Viac článkov v slovenčine a češtine

Shermanovo majstrovské dielo (2.)

Shermanovo majstrovské dielo (2.)Analytický pohľad na prácu coloradského manažmentu s brankármi, s obranou a s ofenzívou za posledné tri roky.

Prvá časť bola o brankároch. Tretia a posledná bude o útočníkoch. Na webe vyjde počas tohto týždňa.

Obrana

V čase keď Greg Sherman prebral funkciu generálneho manažéra, malo Colorado Avalanche ako jediný tím ligy na súpiske piatich obrancov s platom vyšším ako 3 milióny. Bohužiaľ, vo výkonoch na ľade sa to príliš neodrážalo a obrana Avs bola prinajlepšom priemerná, bez výrazného lídra, tzv. #1 obrancu. Tu je zloženie obrany zo začiatku sezóny 2009/10: Adam Foote, John-Michael Liles, Scott Hannan, Brett Clark, Ruslan Salei, Kyle Quincey, Ryan Wilson a Kyle Cumiskey. Po 2,5 roku Shermanovej vlády zostal z tejto zostavy už len Wilson. A táto totálna zmena viedla našťastie k lepšiemu – nielen čo sa pomeru cena/výkon týka. Dnes máme za podstatne menej peňazí v obrane obrazne povedané oveľa viac muziky, ale aj čo sa celkových výkonov a najmä perspektívy do budúcnosti týka. V prvom rade máme konečne v Erikovi Johnsonovi v obrane lídra, aký nám chýbal od odchodu Roba Blakea. Výmena so St. Louis vrámci ktorej sme Johnsona získali bola z kategórie tých z ktorých všetkým padne sánka, s odstupom jedného roka však môžeme konštatovať že Shermanovi tento risk, za ktorý si z mnohých úst vypočul nemálo kritiky, vyšiel naozaj parádne.

Vzrastom nevysokých obrancov Lilesa či Cumiskeya z ktorých žiaden súperov útočník strach nedostal, nahradili mohutní a tvrdo do tela hrajúci Ryan O´Byrne, Shane O´Brien a Jan Hejda. No a čoraz hlasnejšie si v zostave miesto pýtajú hráči, ktorých si naši skauti vytipovali v draftoch posledných rokov – Stefan Elliott, Tyson Barrie, Cameron Gaunce a budúcnosti sa do základnej zostavy určite počíta aj s Duncanom Siemensom.

Ako by teda obrana Avs mohla vyzerať o jednu či dve sezóny? Prakticky naisto v nej nebude chýbať Johnson, kvôli dlhodobej zmluve zrejme ani Hejda. Z mladíkov sa zrejme najviac počíta s Elliottom a Siemensom. Túto štvoricu by som ja osobne doplnil O´Brienom, ktorý je pre mladších obrancov v tíme niečo ako Giguere pre Varlamova – mentor a líder, ktorý im ide príkladom. Rád by som v tíme aj naďalej videl Wilsona, nekompromisného tvrdého obrancu schopného čistým tvrdým hitom zložiť hocakého súpera. Verím že šancu dostane aj Gaunce, aj keby to bolo len v pozícii siedmeho obrancu. Takto zložená obrana by mohla byť ideálne vybalansovaná – zložená z hráčov mladých aj skúsených, ofenzívne ladených aj defenzívnych, tvrdých aj technických, rýchlych aj dobre pozične hrajúcich.

Čierny Peter by tak zo súčasného kádra zostal O´Byrneovi, Mattovi Hunwickovi a tiež mladému talentovanému ofenzívne ladenému Barriemu, ktorý by podľa mňa časom mohol byť vymenený za nejakú zaujímavú protihodnotu. (koniec koncov je len ťažké si predstaviť že by sme mali v základnej zostave až 4 obrancov mladších ako 23 rokov). Príchod prípadnej novej tváre do obrany či už zvučného mena alebo len “do počtu“  prostredníctvom výmeny či trhu voľných hráčov nie je podľa mňa pravdepodobný, úplne vylúčiť sa však samozrejme nedá.


Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
06/03/2012 - 12:30