Viac článkov v slovenčine a češtine

Kto zaplní voľné miesto po Muellerovi?

Kto zaplní voľné miesto po Muellerovi?Už o pár dní sa dozvieme, ako sa GM Shermanovi podarí zaplátať dieru v zostave spôsobenú odchodom P. Muellera. Tu je zoznam možných kandidátov.

Po nepredložení kvalifikačnej ponuky Petrovi Muellerovi a jeho následnom očakávanom odchode do iného klubu zostane Avs minimálne jedno voľné miesto v top 3 útočných formáciách. K trojici centrov Stastny, Duchene, O´Reilly máme momentálne k dispozícii krídla: Landeskog, Jones, McGinn, Downie a zrejme sa sem počíta aj s Hejdukom. Jedno meno však tak či tak ešte chýba. 

Najjednoduchším spôsobom ako tento “problém“ vyriešiť by samozrejme bolo zaplniť voľné miesto talentovaným mladým hráčom z farmy. Avs však v tejto kategórii príliš veľa vhodných kandidátov nemajú. Do úvahy by pripadali snáď len donedávna ešte juniori Hishon alebo Sgarbossa, prípadne ešte Connolly ktorý si debut v tíme Avs odkrútil už v minulej sezóne. Spoliehať sa však na to, že niektorý z týchto hráčov bude schopný odohrať plnohodnotne kompletnú sezónu po boku Duchenea by bolo prinajmenšom trúfalé, ak nie rovno hlúpe.

Jednou z možností je tiež presun Duchenea na krídlo Stastneho útoku a zverenie postu centra 3. formácie napr. Markovi Olverovi. Niečo podobné sme skúšali už v poslednej sezóne a veľký úspech to neprinieslo. Verím že kompetentní sa z tohto experimentu náležite použili a v blízkej dobe ho už dobrovoľne opakovať nebudú. Duchene je prirodzený center a ak z neho chceme dostať to najlepšie, mali by sme ho na centri nechať.

Čo nám teda ešte zostáva? Samozrejme výmena a trh voľných hráčov. Na výmenu by toto leto mali byť k dispozícii minimálne dvaja hviezdy krídelníci: Rick Nash z Columbusu a Bobby Ryan z Anaheimu. Žiaľ, bez ohľadu na to ako veľmi by som si jedného z nich či oboch želal vidieť v drese Avs, obávam sa že momentálne by sme ako protihodnotu za nich nedokázali zložiť dostatočne atraktívny balík (z hráčov, ktorých by som sa ja osobne bol ochotný vzdať). Samozrejme môžeme sa pokúsiť aj o výmenu nejakého iného hráča z iného tímu, pri každej výmene by však nejaká protihodnota musela putovať aj opačným smerom. Preto zrejme najlepšou alternatívou by bolo pokúsiť sa zohnať kvalitného útočníka na trhu voľných hráčov, kde by nás to nestálo nič (okrem majiteľových peňazí a miesta pod platovým stropom – oboch však máme dostatok za predpokladu že budeme ochotní ich aj naplno využiť).

Skúsme sa teda pozrieť kto z voľných hráčov by pre nás pripadal do úvahy:

Zach Parise

Bez debaty najväčšia ryba tohtoročného trhu čo sa útočníkov týka, si s najväčšou pravdepodobnosťou bude môcť vyberať z ponúk prakticky všetkých tímov NHL. Colorado mu vďaka dostatku priestoru pod platovým stropom môže ponúknuť poriadne lukratívnu zmluvu, atraktívnym by preňho mohlo byť aj perspektívne mladé jadro tímu a niekoľko dobrých priateľov v zostave, či to ale bude stačiť na jeho príchod je poriadne otázne. Na jeho zisk sú favorizované iné tímy.

Alexander Semin

Ak je Parise kráľom, Semin by mohol byť korunným princom tohtoročnej skupiny voľných hráčov. Pre mnohé tímy zrejme predstavuje “plán B“ – pre prípad že sa im nepodarí získať Pariseho. Semin je nepochybne talentovaný snajper schopný pravidelne strieľať 30 gólov za sezónu, teda presne typ aký Coloradu momentálne chýba. Otázky však vyvoláva jeho údajná slabšia pracovná morálka a neochota poctivo sa vracať do obrany. V jeho prospech by naopak mohol hovoriť fakt, že je dobrý priateľ so Semyonom Varlamovom. Avs však zrejme ani v tomto prípade nebudú patriť k favoritom na jeho získanie.

Shane Doan

35-ročná ikona Phoenixu, ktorá tu strávila celú svoju doterajšiu kariéru, je pár dní pred začiatkom trhu voľných hráčov trochu prekvapujúco stále ešte bez novej zmluvy s Coyotes. Ak by sa Doan 1. júla naozaj stal voľným hráčom, pre Avs by bol nepochybne zaujímavou možnosťou. Vyšší vek zatiaľ nemal negatívny vplyv na jeho výkony na ľade a jeho bohaté skúsenosti by mohli byť pre mladé vychádzajúce hviezdičky Avs na nezaplatenie. S najväčšou pravdepodobnosťou však Shane zostane vo Phoenixe

Jiří Hudler

Český krídelník by vekovo do mladého jadra Colorada zapadol. Hudler má potenciál bodovať na približne rovnakej úrovni ako David Jones, to znamená priemerne viac ako pol bodu na zápas, niekde na úrovni 40-60 bodov za sezónu. Otázne je nakoľko by jeho potenciálny príchod mohol ohroziť fakt, že Hudler celú doterajšiu kariéru strávil v tíme Detroitu Red Wings. Napriek tomu že s kariérou začínal dávno potom ako ohne najväčšej rivality medzi našimi klubmi vyhasli, viem si predstaviť že nejeden fanúšik Avs by príchod hráča z nenávideného Detroitu ťažko predýchaval. Manažment by však mal byť schopný sa od podobných neracionálnych emócií odosobniť, Hudler teda ako potenciálna posila určite do úvahy prichádza.

Ray Whitney

Ďalší veterán z Phoenixu, 39-ročný Ray Whitney je suverénne najstarším hráčom tohto zoznamu. V jeho prípade by sa kvôli veku určite jednalo o krátkodobé riešenie, rovnako ako Doan však okrem stále kvalitných výkonov na ľade ponúka aj pre Avs určite zaujímavý bonus v podobe ohromných skúseností vrátane tých z víťazstva v Stanley Cupe. Nášmu tímu by teda ešte určite mal čo ponúknuť. Vzhľadom na predsa len už vysoký vek je však jeho príchod o niečo menej pravdepodobný.

Andrei Kostitsyn

Bielorus s potenciálom na 40-50 bodov za sezónu pri tohtoročnej uzávierke prestupov zamieril z Montrealu do Nashvillu. Tam si však dobré meno neurobil nočným žúrovaním s A. Radulovom počas playoff, kvôli čomu boli obaja tímom suspendovaní. V Nashville s ním zrejme aj preto do budúcna už nepočítajú a s vysokou pravdepodobnosťou tým odradil aj viacero potenciálnych záujemcov o svoje služby vrátane Avs, pre ktorých sú charakter a pracovná morálka pri získavaní nových hráčov veľmi dôležité. Kostitsyn tak zrejme skončí v nejakom zúfalom klube ktorý nebude schopný získať žiadne lepšie posily (Columbus?, Islanders?), prípadne v KHL.  

P-A. Parenteau

Parenteau sa za posledné 2 sezóny v New Yorku vypracoval po boku Johna Tavaresa na elitného útočníka, čoho dôkazom je aj 120 kanadských bodov (38g+82a). Bol by schopný v rovnakých výkonoch pokračovať aj na krídle napr. Ducheneovho útoku? Odpoveď sa možno dozvieme o niekoľko mesiacov. A. Dater z Denver Post nedávno na twitteri špekuloval že Avs by v lete mohli mať záujem práve o tohto hráča.

Brad Boyes

Ďalším zaujímavým menom na zozname možných posíl Avs je Brad Boyes. Ten po svojom vstupe do NHL v prvých 4 sezónach 3x prekonal 60 bodovú hranicu. Naposledy to však bolo už pred tromi rokmi. Posledná sezóna v Buffale bola v jeho podaní menšou katastrofou (8 gólov, 23 bodov), takže by mohol byť k dispozícii za pomerne lacný peniaz. Boli by Avs ochotní dať mu šancu dokázať že v novom prostredí s novými spoluhráčmi by bol schopný vrátiť sa k výkonom zo začiatku kariéry? V nedávnej minulosti to s podobne trápiacimi sa hráčmi riskli viackrát a väčšinou im to vyšlo (Fleischmann, Mueller, O´Byrne, Giguere), v Boyesov prospech hovorí aj očakávaný nízky plat... Nechajme sa prekvapiť.

Lee Stempniak

Stempniak je pre Avs zaujímavým hráčom hneď z viacerých smerov. Je pravák, ktorých v tíme veľa nemáme. Dokáže hrať na pravom aj ľavom krídle. Hráva presilovky, dokonca aj na pozícii falošného obrancu na modrej čiare (náhrada za Muellera?) a rovnako hráva aj oslabenia (náhrada za McClementa?). Je to skrátka univerzálne použiteľný útočník, niečo čo by sa vedeniu Avs mohlo zdať atraktívne. Čo sa produktivity týka, Stempniak v doterajšej kariére zbieral cca 40-50 bodov za sezónu. Bude v tom pokračovať v drese lavín? Dozvieme sa v najbližších týždňoch.

Dustin Penner

Desiatku potenciálnych kandidátov na miesto v zostave Colorada zakončím zrejme najkontroverznejším hráčom z celého zoznamu. Dustin Penner sa do výraznejšieho povedomia hokejových fans dostal, keď po úspešnej nováčikovskej sezóne podpísal lukratívny offer sheet s Edmontonom, ktorý Anaheim nedorovnal. S veľkou zmluvou ruka v ruke prišli aj veľké očakávania, ktoré Penner v Edmontone nie úplne naplnil. Okrem jednej sezóny s viac ako 60 bodmi sa mu v tých ostatných nepodarilo pokoriť ani 50-bodovú hranicu. Po výmene do LA sa jeho produktivita ešte zhoršila (v aktuálnej sezóne slabučkých 17 bodov v 65 zápasoch), internet dokonca zaplavili vtipy o jeho nadváhe, v tohtoročnom playoff však bol opäť dôležitou súčasťou víťazného tímu kráľov. Jeho výhodou je mohutná postava vďaka ktorej vyniká v hre okolo súperovho bránkoviska. Dočká sa jeho agent telefonátu od Shermana?

Magický dátum 1. júl sa nezadržateľne blíži a priamo úmerne tomu stúpajú aj očakávania všetkých fanúšikov NHL. Kto na trhu voľných hráčov uloví najväčšie ryby? Kto odíde s dlhým nosom? Aké posily získa ten “môj“ tím? Colorado má vďaka luxusnému priestoru pod platovým stropom a diere v zostave spôsobenej Muellerovým odchodom predpoklady patriť tento rok na trhu k veľkým hráčom. Nezostáva nám len popriať GM Shermanovi dobrý nos na vytipovanie tej správnej posily a dostatok šťastia na jej získanie. Good luck Mr. Sherman.


Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
27/06/2012 - 19:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."