Příliv mládí: Více gólů a nižší náklady

V NHL se poslední dobou sází na mladé, to je naprosto jednoznačný trend. Liga se hodně omladila a starší hráči mají najednou problém sehnat nebo udržet si práci. Zároveň může fanoušky těšit, že letos padá více branek než v minulých letech. Rychlí a nebojácní mladíci na tom mají nepochybně svou zásluhu, kromě jiného se však ulevilo také klubovým pokladníkům.
Jako názorný příklad poslouží Colorado. Právě Avalanche zaznamenali v produktivitě výrazný posun směrem nahoru. Klub, jenž byl loni s průměrem 2,01 vstřelené branky na zápas nejhorší v celé lize, si aktuálně udržuje průměr přes tři góly na utkání, což tým z Denveru řadí na konec první desítky nejproduktivnějších týmů ligy.
Za tímto zlepšením je třeba hledat právě přísun mladé krve. V týmu skončilo hned několik veteránů (Iginla, Mitchell, Bourque, Beauchemin, Tjutin), na jejichž místa nastoupili mladíci. Výrazný prostor dostává „The Kid Line“ ve složení Jost-Kerfoot-Compher, v obraně se zabydlují Girard a Lindholm. Girardovi s Jostem je přitom teprve devatenáct let.
„Stává se z toho norma a ani my nejsme výjimkou,“ komentuje příliv mládí kouč Jared Bednar. „Jasně to ukazuje, jak vyspělí hráči to jsou a jaký mají talent. Takhle to teď v lize chodí. S našimi mladíky jsme spokojení, líbí se nám, co do týmu přinášejí,“ pochvaluje si kouč.
„Máte nějaké jádro týmu, které ukrojí větší část z platového stropu, a k nim potřebujete několik mladých, kteří mají stále jen nováčkovský kontrakt. Dnes přicházejí hráči do ligy ve velmi mladém věku a jsou výborně připraveni,“ říká Bednar.
Když třeba Drew Doughty vtrhl do NHL v sezóně 2008-09, kdy mu bylo pouhých osmnáct, byl spíše výjimkou. Byl to zkrátka generační talent mezi obránci. Dnes se tak nějak očekává, že každý tým bude mít v sestavě hned několik teenagerů. „Přístup týmů se mění. Dnes každý raději vezme menšího, šikovného kluka. Je neuvěřitelné, jak šikovní dnešní kluci jsou. Je to až bláznivé,“ kroutí Doughty hlavou nad schopnostmi současných teenagerů.
Ruku v ruce s přílivem mladé krve do ligy jde i ekonomický přínos. Kluby ušetří poměrně znatelnou část nákladů na mzdy, vždyť nováčkovská smlouva zaručuje maximální příjem ve výši 950 000 dolarů za rok. Značné sumy klub ušetří také za ubytování. Každý hráč, kterému běží jeho nováčkovská smlouva, totiž musí na venkovních tripech bydlet se spolubydlícím.
V týmu Colorada tak třeba jednadvacetiletý Mikko Rantanen sdílí pokoj s o dva roky starším Antonem Lindholmem, dvaadvacetiletý J.T. Compher má za parťáka devatenáctiletého Girarda, spoluhráči z lajny Kerfoot (23) a Jost (19) zase bydlí spolu. Všichni ostatní hráči pak mají svůj vlastní jednolůžkový pokoj, jak je ostatně zakotveno v kolektivní smlouvě (CBA). Avs obvykle přespávají v hotelu Ritz-Carlton nebo v jiných luxusních hotelech podobného kalibru, kde se za noc účtují poměrně vysoké částky.
Příliv mladíků má zkrátka pozitivní dopad nejen na atraktivitu hry, ale také na klubovou pokladnu.
Autor: Roman Bláha, Zdroj: The Denver Post
Eurolanche.com, Worldwide, eurolanche@eurolanche.com
19/12/2017 - 17:00