Viac článkov v slovenčine a češtine

Jonas Holos na MS opět ukazuje kvalitu

Jonas Holos na MS opět ukazuje kvalitu  Před působením norského zadáka Jonase Holose v týmu Colorada Avalanche byl známý především z reprezentačního působiště. A své kvality dokazuje i letos.

Holos jakoby chtěl naznačit, že Mistrovství světa je přesně turnaj jemu šitý na míru. Právě na nich poprvé oslovil svými výkony hokejovou veřejnost. Právě díky nim si vysloužil šanci v týmu Colorada, kam se dostal přes působiště ve švédském Farjestadu. Přestože výrazně nezklamal, za mořem odehrál během sezony 2010/2011 "jen" 39 zápasů. Branku v nich nevstřelil, za to si připsal šest asistencí.

V týmu ale dlouhou dobu plnil roli sedmého obránce nebo zdravého náhradníka. To je možná kámen úrazu Holosových (občas) kolísavých výkonů. V dresu Norska totiž plní tento rodák ze Sarpsborgu tu nejvyšší možnou roli, přirovnatelnou k Nicklasi Lidströmovi v Detroitu, Zdenu Chárovi v Bostonu nebo Chrisi Prongerovi z Philadelphie. A právě v tom je nejsilnější. Jeho výkon je konzistentní po celou dobu utkání, ba dokonce graduje s blížícím se koncem základní hrací doby, potažmo prodloužení.

V týmu Avs pochopitelně podobné postavení očekávat nemohl. Colorado navíc před letošní sezonou silně obměnilo defenzivní šiky, kde se vedení soustředilo na příchod především defenzivních a nekompromisních borců. A to není právě Holosův popis. Čtyřiadvacetiletý obránce je stejně dobrý na obou koncích kluziště, lépe se jistě cítí na útočné polovině nebo při vyvážení kotoučů. S Erikem Johnsonem v sestavě Avs (a rostoucím Stefanem Elliottem) "zbytečné" zboží v klubu.

Holos tak letošní sezonu odehrál opět ve Švédsku, tentokráte v mužstvu Vaxjo. Neodehrál o moc víc než průměrnou sezonu, ve 41 duelech nastřádal devět bodů (2+7). Stejná devítka mu svítila i v kolonce plus/minus, bohužel pro něj s minusem. Jeho čas ale jakoby opět přišel s MS. V norském dresu je jednoznačně nejvytěžovanějším hráčem (téměř 28 minut). Druhý Ole-Kristian Tollefsen, jenž má rovněž zkušenosti z NHL, atakuje hranici 25 minut.

Norský bek důvěru trenérům oplácí skvělými výkony. Opět platí, že si dokáže odehrát své dozadu, dopředu ale zatím patří k nejlepším obráncům turnaje. V barvách své země jsou produktivnější pouze pětibodoví Per-Age Skroder a Patrick Thoresen (oba 1+4). Holos je pak za oběma útočníky se čtyřmi body (1+3). To ostatně stačí i na vedení, co se týče všech zadáků na turnaji. Čtyři body doposud nasbírali jen taková jména jako Mark Streit (2+2), Justin Faulk (1+3) a Duncan Keith (1+3).

Holosův potenciál je tedy vskutku značný, pravdou ale je, že do NHL by měl zřejmě šanci prorazit pouze v týmu, kde by dostával více prostoru a zařadil by se do jednoho z dvou elitních obranářských párů. To ho v Coloradu nejspíše nečeká. Na Mistrovství v dresu Norska je ale jedním z nejvytěžovanějších hráčů turnaje a při této definici se cítí jako ryba ve vodě. A na jeho výkonech je to pochopitelně znát.


Matej Klucho, Czech Republic, eurolanche@eurolanche.com
10/05/2012 - 12:30

Comments

Subject:Author:Date:
petrik
10. 05. 2012 13:01

View comments | Add your comment

New comments
Tak ako jedine pozitivum sa javi byt Compher co som vlastne ani necakal po vymene.... Grigorenko zhas a ak on ... More in:
Avs by se měli zaměřit na Shattenkirka

No je to hlavně proto, že by si jinak Sakic musel přiznat, že O'Reilly šel zadarmo ;)... More in:
Avs by se měli zaměřit na Shattenkirka

ak Sakic na drafte bude vyberat najlepsieho dostupneho hraca bezohladu na to co nam treba tak je to viac menej... More in:
Avs by se měli zaměřit na Shattenkirka

ja ho berem este stale ako potecialneho obrancu nakolko je mlady.. ale mas pravdu jeho hra je zatial hrozna...... More in:
Avs by se měli zaměřit na Shattenkirka

New articles
Eurolanche Invasion IX: DAY 8
Eurolanche Invasion IX: DEŇ 8
Správy z nižších súťaží (14.)
Rýchly komentár
Player ratings: Ducks game