Jonas Holos na MS opět ukazuje kvalitu

Jonas Holos na MS opět ukazuje kvalitu  Před působením norského zadáka Jonase Holose v týmu Colorada Avalanche byl známý především z reprezentačního působiště. A své kvality dokazuje i letos.

Holos jakoby chtěl naznačit, že Mistrovství světa je přesně turnaj jemu šitý na míru. Právě na nich poprvé oslovil svými výkony hokejovou veřejnost. Právě díky nim si vysloužil šanci v týmu Colorada, kam se dostal přes působiště ve švédském Farjestadu. Přestože výrazně nezklamal, za mořem odehrál během sezony 2010/2011 "jen" 39 zápasů. Branku v nich nevstřelil, za to si připsal šest asistencí.

V týmu ale dlouhou dobu plnil roli sedmého obránce nebo zdravého náhradníka. To je možná kámen úrazu Holosových (občas) kolísavých výkonů. V dresu Norska totiž plní tento rodák ze Sarpsborgu tu nejvyšší možnou roli, přirovnatelnou k Nicklasi Lidströmovi v Detroitu, Zdenu Chárovi v Bostonu nebo Chrisi Prongerovi z Philadelphie. A právě v tom je nejsilnější. Jeho výkon je konzistentní po celou dobu utkání, ba dokonce graduje s blížícím se koncem základní hrací doby, potažmo prodloužení.

V týmu Avs pochopitelně podobné postavení očekávat nemohl. Colorado navíc před letošní sezonou silně obměnilo defenzivní šiky, kde se vedení soustředilo na příchod především defenzivních a nekompromisních borců. A to není právě Holosův popis. Čtyřiadvacetiletý obránce je stejně dobrý na obou koncích kluziště, lépe se jistě cítí na útočné polovině nebo při vyvážení kotoučů. S Erikem Johnsonem v sestavě Avs (a rostoucím Stefanem Elliottem) "zbytečné" zboží v klubu.

Holos tak letošní sezonu odehrál opět ve Švédsku, tentokráte v mužstvu Vaxjo. Neodehrál o moc víc než průměrnou sezonu, ve 41 duelech nastřádal devět bodů (2+7). Stejná devítka mu svítila i v kolonce plus/minus, bohužel pro něj s minusem. Jeho čas ale jakoby opět přišel s MS. V norském dresu je jednoznačně nejvytěžovanějším hráčem (téměř 28 minut). Druhý Ole-Kristian Tollefsen, jenž má rovněž zkušenosti z NHL, atakuje hranici 25 minut.

Norský bek důvěru trenérům oplácí skvělými výkony. Opět platí, že si dokáže odehrát své dozadu, dopředu ale zatím patří k nejlepším obráncům turnaje. V barvách své země jsou produktivnější pouze pětibodoví Per-Age Skroder a Patrick Thoresen (oba 1+4). Holos je pak za oběma útočníky se čtyřmi body (1+3). To ostatně stačí i na vedení, co se týče všech zadáků na turnaji. Čtyři body doposud nasbírali jen taková jména jako Mark Streit (2+2), Justin Faulk (1+3) a Duncan Keith (1+3).

Holosův potenciál je tedy vskutku značný, pravdou ale je, že do NHL by měl zřejmě šanci prorazit pouze v týmu, kde by dostával více prostoru a zařadil by se do jednoho z dvou elitních obranářských párů. To ho v Coloradu nejspíše nečeká. Na Mistrovství v dresu Norska je ale jedním z nejvytěžovanějších hráčů turnaje a při této definici se cítí jako ryba ve vodě. A na jeho výkonech je to pochopitelně znát.Matej Klucho, Czech Republic, matej@eurolanche.com, macoursk@seznam.cz
10/05/2012 - 12:30


Comments

Subject:Author:Date:
petrik
10. 05. 2012 13:01

View comments | Add your comment

11 přesilovek - 1 gól (ano, ten Stastnyho empty netter). To je zatím asi to jediné, co nám v playoff nejde (bo... More in:
Minnesota sa pokúsi vyrovnať stav série

JJ, četl jsem, že v podstatě nebyl brán jako "repeated offender", i když k tomu jakože přihlédli ... ... More in:
Rýchly komentár

Nhl mohla vyslat do světa signál že chce svoje nejlepší hokejsty chránit, ale opět se tak nestalo. ... More in:
Rýchly komentár

Podle mě by to tak i bylo, ale to by to nesměli zdupat při vyjednávání nové kolektivní smlouvy a umožnit to "o... More in:
Rýchly komentár