Viac článkov v slovenčine a češtine

Jamie McGinn sa prihlásil na arbitráž

Jamie McGinn sa prihlásil na arbitrážO novej zmluve medzi Coloradom a Jamiem McGinnom môže rozhodnúť arbitrážny sudca.

Jamie McGinn je jedným zo 16 obmedzených voľných hráčov, ktorí využili možnosť prihlásiť sa na arbitrážne konanie o ich novej zmluve. Okrem neho túto možnosť zo známejších hráčov využili napr. Kris Versteeg z Floridy alebo TJ Oshie zo St.Louis. V praxi to znamená, že ak sa McGinn do termínu určeného na toto pojednávanie (niekedy medzi 20. júlom a 4. augustom, presný termín zatiaľ známy nie je) nedohodne s Avs na novej zmluve sám, určí mu ju nezávislý arbitrážny sudca. Pre hráča je rozhodnutie tohto sudcu záväzné, tím má možnosť sudcom určenú zmluvu neakceptovať. Následkom by však bolo, že hráč sa automaticky okamžite stáva neobmedzeným voľným hráčom a môže podpísať zmluvu s ľubovoľným tímom. V prípade McGinna a Avs je však toto krajne nepravdepodobný scenár.

V mnohých prípadoch sa hráči prihlásení na arbitráž dohodnú so svojim tímom na novej zmluve ešte pred začatím arbitrážneho konania a dá sa predpokladať že takýmto happyendom by mohol skončiť aj prípad Jamieho McGinna. Ušetrili by si tak nepríjemnú skúsenosť, ktorá v mnohých prípadoch naštrbí vzájomné vzťahy medzi hráčom a klubom natoľko, že výsledkom je častokrát odchod hráča do iného klubu pri prvej možnej príležitosti. Pri arbitráži sa totiž tímy v snahe presvedčiť sudcu o prehnaných finančných požiadavkách hráča chtiac-nechtiac musia uchýliť k tomu, že postupne na hráča vymenujú všetky negatívne veci, ktoré by mohli výsledok ovplyvniť v ich prospech. Že sa od týchto vypočutých argumentov nie každý hráč dokáže patrične odosobniť a brať to iba ako “biznis“ je viac ako jasné.

Pre všetkých zúčastnených by tak bolo lepšie, ak by sa na zmluve dohodli ešte pred začiatkom arbitráže. Ťažko odhadovať v čom je momentálne kameň úrazu, kvôli ktorému zatiaľ k dohode nedošlo. Dá sa však predpokladať, že jedným z najhlavnejších problémov by mohla byť výška nového McGinnovho platu. V poslednej sezóne si McGinn zarobil na pomery NHL mizerných 680 tisíc dolárov. 20 vstrelených gólov je určite silným argumentom na podstatné zvýšenie tejto čiastky. Z určitých okolností by arbitrážny sudca mohol McGinnovi udeliť plat presahujúci 2 mil $. Už sme pri arbitrážach boli svedkami aj čudnejších zmlúv. Avs by samozrejme vzhľadom na luxusnú rezervu pod platovým stropom nemali problém akceptovať ani takéto rozhodnutie sudcu, určite by však Jamieho nový plat videli radšej na nižšej úrovni, napr. 1,5 mil ročne.

Osobne nepochybujem o tom že obe strany sa na rozumnom kompromise, s ktorým budú spokojní všetci, dohodnú ešte pred samotnou arbitrážou a McGinn tak bude môcť byť platnou súčasťou ofenzívy Colorada aj v novej sezóne. Očakávania a prísľub, ktorý vyvolali jeho výborné výkony po prestupe zo San Jose, sú jednoducho príliš veľké na to aby sa zahodili kvôli handrkovaniu sa o “trápnych“ párstotisíc dolárov. 


Peter Macak, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
06/07/2012 - 12:00

Comments

There are currently no comments for this article.

View comments | Add your comment

New comments
tak po konci prvej tretiny som si povedal ze ak bude hrat Florida tak ako poslednych 5 minut v prvej casti tak... More in:
Colorado zakončilo trip prohrou

od druhé třetiny to byl naprosto tragicky výkon... More in:
Colorado zakončilo trip prohrou

Katastrofa. Milujem takéto výkony, ktore mam česť sledovať uz 11 rokov, od celosezonneho lockoutu. Pokial také... More in:
Colorado zakončilo trip prohrou

Za mě dneska nejhorší výkon zatím. Proti Washingtonu jsme byli bez šance, prostě nás přehráli ve všech směrech... More in:
Colorado zakončilo trip prohrou

New articles
Vyberáme zo sociálnych sietí (76.)
Rychlý komentář
Colorado zakončilo trip prohrou
Panthers top Avalanche
Avalanche closes road trip at Florida