Michael Sgarbossa ako ho nepoznáte
Michael Sgarbossa sa narodil 25. júla 1992, v malom kanadskom mestečku Campbellville, kde začal už ako malý chlapec robiť svoje prvé hokejové kroky. Po tom poslednom, je mladý Kanaďan plný vzrušenia a veľkého očakávania. Colorado má mladý tím a preto je veľká pravdepodobnosť, že už v čoskoro sa dočká debutu v NHL.
Ontario Hockey League (OHL):
Michael pôsobí v juniorskej súťaži (často nazývanej juniorská NHL) od sezóny 2008/2009. Prvé kroky v tejto lige urobil v tíme Barrie Colts. Mal vtedy len 16 rokov. Hneď v prvej sezóne patril medzi opory tímu. V tíme sa stretol aj s ďalším dobrým hokejistom v súčasnosti pôsobiacim v NHL v tíme Los Angeles King. Ide o hráča Kyla Clifforda. Sgarbossa bol 5. najproduktívnejším hráčom svojho tímu a zároveň bol aj najmladším článkom. Na rozdiel od Clifforda nazbieral o 15 bodov viac za 10 gólov a 33 asistencií. Spolu to je 43 bodov v 67 zápasoch. V sezóne 2008/2009 si zahral s Barrie Colts aj play-off, kde zaznamenal 3 góly a na ďalšie 3 góly nahral. Na postup do však nestačilo a Barrie vypadli hneď v 1. kole. Po sezóne sa ocitlo meno Michael Sgarbossa medzi najlepšími hráčmi sezóny.
Začiatok sezóny 2009/2010 začal Michael v tíme Barrie Colts. Ale za Barrie odohral len 19 zápasov, v ktorých zaznamenal 20 bodov za 7 gólov a 13 asistencií. Po 19-tich zápasoch sa uskutočnila výmena medzi tímami Barrie Colts a Saginaw Spirit. Michael Sgarbossa tak dohral sezónu v novom tíme, kde sa ako inak opäť výborne uchytil. Za Saginaw Spirit odohral 48 zápasov, v ktorých si pripísal 13 gólov a 19 asistencií. Celkovo zaznamenal 52 bodov, čo znamenalo zlepšenie oproti sezóne 2008/2009 o 9 bodov. Play-off ale nedopadlo podľa jeho predstáv. V 6-tich zápasoch si pripísal iba 2 asistencie a opäť tím, za ktorý hral sa neprebojoval ani do 2. kola.
Sezóna 2010/2011 bola identická ako predchádzajú sezóna. Úvodných 26 zápasov odohral Sgarbossa v tíme Saginaw Spirit, v ktorom zaznamenal 7 gólov a 13 asistencií. Nasledovala výmena a veľký krok vpred v jeho kariére. Michael zamieril do Sundbury Wolves, kde prežil doposiaľ životnú sezónu. V 37-mich zápasoch si pripísal neuveriteľných 62 kanadských bodov za 29 gólov a 33 asistencií. Stal sa najproduktívnejším hráčom tímu. Zároveň v sezóne 2010/2011 prežil aj životné play-off, keď konečne jeho tím dokázal postúpiť do 2. kola, aj keď 2. kolo znamenalo stop a koniec sezóny. Michael Sgarbossa odohral v play-off všetkých 8 zápasov, v ktorých si pripísal 5 gólov a 9 asistencií.
Nadišla sezóna 2011/2012, ktorá je Sgarbossovou najúspešnejšou sezónou v kariére. Doposiaľ sa odohralo len 57 zápasov ale Michael v nich žiari. Na konte má už neuveriteľných 41 gólov a pripísal si aj ďalších 43 asistencií, čo znamená, že celkovo nazbieral 84 bodov a je na 2. mieste medzi najproduktívnejšími hráčmi. Pred ním je už len iba Tyler Toffoli, ktorý má 90 bodov. V tejto sezóne prišiel ale ďalší pozitívny krok v kariére Michaela Sgarbossu, keď 27. februára bol vymenený do Colorada spolu s Mikeom Connellym a Jamiem McGinnom ako protihodnota za Daniela Winnika, T.J. Galiardiho a 7. výber v drafte. Ohlasy fanúšikov San Jose sú viac negatívne ako pozitívne a majú na to dôvod. Posledná veľká trofej (ocenenie) je čerstvé. Michael bol 27. februára vyhlásený za najlepšieho hráča týždňa v OHL. Ak bude takto pokračovať, čo nevidieť si oblečie dres Colorada Avalanche.
Juraj Janotak, Slovakia, janotak@eurolanche.com
02/03/2012 - 16:30