Avalanche sign John Mitchell

Avalanche sign John MitchellAvalanche sign John Mitchell, ex-Rangers center, to $2.2 million deal Read more: Avalanche sign John Mitchell, ex-Rangers center, to $2.2 million deal.

The Colorado Avalanche on Sunday added depth center John Mitchell to the team, signing the former New York Ranger to a two-year, $2.2 million free-agent contract.

Mitchell played 63 games for the Eastern Conference champion Rangers, scoring five goals and 16 points, with a plus-10. He becomes the replacement center for Jay McClement, who will leave the Avs via free agency.

Mitchell, 27, averaged 10:09 of ice time for the Rangers and won 51.8 percent of his faceoffs. The Ontario native is 6-1, 195 pounds.

-- by Adrian Dater for Denver Post --Eurolanche.com, Worldwide, eurolanche@eurolanche.com
01/07/2012 - 19:55


Comments

There are currently no comments for this article.

View comments | Add your comment

Tak to si z nás asi dělají prdel ne?? Dle zdůvodnění délky trestu pro Cocka jej museli dle nové CBA (kolektivn... More in:
Rýchly komentár

Souhlasím prakticky se vším, jen možná jednu věc bych přidal - ano, taky sem čekal, že ho někdo dobije už na h... More in:
Rýchly komentár

Nie som asi prvý, ale všetci ste si asi všimli, že by tam malo byť napísané Matt Cock a nie cooke.... More in:
Rýchly komentár

Najhoršie na tom je, že to nie je žiadne nevyniatko, ale všeobecne známy zjeb. Savardovi ukončil kariéru, záke... More in:
Rýchly komentár