Viac článkov v slovenčine a češtine

5 jmen, která by Avs mohla zajímat (1.)

5 jmen, která by Avs mohla zajímat (1.)  Soupisky jednotlivých celků NHL se začínají pomalu zaplňovat. Nejinak je na tom tým Colorada Avalanche. Ve hře jsou ale stále velká jména. Přinášíme první část.

5. Jiří Hudler, Detroit Red Wings, 28 let

Český forvard má za sebou skvělou sezonu. Po loňském pomalejším ročníku, kdy si zvykal na NHL po příchodu z ruského celku Dynamo Moskva, letos naplno prorazil. Chyběl jen v jediném utkání v roce a celkem zaznamenal 50 bodů (25+25). Skvěle si rozuměl v útok s Henrikem Zetterbergem a Valtteri Filppulou, se kterými odehrál převážnou část druhé poloviny sezony.

50 bodíků přitom nastřádal s ice timem 15:40. V Coloradu by se jistě mohl zařadit k nejdůležitějším útočníkům a jeho pobyt na ledě by se oproti letošním číslům z Detroitu mohl prodloužit i o dvě minuty. Letos navíc zapůsobil na veřejnost i jako střelec. Vždy platil více za tvůrce hry, v tomto ročníku ale nasázel skvělých 25 branek, což bylo druhé nejvyšší číslo v mužstvu Red Wings. Nestačil pouze na vyhlášeného kanonýra Johana Franzéna (29).

Proč ano?

Velmi šikovný hráč, který by určitě zapadl do týmu Colorada. Jeho přínos by byl neocenitelný zejména v přesilové hře. Navíc mu "hraje do karet" jeho schopnost rozhodovat při penaltových rozstřelech. Ke všemu by navíc mohl do kabiny Avs vnést vítězného ducha a jakýsi "pocit vítězů", který panuje v šatně Rudých Křídel.

Proč ne?

Právě klubová příslušnost by byla pro Hudlera tou největší překážkou. Ač už je doba té největší rivality mezi Coloradem a Detroitem pěkně vousatá, stále se najde nespočet fandů, kteří nemohou klubu a ani nikomu z hráčů Red Wings přijít na jméno. Eventuální slabší start českého křídelníka by ho okamžitě odsuzoval k pozici nepřítele číslo 1.

4. Brad Boyes, St. Louis Blues, 30 let

Zajímavé jméno možná krystalizuje v Buffalu. Brad Boyes se do mužstva Šavlí stěhoval vloni ze St. Louis, přičemž zkompletoval velmi slušnou sezonu se ziskem 55 bodů (17+38). Letos ale neprožil zrovna nejlepší ročník. Řečí čísel dokonce zažil svůj nejhorší rok. Nasbíral jen 23 bodů (8+15), na druhou stranu skončil jako jeden z mála forvardů Sabres v kladných hodnotách v hodnocení plus/minus (+2).

Boyesovi v loňském roce skončila čtyřletá sezona na celkových 16 milionů dolarů. Po letošním "selhání" zůstává otázkou, jestli s ním budou chtít v Buffalu prodloužit. Ontarijský rodák tak nejspíš bude hledat místo pro restart své kariéry, kde by mu zprvu mohli nabídnout krátkodobou smlouvu na s cap hitem na hranici dvou milionů dolarů.

Proč ano?

Kanadský forvard je typickým hráčem do třetího útoku. Dokáže hrát velmi obstojně do těla a navíc umí přidat i slušnou řádku bodů. V novém prostředí by jistě pookřál a jeho posledních 23 bodů by měl pohodlně překonat. Plusem jsou navíc jména Erika Johnsona a Jaye McClementa (v případě podpisu) na soupisce Lavin, tedy posledních Boyesových spoluhráčů ze St. Louis.

Proč ne?

Největším negativem u jména třicetiletého forvarda je jistě faktor rizika. Po své nejlepší sezoně (2008/2009), kdy získal 72 bodů předvedl ještě další dva povedené ročníky (42 bodů respektive 55 bodů), následně ale skončil na cifře 23. V Buffalu jakoby nemohl naplno prodat svůj potenciál, jeho poslední rok bude jistě velkým strašákem pro možného nového zájemce o Boyesovy služby.

3. Dustin Penner, Los Angeles Kings, 29 let

Urostlý útočník Los Angeles a čerstvý držitel Stanley Cupu je kapitola sama pro sebe. Poté, co si pochoval stříbrný grál poprvé v dresu Anaheimu (2006/2007) ho vyfoukl Kačerům Edmonton, který si služby útočníka z Winkleru "zaplatil". Jinak se nedá hovořit o smlouvě na pět let za 21, 25 milionů dolarů. Připočítat musíme fakt, že byla podepsána v roce 2007, kdy byly platové podmínky o poznání jiné, než v současnosti.

Po necelých čtyřech sezonách se Oilers dohodli na obchodu s Los Angeles Kings. Pennera poslali do Kalifornie, přičemž od Králů si vyžádali mladíka Coltena Tueberta a volbu v prvním a druhém kole letošního draftu. V novém působišti Penner rozhodně neožil, jak se očekávalo. Letos vyprodukoval jen 17 bodů (7+10). V play-off ale ukazoval naprosto jinou hru. Stal se jednou z důležitých součástí vítězné mozaiky Kings. Ve dvaceti duelech vyprodukoval 11 bodů (3+8).

Proč ano?

V 29 letech má Penner stále co nabídnout, navíc jeho výkony v letošní vyřazovací části byly obdivuhodné. Předváděl přesně to, co ho zdobilo v dobách největší slávy, a sice tvrdou a nekompromisní hru s přídavkem několika důležitých bodů. Kdoví, možná by se po boku Paula Stastnyho dokázal rozvzpomenout i na svá produktivní léta.

Proč ne?

Králové momentálně jistě vyjednávají s jejich útočníkem o nové smlouvě. Mistrovský celek je takřka kompletní a pod platovým stropem stále zůstává dostatečný prostor. Vše nasvědčuje tomu, že Penner bude v dresu posledních šampionů pokračovat, byť možná bude muset s platem dolů, oproti cap hitu 4,25 milionů dolarů z posledních pěti let.

*druhou část článku si budete moct přečíst v poledních hodinách


Matej Klucho, Czech Republic, eurolanche@eurolanche.com
28/06/2012 - 12:30

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."