Viac článkov v slovenčine a češtine

6 otázok, ktoré môžu rozhodnúť sezónu

6 otázok, ktoré môžu rozhodnúť sezónuPred začiatkom sezóny sa vynára viac a viac otázok.

Počas leta Colorado Avalanche podpísalo niekoľko hráčov, ale základ tímu zostal rovnaký ako v sezóne 2011/2012, kedy sa Colorado len tesne neprebojovalo do play-off. Tím z Denveru bude opäť  mladý a veľmi talentovaný.

Bude v nasledujúcej sezóne mladé jadro Coloradu stačiť na to, aby sa prebojovalo do play-off? Môže mladý tím prežiť vyčerpávajúcu sezónu v Západnej konferencie? Budú brankári, obrana a útok spolupracovať a dostanú Avs po trojročnej prestávke opäť do play-off?

Colorado bude v budúcej sezóne čeliť ťažkým otázkam, tu je aspoň 6 z nich:

1. Urobilo vedenie Avs cez leto dostatočnú robotu na to, aby sa Colorado Avalanche prebojovalo do play-off?

Pre Colorado bolo toto leto relatívne pokojné čo sa týka podpisov nových hráčov. Niektorí fanúšikovia sa obávajú, či tieto podpisy pomôžu tímu zlepšiť sa. V minulej sezóne skončilo Avs na 11. mieste na Západe. Pri bližšom skúmaní ale môžeme zistiť, že vedenie tímu urobilo niekoľko krokov, síce menších ale dôležitých pre návrat do play-off.

Počas sezóny 2011/2012 prišiel do tímu Steve Downie. Steve si pripísal v prvých 4 zápasoch 7 bodov. Ide o najlepší štart v histórií tímu. Taktiež prišiel aj Jamie McGinn zo San Jose Sharks. Jamie zakotvil vo formácií Paula Stastneho a sám McGinn si v novom pôsobisku pripísal 13 bodov.

Colorado Avalanche dokázalo cez leto udržať skladačku. Nové zmluvy postupne podpísali Steve Downie, Jamie McGinn, výborný obranca a hlavne vodca defenzívy Avs Erik Johnson,  jeden z najtalentovanejších kanadských hráčov Matt Duchene a stabilné pravé krídlo David Jones. Len Ryan O´Reilly zostáva stále bez zmluvy. Pridajte ešte P.A. Parenteau, ktorého Avs získalo na trhu s voľnými hráčmi a útok Colorada vyzerá oveľa nebezpečnejšie ako v minulej sezóne.

2. Môže Gabriel Landeskog zabrániť tzv. „druhej sezóne“?

Draftová dvojka z roku 2011 prežil bezproblémový prechod na ďalšiu úroveň. Gabriel v prvých 8 zápasoch zaznamenal 4 góly. Na rozdiel od draftovej jednotky Ryana Nugenta-Hopkinsa zostal Landeskog celú sezónu zdraví a žiaril konzistentne počas celej sezóny. Medzi nováčikmi viedol Gabriel štatistiku striel na bránu (270), a taktiež získal aj najviac kanadských bodov (52). V závere sezóny získal Landeskog zaslúžene Calder Trophy - trofej pre najlepšieho nováčika.

Môže Landeskog pokračovať v pokrokoch aj v sezóne 2012/2013? V sezóne 2011/2012 odohral Gabriel Landeskog všetkých 82 zápasov. Nikdy pred tým neodohral za jednu sezónu toľko zápasov. Na domácich majstrovstvách sveta nosil na drese Švédska „A“ a celkovo nazbieral na MS 5 bodov (1g/4a) v ôsmich zápasoch.

Nedávna história poukazuje ale na sklamania. Poslední víťazi Calder Trophy nenaplnili v druhých sezónach očakávania. Jeff Skinner nazbieral v 2. sezóne o 20 bodov menej ako v nováčikovskej. Obranca Tyler Myers pohoršil svoju štatistiku o 11 bodov a v plus/mínus hodnotení klesol z +13 na 0. Ak však zostane formácia Landeskog – O´Reilly – Downie neporušená, mohol by Landy  pokračovať vo skvelých výkonoch.  

3. Bude Semyon Varlamov stálou brankárskou jednotkou v Colorade na niekoľko rokov? 

Najväčším problémom pre Varlamova vo Washingtone bol jeho zdravotný stav. „Vďaka“ zraneniu vytlačili „Varlyho“ z hlavného mesta ďalší mladí brankári Michal NeuvirthBranden Holtby. Po sezóne, ktorú Semyon prežil v Colorade sa vynára ďalšia otázka, ktorá sa nepýta na zdravotný stav ale na schopnosti mladého Rusa.

Po výbornom štarte prišla v novembri veľká kríza. Varlamova bilancia bola 2-9-1. V tomto období post jednotky začal v Denveri zaujímať Jean-Sebastien Giguere. Pre Colorado ale stále zostával jednotkou mladý Varlamov. Giguere ho však dokázal spoľahlivo nahradiť. Vo februári sa ale Varly vrátil do kolotoča NHL a to vo veľkom štýle.

V sezóne 2011/2012 bola Varlyho štatistika nasledujúca: 26 víťazstiev, 24 prehier, 3 prehry po predĺžení. Percentuálnu úspešnosť zásahov mal 91,3 % a priemerne dostal dva góly z 24 striel. Generálny manažér Avs Greg Sherman počas leta neurobil žiadnu zmenu na brankárskom poste, čo znamená, že vedenie tímu verí Varlamovi a jeho mentorovi Giguerovi. Avšak farma Avs Lake Erie Monsters prekypuje veľkými brankárskymi talentami a preto číslo 1 v Colorade určite nemusí patriť len Varlymu.

4. Môže PA Parenteau opätovne naštartovať Matta Duchenea?

Hneď v ten deň, po podpise P.A. Parenteaua na 4 roky, za ktoré si zarobí 16 miliónov dolárov, sa začalo hovoriť o Parenteauovi ako o hráčovi, ktorý má v Avs väčšiu úlohu ako sa len na prvý pohľad zdá. Áno, Colorado potrebovalo získať kvalitné kreatívne krídlo, čo Parenteau je a čo ukázal v poslednej sezóne v drese New York Islanders.

Oveľa dôležitejšie bola pre vedenie Avs schopnosť Parenteaua pomáhať Johnovi Tavaresovi. Bývalá draftová jednotka sa veľmi trápila, ale keď tréner „Ostrovanov“ zaradil do jeho formácie Parenteaua, John rozkvitol a okamžite nastrieľal 30 gólov a zahral si v All-Star zápase. Duchene je podobný hráč ako Tavares. V prvých dvoch sezónach ukazoval lepší hru ako Tavares, ale v tretej sezóne aj vďaka zraneniu padol na samé dno. Zdatný a kreatívny útočník by mohol Duchenovi pomôcť k návratu do starej formy.

5. Môže Joe Sacco doviesť svoj tím do play-off?

Teoretický áno. On to už dokázal vo svojej prvej sezóne. Pri nízkych očakávaniach doviedol Joe Sacco svoj tím k 43 výhram. V nasledujúcej sezóne (2010/2011) prišiel ale pád, keď Colorado získalo len mizerných 68 bodov. V sezóne 2011/2012 hlásilo Avs návrat k starému hokeju, no napriek tomu sa tím nedokázal prebojovať do play-off. Mladý tím bol výdatne unavený na konci sezóny a play-off im opäť ušlo.

Zdá sa, že Sacco vie od svojich hráčov získať čo najviac, ale Západná konferencia je veľmi vyčerpávajúca. Colorado bude v budúcej sezóne potrebovať, aby jeho hráči mladí či starí hrali na vysokej úrovni. Joe podpísal novú zmluvu na ďalšie dve sezóny, vedenie Avs na čele s generálny manažérom mu dôveruje a všetci veria, že Avs sa opäť vrátia do bojov o Stalney Cup.

6. Oslabí sa hra v oslabení odchodom Jaya McClementa? 

Keď prišiel Jay McClement do Colorada v roku 2011 malo Colorado Avalanche najhoršiu hru v oslabení v celej NHL. Celková štatistika tímu v hre v oslabení bola 76,1% pokým Colorado dovolilo svojim súperom najviac striel na bránu (75) v tejto hernej činnosti. McClement v nasledujúcej sezóne prispel ku skvalitneniu tejto hernej činnosti.

Skúsený center odohral priemerne za zápas v oslabení 3 minúty a 6 sekúnd. Medzi hráčmi Avs nemal konkurenciu, celkovo mu v lige patrilo 3. miesto. Landeskog odohral priemerne v oslabení 1:20, čo sa nedá s časom Jaya ani porovnať čo vedenie Avs veľmi dobre vie. Na druhej strane sú však aj pozitíva na odchode skúseného McClementa. 

Colorado patrilo medzi najúspešnejšie tímu v hre v oslabení za sezónu 2011/2012, čím možno trpel útok. Tým, že prišiel P.A. Parenteau a mladé jadro zostalo neporušene sa ofenzívna sila Avs zvýši. Jan HejdaRyan O´Byrne budú mať ťažkú úlohu, budú musieť hrať bezchybne na modrej čiare a držať ju. Počas tréningového kempu sa môžu vynoriť ďalší mladí hráč ako napr. Brad Malone, ktorý by mohol prevziať McClementovu rolu v oslabení.

Zdroj: nhl.com 

V nasledujúcich dňoch vám prinesieme preklady všetkých článkov, ktoré vyšli na webe NHL v rámci série 30 in 30, kedy sa každý deň predstavujú všetky tímy.


Juraj Janotak, Slovakia, janotak@eurolanche.com
18/08/2012 - 08:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."