. Štát Colorado, mesto Denver a Ameriku som si po toľkých výletoch obľúbil natoľko, že je ťažké povedať nie. Kultúra, príroda, ľudia, reštaurácie, obchody, prostredie ako také… Iný svet, v ktorom sa už cítim ako doma. A stráviť v ňom dva a pol týždňa do roka nie je vôbec veľa. V Colorade sa cítim veľmi príjemne, už dávno to nie je pre mňa osobne iba o hokeji. Colorado sa stalo pre mňa akousi závislosťou, ktorej sa dá ťažko odolať. Som rád, že sa o svoje pocity a zážitky môžem deliť s ostatnými hokejovými fanúšikmi - či už s tými, ktorí idú do USA po prvýkrát, alebo s tými, ktorí sa tam so mnou opakovane vracajú.

A tu sa ešte pri našich členov pristavím. Eurolanche začal postupne rásť, pracoval vďaka skupine nadšencov, ťažil z pomoci iných, aj Petra Budaja či Jana Hejdu, až sa z neho stal akési perpetum mobile. Fanklub si ide svojim vlastným životom. Vybudoval si značku, získal menu, je známy v hokejovej komunite. Do jeho poslania sa dostali nejakým spôsobom aj pravidelné výlety do USA, ktorých cene nemôžu konkurovať žiadne komerčené cestovné spoločnosti. Eurolanche spojil fanúšikov a za desať Invasion za more dostal už takmer šesť desiatok. Koľko z nich by sa do USA nikdy v živote bez Eurolanche nedostalo? To je pre mňa hlavná otázka, a som za ňu veľmi rád, lebo vystihuje komplexnosť malého projektu nadšencov, ktorý im trochu prerástol cez hlavu… A to je len dobre.

Posledné týždne ste mohli na webe Eurolanche.com čítať príbehy a rozhovory účastníkov Eurolanche Invasion XI. Prostedníctvom nich ste mohli spoznať rôzne typy ľudí, fanúšikov, ktorí majú za sebou úplne odlišné životné osudy, ktorí majú úplne iné očakávania, ale ktorých spája jediná vec - podpora Colorada Avalanche. Som veľmi rád, že Eurolanche takto spája cudzích ľudí a že za tie roky sa zrodilo niekoľko trvácnych priateľstiev.

Na záver len toľko. Ako je už známe, Colorado v ďalšej sezóne odohrá svoj druhý zápas pod holým nebom. A my už viac ako rok dopredu vieme, že tam nebudeme chýbať. Séria Eurolanche Invasion sa natiahne na svoje dvanáste pokračovanie. Ako keby sme tam po prvom výlete nechali magnet, ktorí nás doteraz ťahá späť…

Všetky základné informácie o Eurolanche Invasion a o predošlých desiatich výletoch nájdete na Invasion.Eurolanche.com. Ak uvažujete o účasti na budúcej Invasion a máte otázky, posielajte ich na eurolanche@eurolanche.com. Prihlasovanie bude spustené neskôr a budú naň upozornení členovia fanklubu, ktorí pri registrácii uviedli svoju e-mailovú adresu.


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
11/02/2019 - 18:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."