More stories in English

Avalanche sign John Mitchell

Avalanche sign John MitchellAvalanche sign John Mitchell, ex-Rangers center, to $2.2 million deal Read more: Avalanche sign John Mitchell, ex-Rangers center, to $2.2 million deal.

The Colorado Avalanche on Sunday added depth center John Mitchell to the team, signing the former New York Ranger to a two-year, $2.2 million free-agent contract.

Mitchell played 63 games for the Eastern Conference champion Rangers, scoring five goals and 16 points, with a plus-10. He becomes the replacement center for Jay McClement, who will leave the Avs via free agency.

Mitchell, 27, averaged 10:09 of ice time for the Rangers and won 51.8 percent of his faceoffs. The Ontario native is 6-1, 195 pounds.

-- by Adrian Dater for Denver Post --


Eurolanche.com, Worldwide, eurolanche@eurolanche.com
01/07/2012 - 19:55

Comments

There are currently no comments for this article.

View comments | Add your comment

New comments
JJ Rantanen by měl jít okamžitě nahoru. ... More in:
Avs podlehli Tryskáčům z Winnipegu

Ostuda, takhle se o playoff nehraje.Stejně jako nám předtím pomohlo povolání Bigrase, tak teď bych povolal Ran... More in:
Avs podlehli Tryskáčům z Winnipegu

Musím se přiznat, že dneska jsem to po třetím golu jets vypnul. Nedalo se na to divat a když už nás jednoznačn... More in:
Avs podlehli Tryskáčům z Winnipegu

Jak tu zaznělo už po Dallasu - na tohle se nedá koukat. Ani mi tak nevadí výsledek, jako spíš výkon, který k n... More in:
Avs podlehli Tryskáčům z Winnipegu

New articles
Vyberáme zo sociálnych sietí (43.)
Člen Alumni tímu: Éric Messier
Rychlý komentář
Avs podlehli Tryskáčům z Winnipegu
Stafford powers Jets to win vs Avs