Viac článkov v slovenčine a češtine

Zhuravlyov s Kovalenkem došli pro medaile

Zhuravlyov s Kovalenkem došli pro medaileZhuravlyov a Kovalenko se stali jedinými mladíky Avs, kteří na juniorském šampionátu získali medaili. Mistry světa jsou Finové, ve finále porazili USA.

Juniorské mistrovství světa jako by už patřilo v některých domácnostech k ostatním svátečním tradicím. I letos v Kanadě probíhal divácky atraktivní turnaj, který v noci ze soboty na neděli vyvrcholil dvěma zápasy o medaile. 

V prvním z nich nedopustili překvapení Rusové, kteří si pohlídali své již druhé střetnutí se Švýcarskem a získali bronz. Společně se z něj mohou radovat také dva mladíci patřící Coloradu, Danila Zhuravlyov a Nikolaj Kovalenko. Mnohem dramatičtěji vyzněl finálový boj, ve kterém Finové zasadili Spojeným státům rozhodující direkt teprve dvě minuty před koncem duelu.

Rusové si byli evidentně vědomi síly švýcarského výběru, který je ostatně ve skupinové fázi mistrovství potrápil možná vůbec nejvíce ze všech týmů. A tak zatímco v prvním vzájemném utkání Švýcarsko dostalo možnost vést 4:1, tentokrát od samého začátku diktovalo tempo Rusko. V čase 4:28 otevřel skóre po individuální akci Kirill Slepec, další klid na hokejky dodal Rusům jejich třináctý útočník Nikita Shashkov skvěle umístěnou střelou.

Jenže favorit boje o bronz po tomto gólu doslova usnul na vavřínech. Švýcarsko se dlouho nechtělo vzdát a brankami Nussbaumera a Brüschweilera vždy snížilo na rozdíl jediného gólu. Definitivní zlom švýcarské snahy přinesl až Slepec, který se svým hattrickem výrazně podílel na konečném výsledku 5:2. I když tomu skóre nenapovídá, důležitou roli znovu sehrál i brankář Kochetkov, jenž čelil 36 švýcarským střelám.

Danila Zhuravlyov brání švýcarského kapitána Eggenbergera. (Foto: IIHF)

Stejně jako po celý turnaj, i tentokrát nastoupil v první formaci Ruska prospekt Avs Danila Zhuravlyov. Jeho čas na ledě se oproti semifinálové bitvě s USA zvýšil o necelé čtyři minuty, přesto byl druhým nejméně vytěžovaným bekem ruského týmu v zápase. Celkově mu trenéři na turnaji velký ice time nevěnovali. Pořádně si zahrál jen proti sestupujícím Dánům v úvodním duelu Ruska, kdy nastoupil na 20 minut a 9 vteřin. Proti Slovensku si připsal svůj jediný bod, když asistoval při brance Kostina.

Také Nikolaj Kovalenko nezažil nejpovedenější zápas na turnaji, když jeho útok jako jediný skončil s mínusovým bodem ve statistice +/-. Při kompletním zúčtování jeho výkonů na šampionátu však musí zaznít i slova chvály. V původní nominaci ruských trenérů se s Kovalenkem ani nepočítalo a na soupisku ho dopsali několik hodin před prvním utkáním ve skupině. Proti Česku vstřelil vítězný gól v oslabení a stal se mužem zápasu. Se svou třetí formací pravidelně trápil soupeře, proti Slovensku asistoval dvakrát během 2 minut. Také v semifinále se připomněl, když vyslal na branku 4 střely, což byl druhý nejvyšší počet z celého týmu. Dobrá představení Kovalenkovy třetí formace však shazovala nedůslednost při bránění. Třetí útok skončil v mínusových číslech v semifinále i v zápase o bronz.

Ruská radost z bronzu. Nejblíže k poháru sedí Nikolaj Kovalenko. (Foto: IIHF)

Finále turnaje bylo dlouho vyrovnaným a bezgólovým soubojem. Až ve 32. minutě otevřel skóre ostrou ranou Jesse Ylönen. Úspěšnou střelou ze střední vzdálenosti se prezentoval také Otto Latvala a Finové cítili, že zlato mají na dosah. Američané ale nedali zápas lacino. Už o minutu později snížil Chmelevski pohotovou dorážkou, a za další minutu a půl srovnal Josh Norris. Neuvěřitelné finále mělo podobně zdrcující rozuzlení. Finové se stejně jako ve čtvrtfinále proti Kanadě prosadili v samém závěru zápasu, čímž si zajistili vítězství i titul mistrů světa. O rozhodnutí se postaral Kaapo Kakko, který se nejlépe zorientoval ve velkém závaru před brankou a bekhendem splnil Finsku zlatý sen. V širší nominaci Finů byl také mladík Avs Sampo Ranta, dodatečného povolání se však podobně jako Kovalenko nedočkal.

Výsledek zápasu o třetí místo
Rusko - Švýcarsko 5:2 (2:0, 1:2, 2:0) [Danila Zhuravlyov a Nikolaj Kovalenko bez bodu]

Výsledek finále
USA - Finsko 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)

Konečné pořadí MS U20 2019
1. Finsko
2. USA
3. Rusko
4. Švýcarsko
5. Švédsko
6. Kanada
7. Česká republika
8. Slovensko
9. Kazachstán
10. Dánsko (sestupuje)

Líbil se vám zpravodajský servis Eurolanche po dobu celého turnaje?
Ano velmi, uvítám i další články
Ano, ale chyby se našly
Ne, přišel mi zbytečný
Ne, zpracování nebylo kvalitní

Patrik Czepiec, Czech Republic, czepiec@eurolanche.com
06/01/2019 - 08:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."