Viac článkov v slovenčine a češtine

Obrana vyriešená?

Obrana vyriešená?Zdá sa, že GM Sherman vyriešil zloženie obrany tímu Colorada pre novú sezónu ešte pred otvorením trhu s voľnými hráčmi.

Z obrancov, ktorí v základnej zostave  Avalanche nastupovali v závere základnej časti, mali istotu pokračovania v tíme v podobe platnej zmluvy do budúcej sezóny len Ryan O´ByrneJan Hejda. Ďalším štyrom borcom, menovite Erikovi Johnsonovi, Ryanovi Wilsonovi, Shaneovi O´BrienoviMattovi Hunwickovi ich zmluvy po tejto sezóne končili.

V prípade Johnsona je predĺženie spolupráce zrejme len formalitou, otázna je len dĺžka jeho novej zmluvy a čiastka, ktorú ukrojí z nášho platového stropu. Aj v ďalšom pokračovaní tohto článku budem vychádzať z predpokladu že Johnson s Avs so stopercentnou istotou podpíše novú dlhodobú zmluvu. V trochu inej pozícii však boli zvyšní traja obrancovia s končiacou zmluvou.

Avs majú vďaka úspešným draftovým výberom momentálne viacero mladých talentovaných obrancov, ktorí si výkonmi stále hlasnejšie pýtajú stabilné miesto v prvom tíme. Stefan ElliottTyson Barrie strávili v tíme Avs už časť práve skončenej sezóny, Cameron Gaunce podával výborné výkony na farme v Lake Erie a k seniorom zrejme od novej sezóny prejde aj 11-tka draftu 2011 Duncan Siemens. Vo všeobecnosti sa tak očakávalo, že z vyššie zmienenej trojice obrancov s končiacou zmluvou (Wilson, O´Brien, Hunwick) minimálne jeden, ak nie dvaja či dokonca všetci traja tím Colorada opustia, čím by v zostave vzniklo miesto nielen pre mladé vychádzajúce hviezdičky, ale možno tiež pre posilu zvučnejšieho mena z trhu voľných hráčov.

Greg Sherman so svojimi spolupracovníkmi však nezostali svojej povesti nič dlžní a opäť raz širokú odbornú i laickú verejnosť prekvapili. Obočia viacerým od prekvapenia nadvihlo už to, že prvým obrancom s novou zmluvou sa stal zrejme najväčší kandidát na odchod Matt Hunwick. Fanúšikovia začali špekulovať kto zo zostávajúcej dvojice Wilson - O´Brien nakoniec zostane, resp. či odídu obaja. Po oznámení podpisu zmluvy s Wilsonom sa zdalo že tajnička je konečne rozlúštená a na rozlúčku zamávame O´Brienovi. Sherman sa však poponáhľal a z omylu nás rýchlo vyviedol vyhlásením, že tím sa na ďalšej spolupráci dohodol aj s ním. Všetko to stihol ešte pred otvorením trhu s voľnými hráčmi.

Možno ešte viac ako samotný fakt, že všetci vyššie zmieňovaní obrancovia v tíme zostávajú, prekvapila dĺžka ich nových zmlúv. Hunwick 2 roky, Wilson s O´Brienom dokonca 3 roky. Platy sú vo všetkých prípadoch v poriadku a nedá sa povedať že by dostali viac ako si pri momentálnej situácii na trhu hráči ich kalibru môžu pýtať (skôr dokonca išli mierne aj pod cenu). Ak však rátame s dlhodobou zmluvou pre Johnsona, tak to znamená že máme pre sezónu 2012/13 pod zmluvou 6 skúsených obrancov, pre sezónu 2013/14 je ich 5 a pre sezónu 2014/15 sú pod zmluvou stále ešte štyria obrancovia (Johnson, Hejda, Wilson, O´Brien). Aký odkaz to vysiela smerom k našim mladým nádejam ohľadom ich šancí na presadenie sa do základnej zostavy v dohľadnej dobe? Nebudú to brať ako nedôveru zo strany vedenia v ich schopnosti, ako ranu pod pás resp. akúsi zradu zo strany vedenia tímu, že im takto komplikujú rozbeh kariéry?

Možno aj to je jeden zo zámerov vedenia Avs. Dostať našich mladíkov do takejto náročnej situácie, aby sa ukázal ich pravý charakter a morálka. Pretože rovnako ako zradu či nedôveru zo strany vedenia to môžu zobrať aj ako výzvu a motiváciu makať na sebe ešte viac a ešte tvrdšie, aby vedeniu dokázali, že si svoju šancu zaslúžia aj na úkor skúsenejších a lepšie platených hráčov. Toto sú presne situácie ktoré obrazne povedané oddeľujú plevel od zrna. Pretože v prípade že si mladíci výkonmi permanentné miesto v prvom tíme zaslúžia, niekto zo skúsenejších obrancov sa vždy dá vymeniť. A mladý hráč si takto tvrdo vybojované miesto v zostave určite bude vážiť viac ako keby mu padlo do lona prakticky zadarmo a viac sa aj bude snažiť si ho výkonmi udržať. Ak sa však k tejto situácii postavia nesprávne, nechajú sa ňou frustrovať, znechutiť či sa dokonca urazia, ľahko sa môže stať že kufre si budú baliť práve oni.

Podpis všetkých súčasných obrancov bol však prekvapivý aj z iného uhla pohľadu. Za jednu zo slabín súčasného kádra Colorada sa považuje fakt, že Erik Johnson nemá v zostave adekvátne kvalitného partnera, s ktorým by mohli vytvoriť rešpektovanú top obrannú dvojicu. Preto sa viac-menej očakávalo že Avs sa možno pokúsia uloviť hráča tejto kategórie na trhu voľných hráčov – takejto posile by miesto v zostave urobil práve odchod jedného z obrancov s končiacou zmluvou. Fakt, že všetci v tíme zostávajú zrejme šance na podpis voľného hráča - obrancu zvučného mena minimalizujú takmer na nulu. Fanúšikovia ktorí snívali o príchode najlukratívnejšieho obrancu na trhu Ryana Sutera teda podľa všetkého zostanú sklamaní. Avs ani doteraz nepatrili k favoritom na jeho angažovanie, po podpisoch zmlúv s vlastnými obrancami je však dnes otázne aj to, či ho vôbec s ponukou oslovíme. Ak by sme totiž Sutera či nejakého iného nového obrancu predsa len podpísali, pretlak v obrane by bol už naozaj veľký a zrejme by sa musel riešiť výmenou. Je to samozrejme teoreticky stále možné, ale pravdepodobnosť takéhoto scenára je veľmi malá.

Avs tak podľa všetkého nastúpia v septembri do tréningového kempu (za predpokladu že sa dovtedy liga s hráčskou úniou dohodnú na novej kolektívnej zmluve) s rovnakou zostavou obrancov s akou ukončili sezónu 2011/12. Zmeny ak nejaké nastanú, budú zrejme len na úrovni hráčov pre AHL. Ak by to však takto nakoniec naozaj aj dopadlo, nemuselo by to pre Avs znamenať žiadnu katastrofu. Obranná hra sa počas poslednej sezóny nepochybne zlepšila, v kombinácii s kvalitnými brankárskymi výkonmi VarlamovaGiguera patrili Avs v defenzívnych štatistikách k lepšiemu priemeru ligy. Ak by sme teda aj obrannú činnosť nijako nezlepšili, iba udržali na rovnakej úrovni, naše šance na úspešnú sezónu (čiže postup do playoff) by to nemalo ohroziť. Topánka nás tlačila viac v útoku, jeho posilnenie by teda teraz po vyriešení situácie v obrane malo byť Shermanovou hlavnou prioritou.


Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
28/06/2012 - 08:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."