Viac článkov v slovenčine a češtine

Čo nového u Avs? (14.)

Čo nového u Avs? (14.)Pohľad na aktuálne dianie v tíme.

Strelecká aj výsledková kríza pokračuje, prvý gól Rantanena, zranenie najproduktívnejšieho hráča, premiéra AJ Greera. To sú niektoré z tém ktorým sa budem venovať v dnešnom pokračovaní série “Čo nového u Avs”.

Tri zápasy, jedna výhra, dve prehry. To je vzorec ktorý Avs so železnou pravidelnosťou opakujú od štvrtého zápasu sezóny a zostali mu verní aj v uplynulom týždni. Najskôr s Pickardom v bránke podľahli Arizone 2:4 napriek priebežnému vedeniu 2:1, ktoré svojim druhým gólom v sezóne (a prvým od úvodného zápasu proti Dallasu) zariadil v duhej tretine Nathan MacKinnon. Následne sa už s Varlamovom v bránke po kurióznom vlastnencovi Ehlersa tešili z výhry proti Winnipegu 3:2 v predĺžení. Úvodný gól zápasu a aj svojej NHL kariéry zariadil v presilovke prekrásnou strelou pod brvno Mikko Rantanen. Na záver týždňa potom Avs podľahli Bostonu 0:2 napriek heroickému výkonu Varlamova, ktorý kryl 44 zo 45 striel hráčov Bruins. Bolo to už štvrtý krát zo 14 odohraných zápasov, čo Avs vyšli v zápase strelecky naprázdno.

V zápase proti Jets sa však toho udialo viac. Pred zápasom sa tréner Bednar odhodlal  k zmene zloženia útočných formácií. Jarome Iginla sa presunul do tretieho útoku ku Grigorenkovi a Martinsenovi. Do druhého útoku k Soderbergovi a Landeskogovi sa zaradil Rene Bourque a tento ťah priniesol okamžité výsledky v podobe dvoch gólov R. Bourqua v zápase (bol mu pripísaný aj spomínaný vlastenec Ehlersa v predĺžení). Obrovským negatívom tohto zápasu však bolo zranenie najproduktívnejšieho hráča Avs Matta Duchenea, u ktorého sa po tvrdom zákroku Jacoba Troubu prejavili symptómy otrasu mozgu.

Našťastie Ducheneovo zranenie by nemalo byť vážne, do zápasu s Bruins však nezasiahol. A keďže pripravený nastúpiť po zranení nebol ešte ani Blake Comeau, museli Avs povolať útočníka zo San Antonia. Voľba padla na mladého AJ Greera, ktorý zaposledných 12 mesiacov robehol svoju kariéru priam raketovým tempom. Greer po drafte z 39. miesta v roku 2015 pôvodne plánoval rozbiehat svoju kariéru v univerzitnej súťaži NCAA. S bottom6 rolou v time Bostonskej univerzity však spokojný nebol a tak sa na jeseň 2015 rozhodol pre prestup do juniorskej QMJHL. Tam sa v time Rouyn Noranda Huskies rýchlo stal jedným z ofenzívnych lídrov tímu a ich spanilá jazda sa skončila až v tesne neúspešnom finále Memorial Cupu. Nasledoval podpis nováčikovskej zmluvy s Avs a aj keď si v kempe miesto v prvom time nevybojoval, 14 kanadských bodov v úvodných 13 zápasoch AHL trénerov presvedčilo, že práve Greer je tou najvhodnejšou záplatou na dieru, ktorá v zostave Avs po zranení Duchenea vznikla. Proti Bostonu odohral pri svojej premiére v NHL viac ako 16 minút a výkonom rozhodne nesklamal.    

Pohľad na tabuľku nie je po 14 odohratých zápasoch veľmi lichotivý. Avs sú s bilanciou 6 výhier a 8 prehier s 12 bodmi suverénne poslední v Centrálnej divízii, na predposledný Nashville strácajú 3 body. Avs sú zároveň jediným tímom Centrálnej divízie s úspešnosťou menšou ako 50% (menej získaných bodov ako odohraných zápasov). Na vine je v prvom rade sterilná ofenzíva – Avs priemerne strieľajú menej ako 2 góly na zápas a sú v tomto ukazovateli najhorší v celej súťaži. Na súperovu bránku vystrelia v priemere tretí najnižší počet striel v lige – 28,1. Defenzíva sa s priemerom takmer 3 inkasovaných gólov na zápas tiež nemá veľmi čím chváliť (21. miesto v NHL). Oproti minulosti sa však výrazne znížil počet striel, ktoré smerujú na našu bránku – aktuálne 29,8 (13. miesto v NHL). Využitie presiloviek je vrámci ligy priemerné (18,4% - 15. miesto), bránenie oslabení stále  mierne podpriemerné (80,3% - 21. miesto).

Ako to vyzerá v “advanced stats”? Aktuálne Corsi% je 48,95% (20. miesto v NHL). Fenwick% je dokonca 50,31% (12. miesto v NHL). Pomer vhadzovaní v útočnom a obrannom pásme je 50,13% (16. miesto v NHL). Úspešnosť streľby pri hre 5 na 5 máme aktuálne 5,3% (najnižšia v NHL). Úspešnosť zásahov brankárov pri hre 5 na 5 máme 90,8% (23. miesto v NHL). A súčet týchto dvoch úspešností (tzv. PDO%) máme rovných 96%, čo je aktuálne druhé najnižšie číslo v NHL.

A teraz si tieto čísla skúsme uviesť do súvislostí – čo to vlastne znamená? Čo nám to hovorí? Čo sa týka “držania puku” (tzv. “possession”), patria Avs v doterajšom priebehu sezóny k priemerným tímom. Priebežne 20. miesto v Corsi% a 12. vo Fenwick% sa na prvý pohľad nezdá byť nijako výnimočné – a samo osebe ani nie je. Zaujímavé je však porovnanie s minulou sezónou – k tomu sa dostanem nižšie. Na čo Avs neustále doplácajú je abnormálne nízka úspešnosť streľby skombinovaná s poslabšou úspešnosťou brankárskych zásahov. Obe čísla sú zatiaľ výrazne podpriemerné a pravdepodobnosť že sa časom zvýšia je veľmi vysoká. Pre porovnanie – v minulej sezóne bola najnižšia úspešnosť streľby vrámci NHL 6,4%, najnižšia úspešnosť zásahov 91,1% a najnižšie PDO 98,3%. Keď (nie “ak” – zo štatistického hľadiska by to naozaj mala byť len otázka času) sa Avs časom dostanú aspoň na tieto minimálne hodnoty, body do tabuľky by im mali pribúdať rýchlejším tempom.

A teraz to sľúbené porovnanie s minulou sezónou. Mnoho fanúšikov Avs už nad touto sezónou frustrovane “zlomilo palicu” – tento tím je strašný, hráčov treba rozpredať, v tomto zložení nikdy nijaký úspech nedosiahneme, na boj o playoff môžeme zabudnúť, čaká nás ďalší vysoký výber v drafte, je to beznádejné. Rôzne variácie týchto depresívnych predpovedí sa pravidelne objavujú na fanúšikovských fórach aj v diskusiách pod článkami tu na stránke Eurolanche.com. Je to však naozaj až také beznádejné?

V minulej sezóne mali Avs po 14 odohraných zápasoch bilanciu 4-9-1 a 9 bodov. Napriek tomu boli neskôr vo februári na mieste zaručujúcom postup do play-off. Tento rok máme po 14 zápasoch o 3 body viac, tak prečo toľká beznádej?. Samozrejme body nie sú všetko. Potešiteľné však je, že všetky body sme doteraz získali “zaslúžene” – t.j. vo víťazných zápasoch sme boli lepším, alebo aspoň vyrovnaným súperom. V minulosti sme sa až príliš často spoliehali na “nezaslúžené” body zo zápasov kde sme jasne ťahali za kratší koniec, ale zachránil nás brankár prípadne nejaký šťastný odraz puku. Tento rok sme taký zápas zatiaľ nevyhrali – skôr naopak, prehrali sme zápasy, v ktorých sme si bodovať bez debaty zaslúžili (napr. s Jets 0:1). Mne z toho teda vychádza, že nielenže máme viac bodov ako v minulej sezóne o tomto čase, máme tiež bodov menej ako by sme si zrejme zaslúžili. Z tohto hľadiska teda jasné zlepšenie v porovnaní s minulou sezónou.

Dalo by sa to podložiť aj inými číslami a štatistikami? Pozrime sa na to: naše Corsi% bolo v minulej sezóne strašidelných 44,19% - bezkonkurenčne najslabšie v celej NHL. Túto sezónu je to zatiaľ spomínaných 48,95% - obrovské zlepšenie takmer o 5%. Fenwick% rovnako – vlani 45,26% (najhoršie v NHL), tento rok o 5% lepšie 50,13%. Pomer vhadzovaní  v útočnom a obrannom pásme? Vlani 46,99% (druhé najhoršie v NHL), tento rok 50,13%. Súperi nás už ani zďaleka netočia v našom obrannom pásme toľko ako v minulosti, v našom útočnom pásme dokonca končíme väčšinu (aj keď len tesnú) našich striedaní. Výrazne sme znížili počet striel smerujúcich na našu bránku – v minulej sezóne priemerne 32,3 strely za zápas (28. miesto v NHL), túto sezónu zatiaľ už spomínaných 29,8 striel (13. miesto v NHL). Mierne sme sa zhoršili v počte striel na bránku súpera – 28,1 oproti vlaňajším 28,6.

Všetky tieto štatistiky sú vo veľkej miere závislé od kvality predvádzanej hry, resp. účinnosti herných systémov ktoré tím praktizuje. Lepšie čísla = kvalitnejšia hra a efektívnejšie herné systémy. Oproti tomu štatistiky v ktorých sme si oproti minulej sezóne výrazne pohoršili a kvôli ktorým zatiaľ v tabuľke nemáme viac bodov – úspešnosť streľby, zásahov brankára a ich súčet, čiže PDO – sú závislé primárne od aktuálnej formy hráčov. Tá síce môže počas sezóny kolísať (Avs momentálne zažívajú výkyv smerom nadol), ale z dlhodobého hľadiska je len otázkou času kedy sa dostane do “normálnych” hodnôt.

A pri hodnotení doterajšieho priebehu sezóny treba podľa mňa zohľadniť ešte 2 skutočnosti:

1)     Nový tréner, nové herné systémy, najlepší hráči strávili väčšinu prípravy na Svetovom pohári. Mnohé veci hráči ešte stále nemajú šancu mať zautomatizované, ešte stále sa ich iba učia. Pravdepodobnosť že s pribúdajúcim časom sa výkony budú zlepšovať je podľa mňa vysoká.

2)     Sila súperov v doterajšom priebehu sezóny. Zo 14 zápasov bolo iba 5 proti súperom ktorí minulý rok nepostúpili do PO (z toho Boston získal v minulej sezóne o 11b viac ako Avs). 

Napriek týmto dvom faktom sú štatistiky z doterajšieho priebehu sezóny výrazne lepšie ako v sezóne minulej. Neviem ako pre vás, ale pre mňa je to smerom do ďalšieho priebehu sezóny povzbudivé zistenie. Skúsme byť ešte trošku trpezliví a nechcime všetko hneď – nie náhodou sa vraví že ani Rím nebol postavený za deň. Malé krôčky správnym smerom sme už robiť začali. 


Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
15/11/2016 - 08:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."