Viac článkov v slovenčine a češtine

Kam zamíří Butcher?

Kam zamíří Butcher?Will Butcher se dnes stal nechráněným volným hráčem a s Avs smlouvu pravděpodobně nepodepíše.

Nadějný obránce Will Butcher podle našeho očekávání odmítl podepsat s Avalanche a bude se porozhlížet po jiných týmech. Eurolanche bylo vůbec první stránkou, která o tomto scénáři informovala. Právě dnes by se měl Butcher sejít se zástupci až tří týmů z NHL a plánuje se stát nechráněným volným hráčem. 

Butchera si v zámoří cení zejména pro zisk trofeje Hobey Bakera, kterou v Evropě příliš fanoušků nezná. Je to ocenění udělované nejlepšímu hráči amerického univerzitního hokeje. Jenže ani tato věhlasná cena není tak vypovídající, jak by se mohlo na první pohled zdát.  

Will Butcher hrál totiž v dresu Univerzity Denver ve všech posledních čtyřech sezónách, nebyl tedy rozhodně žádným neostříleným nováčkem. Naopak ve dvaadvaceti letech patřil mezi nejstarší a nejzkušenější hráče vůbec, nosil kapitánské "C", dostával na ledě prostor. Jeho tým šlapal jako hodinky, což vyvrcholilo vítězstvím v play-off NCAA. Kdyby na to neměl, jistě by žádnou trofej neukořistil, avšak všechno hrálo v jeho prospěch. Těžko jej na souboj mohli vyzvat osmnáctiletí mladíci, kteří si kroutili své první univerzitní sezóny. 

Výsledek obrázku pro will butcherButcherovi k Hobey Baker pomohly okolnosti, přesto má pro něj trofej velkou cenu.

Teď ale zpátky k týmům, které se o Butchera zajímají. Hovoří se o New Jersey Devils, Buffalu Sabres a Vegas Golden Knights. 

Pokud ho Avalanche chtěli udržet, měli exkluzivní právo s hráčem jednat až do úterý. Avšak nedokázali s ním podepsat, a tak bude k dispozici pro všechny ostatní celky NHL. Liga totiž uznává pravidlo, kdy klub, jenž hráče draftoval, musí s daným hokejistou podepsat smlouvu do čtyř let od uplynutí draftu. To se pochopitelně u Butchera stále nepodařilo. 

Butcher vyhrál se svým týmem Pioneers univerzitní pohár v dubnu a pár dní na to mu již na stole ležela nabídka na podpis smlouvy od Colorada. Přesto se rozhodl ji nepřijmout, jelikož si chtěl rozšířit obzory. Kam až sahají jeho možnosti u ostatních týmů, říkal si tehdy.

Výsledek obrázku pro will butcherŠampióni! Butcher zažil společně s Univerzitou Denver průlomovou sezónu. 

V problémech s podpisem Butchera může mít prsty i Patrick Roy. Ten fungoval v klubu na pozici hlavního kouče a viceprezidenta ještě v roce 2015, kdy Avalanche i díky jeho názoru rezolutně odmítli Butchera podepsat. Royovi se zdál se 178 centimetry a 86 kily na obránce příliš malý. Cítí tedy Butcher zášť? "Dělají jejich byznys tak, jak chtějí. Já si zase dělám ten svůj," říkal Denver Postu v červnu 2016. 

Po odchodu Roye v srpnu minulého roku však klub ukazoval vehementní zájem o to Butchera skutečně podepsat. Jasně se vyjádřil pro The Post třeba sám generální manažer Joe Sakic, který na konci zpackané sezóny (48 bodů - nejméně v historii klubu) podepisoval řadu mladíků. 

"Jakmile skončí (ve finále s Univerzitou Denver), dostane nabídku na smlouvu," uváděl Sakic. "Doufáme, že podepíše. Měl úžasnou sezónu. Od chvíle, kdy jsme ho draftovali, strávil čtyři roky na univerzitě a pokaždé se zlepšil, což ukazuje i zisk Hobey Baker. Snad jeho tým získá trofej a my jej budeme moci podepsat." 

Stále existuje šance, že se z Řezníka, který vyhrál Pekařovu trofej, stane Lavina. Pokud Butchera nezaujmou nabídky ostatních klubů, do Denveru se zřejmě vrátí.

Výsledek obrázku pro will butcherZdroj: The Denver Post (redakčně upraveno), Foto: DU Newsroom, Twitter, CBC.ca


Patrik Czepiec, Czech Republic, czepiec@eurolanche.com
16/08/2017 - 13:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."