Viac článkov v slovenčine a češtine

Jonas Holos na MS opět ukazuje kvalitu

Jonas Holos na MS opět ukazuje kvalitu  Před působením norského zadáka Jonase Holose v týmu Colorada Avalanche byl známý především z reprezentačního působiště. A své kvality dokazuje i letos.

Holos jakoby chtěl naznačit, že Mistrovství světa je přesně turnaj jemu šitý na míru. Právě na nich poprvé oslovil svými výkony hokejovou veřejnost. Právě díky nim si vysloužil šanci v týmu Colorada, kam se dostal přes působiště ve švédském Farjestadu. Přestože výrazně nezklamal, za mořem odehrál během sezony 2010/2011 "jen" 39 zápasů. Branku v nich nevstřelil, za to si připsal šest asistencí.

V týmu ale dlouhou dobu plnil roli sedmého obránce nebo zdravého náhradníka. To je možná kámen úrazu Holosových (občas) kolísavých výkonů. V dresu Norska totiž plní tento rodák ze Sarpsborgu tu nejvyšší možnou roli, přirovnatelnou k Nicklasi Lidströmovi v Detroitu, Zdenu Chárovi v Bostonu nebo Chrisi Prongerovi z Philadelphie. A právě v tom je nejsilnější. Jeho výkon je konzistentní po celou dobu utkání, ba dokonce graduje s blížícím se koncem základní hrací doby, potažmo prodloužení.

V týmu Avs pochopitelně podobné postavení očekávat nemohl. Colorado navíc před letošní sezonou silně obměnilo defenzivní šiky, kde se vedení soustředilo na příchod především defenzivních a nekompromisních borců. A to není právě Holosův popis. Čtyřiadvacetiletý obránce je stejně dobrý na obou koncích kluziště, lépe se jistě cítí na útočné polovině nebo při vyvážení kotoučů. S Erikem Johnsonem v sestavě Avs (a rostoucím Stefanem Elliottem) "zbytečné" zboží v klubu.

Holos tak letošní sezonu odehrál opět ve Švédsku, tentokráte v mužstvu Vaxjo. Neodehrál o moc víc než průměrnou sezonu, ve 41 duelech nastřádal devět bodů (2+7). Stejná devítka mu svítila i v kolonce plus/minus, bohužel pro něj s minusem. Jeho čas ale jakoby opět přišel s MS. V norském dresu je jednoznačně nejvytěžovanějším hráčem (téměř 28 minut). Druhý Ole-Kristian Tollefsen, jenž má rovněž zkušenosti z NHL, atakuje hranici 25 minut.

Norský bek důvěru trenérům oplácí skvělými výkony. Opět platí, že si dokáže odehrát své dozadu, dopředu ale zatím patří k nejlepším obráncům turnaje. V barvách své země jsou produktivnější pouze pětibodoví Per-Age Skroder a Patrick Thoresen (oba 1+4). Holos je pak za oběma útočníky se čtyřmi body (1+3). To ostatně stačí i na vedení, co se týče všech zadáků na turnaji. Čtyři body doposud nasbírali jen taková jména jako Mark Streit (2+2), Justin Faulk (1+3) a Duncan Keith (1+3).

Holosův potenciál je tedy vskutku značný, pravdou ale je, že do NHL by měl zřejmě šanci prorazit pouze v týmu, kde by dostával více prostoru a zařadil by se do jednoho z dvou elitních obranářských párů. To ho v Coloradu nejspíše nečeká. Na Mistrovství v dresu Norska je ale jedním z nejvytěžovanějších hráčů turnaje a při této definici se cítí jako ryba ve vodě. A na jeho výkonech je to pochopitelně znát.


Matej Klucho, Czech Republic, eurolanche@eurolanche.com
10/05/2012 - 12:30

Comments

Subject:Author:Date:
petrik
10. 05. 2012 13:01

View comments | Add your comment

New comments
LOL !... More in:
Prečo by si voľní hráči mali vybrať Avs?

To je vtip?... More in:
Prečo by si voľní hráči mali vybrať Avs?

Minule som čítal, že Shipachyov ešte nepôjde tento rok do NHL, lebo musí dodržať zmluvu, ktorú má v KHL.... More in:
Nebol by lepší Šipačov?

Haha, mám naprosto stejný názor. Akorát že neironizuji slovo "rádi", ale doslova říkam, že Radulov je prase a ... More in:
Nebol by lepší Šipačov?

New articles
Hráči Avs nominovaní na Svetový pohár
MS nám poodhalilo hru JT Comphera
Prečo by si voľní hráči mali vybrať Avs?
Avalanche sign Sergei Boikov
Avalanche podpísali Sergeia Boikova