Viac článkov v slovenčine a češtine

Zoznámte sa: Mitchell Heard

Zoznámte sa: Mitchell HeardKto je Mitchell Heard? Prinášame odpoveď na otázku, ktorú si po prekvapivom výbere v 2. kole draftu určite kládol nejeden fanúšik Avs.

Keď sa pred niekoľkými týždňami v druhom kole vstupného draftu NHL objavilo pri logu Avalanche meno Mitchell Heard, najčastejšou reakciou väčšiny fanúšikov Avs bolo pravdepodobne nechápavé “Kto?“ Aj keď sme draftu zrejme nevenovali podobnú pozornosť a nemali nádejných mladíkov tak dopodrobna zmapovaných ako pred rokom, toto meno bolo naozaj z kategórie prekvapivých. Dôvod? Heard sa v preddraftových prognózach nespomínal preto, že vo veku 20 rokov nebol tímom na drafte k dispozícii po prvýkrát – za sebou mal už dva neúspešné pokusy v rokoch 2010 a 2011. Žiadnemu z tímov však v tých rokoch nestál ani za výber v 7. kole a v tejto sezóne sa jeho meno nevyskytovalo už ani v preddraftových rebríčkoch. Napriek tomu nič z toho Avs neodradilo od toho, aby sa Heard stal ich prvou voľbou v drafte 2012.

 

Že to bol výber prekvapivý, ktorý absolútne nikto nečakal, je zrejme zbytočné vravieť. Rick Pracey, šéf skautingu Avs, ktorý je nečakanými výbermi už pomaly povestný, opäť raz úspešne všetkých ohromil. Heard - 1,86m vysoký a 95kg vážiaci rodák z Bowmanville – v posledných sezónach najviac pozornosti pútal zhadzovaním rukavíc v pästných súbojoch, napriek tomu ho Pracey v článku pre Denver ost opísal ako “zručného, veľmi súťaživého hráča“. Aj keď sa to možno laikovi pri prvom pohľade nemusí zdať pravdivé, Pracey sa v takýchto veciach mýli len zriedka.

 

Čo je teda na tomto hráčovi také, že Coloradu stál za celkovo 41. výber, zvlášť keď v tom čase boli ešte stále k dispozícii iní kvalitne hodnotení hráči od ktorých sa očakávalo že by mohli byť draftovaní už v 1. kole? Skrýva sa v Mitchellovi Heardovi viac ako sa na prvý pohľad zdá?

 

Nedraftovaní hráči to pri snahe o presadení sa do NHL majú poriadne ťažšie v porovnaní s hráčmi ktorí draftovaní boli. O rozvoj draftovaných hráčov sa jednotlivé organizácie starajú, usporadúvajú rozvojové tréningové kempy, miesta v predsezónnych prípravných kempoch majú isté. Agenti neraftovaných hráčov majú počas leta plné ruky práce s hľadaním tímu, ktorý by bol ochotný ich klienta pozvať do predsezónneho kempu aspoň na skúšku. Ak sa im to nakoniec aj podarí, draftovaní hráči sú v kempoch zákonite vždy uprednostňovaní. Tréneri sa im viac venujú, v zápasoch hrajú s  kvalitnejšími spoluhráčmi a dostávajú viac času na ľade, hrajú presilovky, atď atď. Ak sa chce v tejto konkurencii presadiť nedraftovaný hráč, musí na celej čiare dokázať že dokáže ponúknuť viac ako títo vyššie hodnotení, uprednostňovaní hráči. To znamená len jedno - makať na sebe viac a tvrdšie ako všetci ostatní a miesto v tíme si jednoducho zaslúžiť.

 

Človek by povedal, že na pocit aké to je zostať v drafte všetkými klubmi prehliadnutý bol Heard už pomaly aj zvyknutý. Prvé sklamanie zažil už medzi juniormi pri drafte OHL. Výkonmi v tíme zo svojho rodného mesta v nižšej súťaži OJHL si však nakoniec v roku 2009 vyslúžil zmluvu s tímom Plymouth Whalers. V 18 rokoch tu počas prvej sezóny nazbieral v 16 zápasoch chudobné 3 body. To samozrejme skautov tímov NHL neoslnilo a že si ho v drafte 2010 žiaden z tímov nevybral teda nikoho veľmi neprekvapilo. V nasledujúcej sezóne už v 66 zápasoch zaznamenal solídnejších 48 bodov. Prišiel ďalší draft, Heard sa však ohlásenia svojho mena opäť nedočkal.

   

Napriek tomu sa mu však z NHL predsa len ozvali. Tesne po drafte dostal pozvánku do letného prípravného nováčikovského kempu Toronta Maple Leafs. Bol to práve jeho dôraz a húževnatosť, ktoré ich upútali natoľko že sa rozhodli dať mu šancu. Heard sa jej naplno chopil, v troch modelovaných zápasoch strelil 4 góly, čím vedenie Toronta zaujal natoľko, že ho pozvali odohrať aj prípravný turnaj proti talentom Pittsburghu, Ottawy a Chicaga. Heard pozvanie prijal a v troch zápasoch proti v drvivej väčšine draftovaným hráčom nazbieral 4 body za 1 gól a 3 asistencie, čím si vyslúžil pozvánku do záverečného tréningového kempu Toronta pred novou sezónou NHL.

 

Hokejom posadnuté médiá v Toronte sa pochopiteľne začali o tohto nečakaného účastníka kempu zaujímať. Na otázku ako vidí svoje šance presadiť sa do NHL napriek tomu že nebol draftovaný, Heard odpovedal: “Draftovaný som nebol ani do OHL, a teraz tam hrávam. Ak vás draftujú, je to samozrejme skvelé. Ale ak nie, nesmiete sa tým nechať odradiť. Ak na sebe človek stále tvrdo pracuje, výsledky sa časom dostavia.“

 

A výsledky sa naozaj dostavovali. Tréner farmárskeho tímu Toronta Dallas Eakins, ktorý Hearda videl v akcii v spomínanom letnom turnaji, o ňom povedal toto: “Mitchell na ľade vôbec nepanikári a jeho rozhodnutia v jednotlivých herných situáciách sú takmer vždy správne. Je to univerzálny hráč, niekto kto je okrem rovnovážnych herných situácií schopný hrávať tak presilovky ako aj oslabenia.“

 

Nedraftovaní hráči sú však nedraftovaní hráči a v 70-člennom kempe Toronta si heard nakoniec zmluvu s Maple Leafs nevybojoval. Ak by bol draftoaný, mal by aspoú istotu že o rok sa do kempu vráti a bude mať ďalšiu šancu, namiesto toho sa však vracal do svojho juniorského tímu v Plymouthe s vedomím, že NHL preňho naďalej zostáva nesplneným snom. Napriek tomu však v kempe zanechal dobrý dojem a nejeden fanúšik Leafs bol prekvapený že nakoniec ponuku nováčikovskej zmluvy od Toronta nedostal.

 

Heard však nepatrí k hráčom, ktorí by sa ľahko vzdávali. Skúsenosti získané v Toronte v OHL pretavil do 57 kanadských bodov (29g+28a) v rovnakom počte zápasov. K nim pridal 111 trestných minút, v prevažnej miere za pästné súboje, ktorých v ročníku absolvoval 12. Zhadzovanie rukavíc však ani zďaleka nebolo jedinou činnosťou v ktorej vynikal. Sám seba heard opisuje ako defenzívneho centra: “V prvom rade sa snažím kvalitne brániť, útok a kanadské body sa už potom dostavia tiež.“ A v podobe 29 gólov a 57 bodov sa veru aj dostavili. Jeho obľúbeným spôsobom zakončenia je strela pod brvno. V OHL ho tiež zvolili za najlepšieho hráča na vhadzovaniach v západnej konferencii a dostal sa dokonca aj do záverečného all-star tímu ligy. Hráči, ktorým sa to podarí, bývajú väčšinou do NHL draftovaní v prvých kolách. V poslednej sezóne však vtedy ešte nedraftovanému Heardovi robil v tomto výbere spoločnosť aj ďalší nedraftovaný hráč – Michael Sgarbossa, v tej dobe ešte člen organizácie Sharks. To už samozrejme upútalo pozornosť viacerých tímov NHL, s ktorých zástupcami sa Heard počas sezóny stretol. Greg Sherman bezpochyby vedel, že Avs nie sú jediný kto sa o Mitchella zaujíma.

 

Heard je však zaujímavou osobou aj mimo ľadu. Veľa o ňom a jeho charaktere vypovedá fakt, že časť leta trávi tým, že usporadúva hokejové kempy pre deti, kde ich učí základy hry ktorú má tak rád. “Naozaj ma baví ukazovať a učiť ich všetky tieto veci a vidieť akí sú pritom šťastní. Robí to šťastným aj mňa.“

 

Prečo si teda Avs zo 41. miesta v drafte vybrali práve Mitchella Hearda? Okrem nespochybniteľných ofenzívnych zručností Heard ponúka aj kvalitnú defenzívu. V prípade potreby mu nerobí problém zhodiť rukavice, ale tímu dokáže pomôcť aj v mnohých iných situáciách, v presilových hrách, oslabeniach či na vhadzovaniach. Pracuje na sebe extrémne tvrdo a jeho prístup v rámci hesla „nikdy sa nevzdávať“ je tiež bezpochyby chvályhodný. V skratke, je zosobnením filozofie organizácie Avs draftovať hráčov zručných, súťaživých a s charakterom.

 

Pred vlanajším nováčikovským kempom Heard povedal: “Celú moju doterajšiu kariéru som prehliadaný“. Toto tvrdenie už viac neplatí. Vitaj v rodine Colorada Avalanche Mitchell Heard. Presvedčil si o svojich kvalitách Ricka Praceyho a to nám fanúšikom zatiaľ stačí.

 

Zdroj: Mile High Hockey 


Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
06/07/2012 - 17:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."