Viac článkov v slovenčine a češtine

Avs so zmenou v ofenzíve dúfajú v úspech

Avs so zmenou v ofenzíve dúfajú v úspechV priebehu posledného obdobia prešla ofenzívna hra Colorada Avalanche nejakými zmenami, ktoré by mohli mať na ňu pozitívny dopad.

Predovšetkým s cieľom zabudnúť a zároveň zamedziť opakovaniu niečoho podobného ako priniesla ofenzíva Colorada Avalanche v predošlom ročníku podpísal Joe Sakic v priebehu leta niekoľko útočných zbraní. Spomedzi nich vynikajú predovšetkým Colin WilsonNail Yakupov, ktorí môžu v tíme prešpikovanom mladíkmi výrazne pomôcť.

Dôvody týchto krokov súčasného generálneho manažéra tímu je pritom lepšie si nepripomínať, zvlášť keď sú nám všetkým veľmi dobre známe. Sledovať ofenzívu denverského tímu bolo totiž obrovským utrpením, o čom svedčí aj fakt že boli vôbec najhorším tímom nielen z hľadiska bodov, ale aj gólov a taktiež mali na konte najnižší počet dosiahnutých presilovkových presných zásahov. Absolútne sa im taktiež nedarilo ani v samostatných nájazdoch.

Aj napriek tragickosti predošlej sezóny sa však našli nejaké tie ihly v kope sena, hoci ich nebolo veľa. Aj keď prímer ihly, respektíve ihiel, v kope sena nie je vhodným označením pozitív, ale ani označenie ofenzívy „lavín“ sa nedalo brať nejako zvlášť vážne. Tými pozitívami boli predovšetkým Nathan MacKinnon a dvojica mladíkov Mikko RantanenTyson Jost, pričom druhý menovaný strávil väčšinu sezony na Univerzite v Severnej Dakote.

Avšak pekne po poriadku, prvým menovaným bol hráč, ktorý je už stabilnou súčasťou tímu nejaký ten piatok. Aj napriek nevydarenej sezóne v podaní tímu nemôže o nejakej totálnej tragédii vravieť Nathan MacKinnon, ten totiž vo viacerých prípadoch ukázal že je ochotný pre úspech tímu odovzdať všetko. Zároveň sa, na rozdiel od väčšiny z ostatných zápas od zápasu zlepšoval. Pozitívom v jeho prípade je taktiež aj fakt, že dokáže strhnúť aj spoluhráčov z formácie v ktorej hrá, vďaka čomu bývajú ich výkony často krát lepšie.

To platí aj pre šikovného fínskeho útočníka Mikka Rantanena, ktorý v tieni spomenutej tragédie prežil prelomovú sezónu. Počas nej totiž zaznamenal celkovo 38 bodov, z ktorých väčšina (pozn. 20) boli presné zásahy, čo bolo spomenuté aj v nedávnom článku venovanom tomuto hráčovi. Dôvera vložená do neho trénerom Jaredom Bednarom, po tom čo zažiaril v American Hockey League, sa teda vyplatila. Jeho značnému rastu pritom veľmi pomohla práve spolupráca s MacKinnonom, ktorá bola korunovaná viacerými pozitívnymi momentmi v sezóne plnej zlých správ.

A čo sa týka posledného z menovanej trojice pozitív, Tyson Josta, tak ten ako už bolo spomenuté strávil väčšinu sezóny v univerzitnej súťaži, kde sa mu darilo veľmi dobre a tak sa rozhodol, že je čas posunúť a získať nejaké tie skúsenosti s najprestížnejšou hokejovou ligou na svete. Toto rozhodnutie pritom rozhodne nemusí ľutovať. Počas tých pár zápasov, ktoré strávil v drese lavín patril medzi pozitíva a k nim by sa dalo rozhodne zaradiť aj pokorenie kariérneho míľnika v podobe prvého gólu, ktorý dosiahol proti aktuálne najväčšiemu rivalovi Minnesote Wild.

Rastúci potenciál týchto hráčov však nie je jedinou pozitívnou vyhliadkou predznačujúcou nejaké to zlepšenie v útoku. Okrem neho je ňou totiž aj už spomínaný podpis nejakých tých ofenzívnych zbraní. Jednu z nich pritom vyfúkli divíznemu rivalovi z Nashvillu Predators. Je ňou Colin Wilson, ktorý by do ofenzívnych radov mal priniesť predovšetkým dávku kreativity. Nemenej taktiež vyniká aj svojimi fyzickými parametrami a nezaostáva ani v rýchlosti, ba práve naopak.

Vedenie tímu taktiež potešilo fanúšikov aj v podstate bezrizikovým podpisom takmer vyhasnutej draftovej jednotky v podobe Naila Yakupova na ktorého tak už nebude vyvíjaný enormný tlak a bude väčšia šanca na prekvitnutie jeho potenciálu. Súčasťou tohto balíčka je, podobne ako u predošlého spomínaného Wilsona, najmä veľká dávka kreativity a taktiež vyniká aj svojou rýchlosťou. Okrem toho sa v jeho prípade spomína aj prvotriedna mentalita, ktorá taktiež bude veľmi potrebná.

Zabúdať taktiež netreba, že Colorado Avalanche má vo svojich radoch ešte aj kapitána Gabriela Landeskoga a zatiaľ  aj veľmi prepieraného Matta Duchenea. Kanadský útočník je však už dlho predmetom množstva špekulácii a stále tak nie je isté, či jeden z najlepších hráčov, čo sa týka štatistických parametrov v posledných rokoch bude aj naďalej súčasťou tímu. Bez ohľadu na to však loď ofenzívy Colorada Avalanche nabrala v priebehu posledného obdobia správny smer.

Zdroj: Mile High Sport


Brano Bukovy, Slovakia, bukovy@eurolanche.com
12/09/2017 - 18:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."