Viac článkov v slovenčine a češtine

Jak posilují naši soupeři (2.)

Jak posilují naši soupeři (2.)  V minulých dnech byla pozornost fandů Avs upřena právě na tento tým. Málokomu ale ušlo i posilování ostatních soků Lavin v divizi. Zde nabízíme celkový přehled.

Minnesota Wild

Tři trenéři za poslední čtyři roky zkoušeli dostat Minnesotu mezi elitní osmičku Západu, avšak marně. Osud týmu tak výrazně vzal do rukou generální manažer mužstva Chuck Fletcher. Ten nakonec přinesl i odpověď na otázku léta - kdo uloví Pariseho a Sutera. Velké kamarády nakonec šéf vedení Wild ulovil oba. Netřeba dodávat, že šance Divočáků na postup do play-off tím radikálně narostly.

Přišli: Zenon Konopka (Ottawa), Torrey Mitchell (San Jose), Jake Dowell (Dallas), Ryan Suter (Nashville), Zach Parise (New Jersey), Brian Connelly (Calgary)

O Parisem se snad ani nemusíme dlouze rozepisovat. Sedmadvacetiletý Američan platí za jednoho z nejlepších hokejistů na svém postu, tedy levém křídle. Po třech sezonách v NHL (kdy si nevedl vůbec špatně) dozrál ve velkého hráče a poté postupně přidal 94 respektive 82 bodů ve dvou ročnících. Tou dobou také platilo, že se jedná o "železného muže" sestavy Devils, ačkoli na to svým somatotypem zas až tolik nevypadá. Za pět let zmeškal totiž jen tři utkání.

Pak ale přišlo vážné zranění kolene (přetržené křížové vazy) a prakticky celá sezona byla pro Pariseho u konce. Letos se ovšem vrátil ve velkém stylu a odehrál kompletní ročník, ke kterému přidal ještě 24 startů ve vyřazovací části. Považte, celkově odehrál 106 zápasů v NHL. A nutno dodat, že na jeho výkonnosti to nebylo vůbec znát. Ba naopak, v play-off byl příkladným kapitánem, který bojoval až do konce. Navíc přidal 15 bodů (7+8) a byl za Kovalchukem druhým nejproduktivnějším Ďáblem.

Pro Ryana Sutera platí prakticky totéž, co pro Pariseho. Sedmadvacetiletý zadák je jedním z nejlepších obránců ligy. Často bývala kladena otázka, jestli je Shea Weber tak dobrý díky Suterovi, nebo jestli je Suter tak dobrý díky Weberovi. Odpověď se dozvíme hned v následujícím ročníku, pravdou ale je, že tato dvojka utvořila jeden z nejlepších obranných párů soutěže za poslední roky. Suter navíc ke svým defenzivním schopnostem přidává i kopu bodů. Od sezony 2007/2008 vždy překonává hranici 30 bodů, dvakrát dokonce 40 bodů (45 a 46).

Chuck Fletcher ale myslel na více faktorů, než pouze na získání hvězdného dua. Ze San Jose přivedl velmi nenápadnou, ale o to platnější posilu. Torrey Mitchell totiž platil za jednoho z nejlepších centrů do třetí řady v lize. Ze svého kreditu sice v posledním ročníku lehce ubral, v Minnesotě se ale pokusí vrátit svému jménu lesk. Podobně i Jake Dowell přidá impuls do čtvrté řady, zatímco Zenon Konopka přidá pořádnou tvrdost.

Odešli: Mike Lundin (Ottawa), Guillaume Latendresse (Ottawa), Warren Peters (Pittsburgh)

Odchod obránce Lundina je signálem, že vedení se jistě pokusí najít společnou řeč s Kurtisem Fosterem. V současnosti je totiž pod smlouvou jen sedm beků. Šanci by ale mohl dostat Jonas Brodin, vloni draftovaná desítka, která naposledy působila ve Farjestadu. Odchod Lundina rozhodně neudělá v zadních řadách mužstva velkou mezeru. Rodák z Burnsville byl alternativou do třetího obranného páru. Na toto místo jsou v Minnesotě dobře zařízeni.

To Guillaume Latendresse může být pro Ottawu posilou číslo jedna. Sice dva roky "nic nepředvedl" (brzdila ho zranění a stihl za dva ročníky jen 27 utkání), svůj potenciál ale ukázal po přestupu z Montrealu. Tehdy za Wild posbíral v 55 zápasech 37 bodů (25+12), zatímco za Canadiens bodoval třikrát (2+1) ve 23 střetnutích. Podobně by rozhodně mohl ožít i v útočně laděné Ottawě. Waren Peters bude posila nejspíše pro farmu Pittsburghu.

Podepsali: Matt Kassian, Stephane Veilleux, Josh Harding

Podpisy obou křídelníků rozšíří depth týmu. Veilleux po přestupu z New Jersey nastupoval pravidelně, Kassian své působení v A týmu střídal s farmou v Hosutonu. To podpis Joshe Hardinga na tři roky se vedením Wild skutečně povedl. Průměrná cena 1,9 milionu za osmadvacetiletého gólmana z Reginy je skutečně skvělá částka, když uvážíme, že Harding by klidně mohl být i jedničkou týmu. Minimálně to ukazoval v dobách, kdy se Bäckströmovi nedařilo a Harding dostával více prostoru.

Shrnutí: Zde se nám rýsuje pravděpodobně vítěz letního posilování. Se ziskem Pariseho a Sutera je to pochopitelné. Minnesota ale vhodně posílila i v dalších útočných řadách a podepsala svou brankářskou dvojku, která je jedna z nejkvalitnějších v lize. Otázkou zůstává defenziva. Ano, podepsal Suter, spolehlivý je Gilbert, vyjímá se i výborný bruslař Spurgeon a pomalu dorůstá Justin Falk - opravdu to ale bude stačit? Budou ve třetím páru hráči jako Scandella, Stoner nebo Prosser opravdu spolehlivý? Nechme se překvapit, jednohlasně však musíme uznat, že Minnesota bude oproti loňsku zatraceně silnější.


Matej Klucho, Czech Republic, eurolanche@eurolanche.com
12/07/2012 - 12:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."