Viac článkov v slovenčine a češtine

RETRO: Prichádza Ray Bourque

RETRO: Prichádza Ray BourqueVýmena Raya Bourquea sa zapísala do dejín ako jedna z najväčších. V tomto článku sa dozviete, čo jej predchádzalo a čo sa stalo po nej.

Ray Bourque bol legendárny obranca a „večný“ kapitán medveďov  od roku 1985. Po dvadsiatich sezónach pochopil, že milované medvede mu nedokážu splniť jeho sen o zisku Stanleyho pohára a preto vo svojej 21. sezóne požiadal o výmenu do tímu, ktorý má šancu na jeho výhru. 6. marca 2000 bol vymenený spolu s Daveom Andreychukom do Colorada za protihodnotu v podobe Briana Rolstona, Samuela PahlssonaMartina Greniera. V tom čase ešte nikto netušil, že práve sa zrodil jeden z najpamätnejších hokejových príbehov všetkých čias.

Bol to sebecký ťah z pohľadu mojej kariéry“ povedal Ray krátko po výmene. „Viem, že je to hanba, že som urobil tento ťah, ale doteraz všetko čo som spravil, bolo bezpečné.“ Fanúšikovia Bostonu to ako hanbu ani zradu nebrali a keď Lavíny zavítali do Bostonu, prijali Raya obrovskými ováciami.

Bourque prišiel do tímu, v ktorom už pôsobili budúci členovia Siene slávy Patrick Roy, Joe Sakic, Peter Forsberg, a tiež ďalší veľmi kvalitní a talentovaní hráči ako Milan Hejduk, Alex TanguayChris Drury. Lavíny vyhrali Stanleyho pohár v roku 1996, hneď po svojom presťahovaní z Québecu ale v predošlých troch sezónach sa len prizerali ako sa z Detroitu a Dallasu stali supertímy Západnej konferencie. Príchod Bourqueho a Andreychuka pomohol Lavínam k výhre vo svojej divízii, ale vo finále konferencie nestačili na obhajcu z Dallasu, podľahli mu v rozhodujúcom siedmom zápase.

Bourque sa rozhodol zostať v Colorade a podpísal s ním zmluvu aj na sezónu 2000/2001. Dave Andreychuk sa rozhodol zamieriť do Buffala. V tom čase vznikla diskusia či dokáže Ray pomôcť Coloradu k zisku Stanleyho pohára vo veku 40 rokov ?

Rob Blake, ktorý sa k tímu pripojil v slávnej výmene z 21. februára 2001 povedal: „Hral, ako keby to bola jeho posledná šanca. Viedol nás všetkých.“

Ray získal v základnej časti 59 bodov a strelil 7 gólov čím vytvoril nový bodový rekord obrancu nad 40 rokov. Tento rekord v minulej sezóne prekonal Niklas Lidström z Detroitu.

V play-off pridal 10 bodov a 4 góly v 21 zápasoch. Po siedmom rozhodujúcom zápase sa jeho sen splnil. Ray Bourque sa dočkal. Keď komisár NHL Gary Bettman odovzdával Stanleyho pohár Joeovi Sakicovi, ten ho rovno dal Rayovi a nad hlavu ho zdvihol ako prvý. Boli to krásne momenty. Tento príbeh patrí medzi najpamätnejšie a najšťastnejšie hokejové príbehy, ktoré by nevymyslel ani scenárista z Hollywoodu. Legenda získala vytúženú trofej v poslednom zápase svojej kariéry.

Ako dopadli hráči, ktorých sa týkal tento trejd ? Brian Rolston už bol držiteľ Stanleyho pohára z roku 1995 a tak ho veľmi nemuselo mrzieť, že opúšťa Colorado. Po 5-ročnej anabáze v Bostone a 3-ročnej v Minnesote sa opäť vrátil do tímu, v ktorom odštartoval svoju kariéru v NHL – New Jersey Devils. V sezóne 2011/2012 pôsobil v tíme NY Islanders, pričom počas deadlinu bol vymenený do Bostonu Bruins.

Samuel Pahlsson bol vymenený skôr, ako si stihol odkrútiť svoj debut za Lavínu. Po 17 zápasoch za Bruins bol vymenený do Anaheimu, kde strávil 7 sezón a tešil sa zo zisku Stanleyho pohára v roku 2007. V sezóne 2011/2012 hral za Columbus Blue Jackets, ale počas deadlinu zmenil dres a posilnil Vancouver. V tejto sezóne je členom švédskeho tímu MODO, ale kvôli zraneniu ešte nenastúpil v súťažnom zápase.

Dave Andreychuk sa rozhodol nepodpísať zmluvu z Avalanche a odišiel do Buffala, kde vydržal len jednu sezónu. Potom odišiel do Tampy Bay, kde ako kapitán zdvihol nad hlavu Stanleyho pohár v roku 2004. Po neúspešnej sezóne 2005/2006 definitívne ukončil svoju hráčsku kariéru.

Martin Grenier sa v NHL nikdy nepresadil, pričom odohral dokopy iba 18 zápasov. Predposledné dve sezóny pôsobil v KHL v tíme Traktor Čeljabinsk. Sezónu 2010/2011 celú vynechal a v tejto sezóne hrá za tím Saguenay Marquis, ktorý pôsobí v LNAH.

Zdroj: NHL.com


Rudolf Sery, Slovakia, sery@eurolanche.com
03/12/2012 - 17:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."