Viac článkov v slovenčine a češtine

Kalendárium: Colorado získava Raya Bourquea

Kalendárium: Colorado získava Raya BourqueaSeriál, pri ktorom si pripomenieme významné udalosti či výročia Colorada Avalanche a ich predchodcov z Quebec Nordiques. Dnes prestup Raya Bourquea k Avalanche.

Písal sa rok 2000. Času na výmeny mali v tej dobe manažéri podstatne viacej ako dnes. Uzávierka prestupov bola až 16.3. Zástupcovia Colorada Avalanche rozhodne čakať do poslednej chvíle nechceli, keď už 10 dní pred uzávierkou spolu s Bostonom Bruins vykonali veľký trade, ktorý výrazne posilnil už aj tak silné mužstvo Lavín.

Tím Avalanche opustili mladíci Martin Grenier, ktorý celú kariéru trávil hlavne v nižších zámorských súťažiach a Samuel Pahlsson s podstatne bohatšou kariérou v NHL. Práve v Bostone si odbil premiéru v NHL. Odohral tam však len 17 zápasov, po ktorých bol vytrejdovaný do Anaheim Mighty Ducks. Jeho kariéra vyvrcholila v roku 2007 ziskom Stanley Cupu už v drese premenovaného Anaheimu Ducks. Za poctivú prácu útočníka v defenzívnej práci si v majstrovskom roku vyslúžil aj 2. miesto v hlasovaní o Selkeho trofej. Za 798 zápasov si v NHL stihol pripísať 199 bodov.

Najväčším lákadlom pre Boston v tej dobe bol však Brian Rolston. 26-ročné, ľavé krídlo, draftované v roku 1991, v 1. kole tímom New Jersey Devils, sa nielen v Bostone ale aj v celej kariére prezentoval slušnými číslami, keď si v 1256 zápasoch dokázal pripísať 761 bodov. V drese Avalanche však veľmi nezažiaril keď si v 50 štartoch dokázal pripísať len 18 bodov. Stanley Cupu v drese Avalanche  sa tak tesne vyhol. Mrzieť ho to veľmi nemusí, vo vitríne mu už visí víťazná trofej z roku 1995, keď ju získal s tímom Devils.

Rolston v drese Bostonu

Zbavili sme sa aj 1. draftového picku, ktorý sa zástupcovia Bostonu v roku 2000 rozhodli uplatniť na Martina Samuelssona, keď ho draftovali z 27. miesta. Nemožno to nazvať inak ako nevydarený výber, keď si v drese Bostonu zahral len v 14 zápasoch so ziskom bodu. Po nasledujúcich  3 rokoch v AHL to zabalil a skúšal šťastie vo švédskej lige.

Poďme sa ale venovať posilám, z ktorej jedna bola posledným kúskom skladačky k výhre Stanley Cupu v roku 2001. Tým posledným dielikom však určite nebol Dave Andreychuk. 36-ročné ľavé krídlo, člen Siene slávy NHL, sa v hviezdami nabitej zostave Colorada presadiť nedokázal. V 14 zápasoch si pripísal len 3 body. Pred slávnou sezónou 2000/01 sa upísal ako voľný hráč Buffalu. Stanleyho pohára sa na sklonku kariéry dočkal ale aj on, keď ho vybojoval v roku 2004 s Tampou Bay. 9 účastí na All Stars game a 1338 bodov v 1639 zápasoch ho však, aj napriek nevydarenému angažmánu v Avalanche, právom radí medzi legendy.

Najväčšiu hviezdu sme ale získali v podobe Raya Bourquea. Ten aj v 40 rokoch dokázal výrazne potiahnúť tím Avalanche k vytúženému Stanley Cupu. Hneď v prvej sezóne v Avalanche si dokázal z pozície obrancu pripísať priemer bodu na zápas, keď si pripísal 14 bodov v 14 zápasoch. Na Stanley Cup si však po prehre  Dallasom 4:3 v konferenčnom finále musel ešte rok počkať. Vo víťaznej základnej časti 2000/01 sa mu v produktivite opäť darilo náramne, keď si pripísal 59 bodov v 80 zápasoch.  V playoff tiež nepoľavil, keď si zahral všetkých 21 zápasov, pri ktorých si dokázal pripísať 10 bodov. V pamäti ostane najmä skvelé gesto kapitána Joea Sakica, ktorý mu po víťazstve 4:3 na zápasy nad New Jersey doprial zdvihnúť trofej nad hlavu ako prvému. Posledné víťazstvo v kariére 3:1 nad Devils tak ukončilo jeho famóznu bohatú kariéru, ktorá je spätá najmä s Bostonom Bruins. Odohral za nich bez prestávky rovných 20 sezón. Počas svoje bohatej kariéry si pripísal vo všetkých sezónach účasť v zápase hviezd, Calder trophy, až 5x Norris Trophy a v neposlednom rade 1x Kings Clancy Trophy za líderstvo na ľade aj mimo neho. V 1612 zápasoch si pripísal 1579 bodov. V roku 2004 bol právom uvedený do Siene slávy NHL. Poslednú sezónu kariéry tak ukončil tým, čo mu ako jediné chýbalo vo vitríne. Stanley Cupom v drese našich milovaných Colorada Avalanche.

Ikonická fotka Borqua, ktorá ani nepotrebuje komentár


Pavol Skyba, , eurolanche@eurolanche.com
06/03/2019 - 21:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."