Viac článkov v slovenčine a češtine

Fikcia: Ako Shea Weber v Colorade skončil

Fikcia: Ako Shea Weber v Colorade skončilKde bolo tam bolo, žil raz jeden hokejový obranca Shea Weber. Toto je príbeh o tom, ako by do roka a do dňa mohol byť hráčom Colorada Avalanche.

Február 2013. Sezóna NHL je v plnom prúde, rýchlym tempom sa blíži uzávierka prestupov. Tím Colorada Avalanche zažíva zatiaľ vydarenú sezónu. V tabuľke sa pohybuje na 5.-6. mieste bezpečne zaručujúcom účasť v playoff, navyše strata na divízneho lídra z Vancouveru je len tesná. Veľkú zásluhu na tom má znovuzrodenie Matta Duchenea. Ten sa po fiasku z poslednej sezóny v tej novej veľmi rýchlo zohral s letnou posilou Avs PA Parenteauom, a výsledkom ich vzájomnej súhry je produktivita na úrovni takmer jedného kanadského bodu na zápas v podaní oboch týchto hráčov. Navyše popri nich pookrial aj veterán Milan Hejduk, ktorý má opäť raz nakročené k prekonaniu 20 gólovej hranice, ku ktorej mu chýba už iba 5 presných zásahov.

Ducheneov útok však zďaleka nie je jediným, ktorý lavínu po dvojročnej prestávke opäť ťahá do playoff. Zahanbiť sa nenechávajú ani formácie vedeneé Paulom StastnymRyanom O´Reillym. Tri vyrovnane kvalitné a potentné útočné formácie sú pre nejedného súpera nerozlúsknuteľným orieškom. Všetko je to navyše podporené výbornými výkonmi Semyona Varlamova (aj skúsenej brankárskej dvojky Giguera) v bránke a solídnou defenzívou vedenou Erikom Johnsonom, po Ducheneovi ďalším hráčom ktorý zažíva zrejme prelomovú sezónu svojej doterajšej kariéry.

Avs nijako výrazne nepribrzdila dokonca ani séria nepríjemných zranení, ktorá na niekoľko týždňov vyradila niekoľkých stabilných členov základnej zostavy. Tých totiž dokonale nahradili z farmy v Lake Erie povolaní mladíci – či už Sgarbossa, HishonHeard v útoku, alebo Elliott, BarrieGaunce v obrane. Všetci, ktorí dostali šancu sa jej okamžite chopili a spôsobili trénerovi Saccovi vážne problémy pri rozhodovaní o ich návrate do AHL po uzdravení sa veteránov. V Colorade tak môžu byť pred záverečnou časťou sezóny spokojní a optimisticky naladení.

Úplne iná situácia je v tíme Nashville Predators. GM Poilemu sa letné odchody hviezd ako Ryan Suter, Alexander Radulov či Andrej Kostitsyn nepodarilo adekvátne nahradiť, s čím aj kapitán tímu Shea Weber vyjadril otvorenú nespokojnosť. Okrem iného aj tým, že v auguste 2012 predĺžil s tímom ako obmedzený voľný hráč zmluvu iba o jeden rok. Už toto leto sa tak môže stať neobmedzeným voľným hráčom a podobne ako Suter pred rokom opustiť tím zadarmo. Teda za predpokladu, že Poile ho predtým nepresvedčí o podpísaní novej, dlhodobejšej zmluvy.

Zatiaľ však tomu nič nenasvedčuje, keďže sezóna ktorú na to mali v Nashville k dispozícii sa zatiaľ vôbec nevyvíja dobre.  Weber s brankárom Rinnem sa na ľade môžu aj rozkrájať, na lepšie ako priebežné 11. miesto v tabuľke západnej konferencie, s výraznou 9 bodovou stratou na miesta zaručujúce účasť v playoff, to však zatiaľ nestačí. Špekulácie o Weberovej výmene, ktoré sa pravidelne vynárali už od Suterovho odchodu do Minnesoty, tak pochopiteľne s blížiacou sa uzávierkou prestupov naberajú na intenzite ešte viac. Jedno je isté, prísť zadarmo aj o druhého zo svojich hviezdnych obrancov si tím ako Nashville jednoducho nemôže dovoliť. A pre prípadnú výmenu  už Weber vyššiu hodnotu ako teraz mať nebude. Odhodlá sa Poile k jeho výmene?

Odpoveď prichádza 4 dni pred uzávierkou prestupov, keď svetom NHL otriasol výbuch prestupovej megabomby: Shea Weber sa sťahuje do Colorada Avalanche. Obočia sa zdvíhajú, sánky v nemom úžase klesajú. Colorado? Za najvážnejších kandidátov na Weberovo získanie boli totiž jednoznačne považovaní Detroit, ktorý stále márne hľadá nástupcu legendárneho Nicklasa Lidstroma a momentálne sa v tabuľke nachádza tesne pod postupovou osmičkou, a Philadelphia, ktorá sa zase pomaly zmieruje s faktom že Chris Pronger si už na vrcholovej úrovni kvôli pretrvávajúcim symptómom po otrase mozgu nezahrá. Záujem deklarovali aj TorontoRangers (ako býva už niekoľko rokov dobrým zvykom pri všetkých zvučných menách na trhu), Colorado sa však s Weberovým menom prakticky vôbec nespájalo. Ako sa to GM Shermanovi mohlo podariť?

Protihodnota za jedného z top obrancov ligy nebola samozrejme malá. Do Elvisovho mesta sa sťahujú dlhoročná ikona tímu z Denveru Paul Stastny spolu s vychádzajúcou hviezdičkou Joey Hishonom. Prázdne miesto v obrane Predators zaplní do konca sezóny defenzívny špecialista Ryan O´Byrne, veľkým prísľubom do budúcnosti je zase mladý ofenzívny obranca Tyson Barrie. V prípade že Weber pred 1. júlom predĺži s Avalanche zmluvu, môžu sa v Nashville tešiť aj na bonus v podobe výberu v prvom kole draftu. S Weberom sa zase do Colorada presúva aj výber v 3. kole draftu.

Ako túto megavýmenu zhodnotili obaja generálni manažéri?

Greg Sherman: Dnešok sa nezmazateľnými písmenami zapíše do dejín nášho klubu. V pomerne krátkej histórii nášho pôsobenia v Denveri sme do tímu priviedli niekoľkých obrancov zvučných mien, či už to boli Sandis Ozolinsh, Ray Bourque, Rob Blake, či naposledy Erik Johnson. Príchod Sheu Webera má však potenciál všetky tieto výmeny zatieniť. Shea je podľa mnohých odborníkov s ktorých názorom sa tiež stotožňujem, najlepším obrancom celej ligy. Navyše v 27 rokoch má najlepšie roky kariéry stále ešte pred sebou. Týmto ho čo najsrdečnejšie v Denveri vítam a nepochybujem o tom že sa dohodneme na dlhodobej spolupráci a Shea sa stane jedným zo základných kameňov našich budúcich úspechov. Cena ktorú sme zaňho zaplatili bola pochopiteľne vysoká, ale šanca získať hráča takéhoto kalibru neprichádza každý deň. Všetkým hráčom ktorí od nás smerujú do Nashville by som rád poďakoval za to čo pre náš tím počas svojho pôsobenia urobili a želám im veľa šťastia do ďalšej kariéry v organizácii Predators.

David Poile: S tým že Sheu Webera sa nám s najväčšou pravdepodobnosťou nepodarí v tíme udržať som sa zmieroval prakticky  už od vlaňajšieho odchodu Ryana Sutera, keď Shea odmietol podpísať predĺženie zmluvy o viac ako 1 rok. Po tom čo Shea nedávno odmietol aj našu poslednú ponuku na doživotnú zmluvu ktorá by z neho urobila najlepšie plateného obrancu ligy už otázka neznela ČI by sme ho mali vymeniť, ale iba KAM a ZA ČO. Stratiť ho v júli bez akejkoľvek protihodnoty skrátka neprichádzalo do úvahy. Ponúk na jeho výmenu som pochopiteľne každodenne dostával hneď niekoľko. Nakoniec sme sa rozhodli akceptovať ponuku z Colorada, o ktorej veríme, že bola zo všetkých najlepšia. Do nášho tímu prichádzajú štyria hráči schopní nielen okamžite naskočiť do prvého tímu, ale aj stať sa jeho kľúčovými postavami. Týmto by som ich v tíme veľmi rád privítal. Weberovi želáme do ďalšej kariéry v Colorade všetko dobré, sústredíme sa však už na budúcnosť.

Významní hokejoví analytici sa prakticky bez výnimky zhodujú na tom že, že víťazom tejto megavýmeny by mohli byť obe strany. Preds za hráča, ktorý vôbec nechcel v tíme pokračovať a o pár mesiacov mohol odísť zadarmo, získali hneď štyroch kvalitných hráčov – v osobe Stastného získali zrejme najlepšieho centra v celej histórii klubu (s výnimkou kratučkého pôsobenia Petra Forsberga), Hishon sa po ťažkom otrase mozgu ktorý ho pripravil o celú sezónu 2011/12 tento rok vrátil vo veľkom štýle, v AHL zbiera viac ako bod na zápas a veľmi sľubne sa ukazoval aj počas 15 zápasov ktoré odohral v prvom tíme Avs. Barrie by už čoskoro mohol v obrane aspoň čiastočne nahradiť Weberove kanadské body, keďže z neho vyrastá obranca s poriadnymi ofenzívnymi chúťkami. Ryan O´Byrne sa síce po sezóne môže stať neobmedzeným voľným hráčom, v prípade že zostane v Nashville sa ale dá predpokladať že bude v defenzíve pokračovať v spoľahlivých výkonoch z dresu Colorada a nahradí Webera aspoň pri hre v početnom oslabení. A zabúdať netreba ani na výber v 1 kole draftu, ktorý Preds dostanú ak Weber s Coloradom podpíše novú zmluvu.

Pre Colorado táto výmena vyzerá ešte lepšie. Pozície prvých dvoch centrov majú aj po Stastneho odchode kvalitne obsadené dvojicou Duchene – O´Reilly. Post centra tretieho útoku môže prevziať mladý Sgarbossa, ktorý spolu s Hishonom v doterajšom priebehu sezóny ovládli kanadské bodovanie tímu Lake Erie Monsters v AHL. Do úvahy pripadá aj Mitchell Heard, ktorý rovnako zažíva v AHL  vydarenú sezónu. O tom že O´Byrneho miesto v zostave zaplní Shea Weber je zbytočné hovoriť, Barrie je zase do budúcnosti dokonale nahraditeľný Stefanom Elliottom. To znamená že Avs poslali do Nashville 4 hráčov schopných okamžite nastupovať v prvom tíme a im samým tým nevznikli v zostave prakticky žiadne neriešiteľné diery. Vďačiť za to môžu najmä kvalitnému skautingu, ktorého výsledkom boli nadpriemerne vydarené posledné ročníky draftov. Najmä na pozíciách obrancov a centrov mali Avs pretlak kvalitných mladých hráčov, ktorý takto elegantne využili na angažovanie jedného z najlepších obrancov sveta.

Epilóg

S Weberom v zostave Avs nielenže bez problémov udržali pozíciu v postupovej osmičke tímov, v playoff sa im dokonca podarilo postúpiť cez Chicago a Vancouver až do konferenčného finále, kde v 7 zápasoch vypadli s Los Angeles Kings. Králi si tak zahrajú o prestížny Stanley Cup aj druhý rok po sebe. Sklamanie z vypadnutia tesne pred veľkým finále však fanúšikom aspoň čiastočne zmiernilo oznámenie podpisu novej 12-ročnej zmluvy so Sheom Weberom s priemerným ročným príjmom 7,5 mil $.


Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
07/07/2012 - 08:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."