Viac noviniek z fanklubu

Výlet Eurolanche do Normandie

Výlet Eurolanche do NormandieČlenovia fanklubu navštívili Francúzsko.

Rok po krátkej návšteve sa fanklub Eurolanche vrátil v apríli 2019 do Normandie. Dnes, pri príležitosti 75. výročia vylodenia amerických a spojeneckých vojsk v Normandii vám prinášame sumár výletu, ktorý sa uskutočnil vďaka spevákovi hymny, riaditeľovi Denver Police Activities League (PAL) a priateľovi Eurolanche Jakeovi Schroederovi.

 

Celkovo deväť členov Eurolanche zo Slovenska a Českej republiky, ktorí patria medzi najaktívnejších členov fanklubu v rámci skupiny Yeti Ultras, prileteli z Viedne do Paríža, kde si prenajali dodávku. Odtiaľ vyrazili na viac ako trojhodinovú cestu do Normandie, konkrétne do mestečka Sainte-Mère-Église. Ide vôbec o prvé mestečko, ktoré spojenci oslobodili v západnej Európe spod nadvlády Hitlera, presne v „Deň D“, 6. júna 1944.

 

Utah Beach

 

Členovia Eurolanche boli ubytovaní v historickom a rozsiahlom dome na hlavnej ulici, ktorý kúpila Denver PAL. Jake vodí do domu hlavne žiakov z Colorada, sociálne znevýhodnené deti, policajtov, veteránov a priateľov a sponzorov Denver PAL, čo je zložka denverskej polície zameraná na preventívne a vzdelávacie aktivity. Návštevníci sa tak môžu dozvedieť o tejto časti americkej, európskej a celosvetovej histórie priamo na mieste, v centre diania.

 

Nasledujúce tri dni priniesli nabitý program. Skupina nemohla vynechať návštevy Omaha Beach a Utach Beach, teda dvoch najznámejších pláží, kde sa vylodili americké vojská. Program zahrňoval návštevy najväčšieho amerického cintorína s takmer 10 000 hrobmi, ale aj toho nemeckého, či The Pointe Du Hoc, kde sa cez strmé útesy predrali k nepriateľom špeciálne americké jednotky.

 

Cintorín amerického vojska v Normandii

 

Ďalšie dva dni priniesli návštevy zámku na ostrovčeku Le Mont-Saint-Michel, ktorý je ako z rozprávky, mesta Rennes, niekoľko okolitých vojenských múzeí a napokon rýchlu zastávku do Paríža priamo k Eiffelovej veže počas cesty späť na letisko.

 

Normandia je nádherná časť Francúzska. Na každom kroku je malé mestečko, dedina, usadlosť, dva-tri domy, ktoré sú známe pod osobitným názvom. Domy sú sami o sebe architektonickým skvostom, vyrobené zo šedého kameňa, chladné, ale útulné zároveň. Usadlosti spájajú úzke cesty, ktoré by mali byť skôr jednosmerkami. Zelenej prírode dominujú nekonečné polia a nekonečný počet kráv. Zelená sa na pobreží spája s modrým oceánom, a miestami sa tak naskytujú neskutočné pohľady - dom, cesta, malý múrik a hneď oceán. Obrovské pieskové pláže bez návalu turistov nemajú konca.

 

 

 

 

Múzeá, pamätníky a americké vlajky na každom kroku. Tu sa odohrávala kľúčová časť svetovej histórie, na každom metri padali vojaci, ktorí prišli bojovať za každú slobodu. Ani jeden meter zeme nezostatl nepoškrvnený krvou. Toto je Normandia… Ak ju tak skoro nemôžete sami o sebe zažiť, pozrite si film Zachráňte vojaka Ryana, aby ste pochopili.

 

Viac informácií o Normandii, Sainte-Mère-Église, Denver PAL a rozhovor s Jakeom Schroederom nájdete v reportáži z minulého roka. Oficiálna stránka Denver PAL je www.denverpal.com.

 

Eurolanche ďakuje Denver PAL a Jakeovi Schroederovi za možnosť spoznať Normandiu.

 

„Nikdy nezabudneme.“

 

Pozrite si celý fotoalbum z výletu Eurolanche do Normandie

 

 

Omaha Beach


Eurolanche.com, Worldwide, eurolanche@eurolanche.com
06/06/2019 - 00:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."