Viac článkov v slovenčine a češtine

ProHockey končí, prichádza xHOCKEY

ProHockey končí, prichádza xHOCKEYPo viac ako 20 rokoch končí najznámejší česko-slovenský časopis o NHL. Nezostane však bez náhrady.

Časopis ProHockey sa stal nenahraditeľnou súčasťou môjho života, a to hlavne v období, keď som ako malý začínajúci fanúšik Colorada Avalanche nemal k dispozícii nielenže internet, ale ani počítač. ProHockey bol pre mňa studnicou informácií, vďaka ktorým som sa o NHL naučil všetko podstatné. Dodnes mám odložené takmer všetky čísla od roku 2001 do súčasnosti. V prvých rokoch som si zvykol vystrihovať všetky články o Avs a lepil do zošita, ktorý sa tiež zachoval...

Úplne prvé číslo mi kúpila mama v septembri 1999. Pravidelne som si ho kupoval od 2001.

Popritom som spoznal šéfredaktora Petra Novotného, hádam už ako 12-ročné dieťa som si s ním začal mailovať, až mi zverejnil aj niekoľko "dopisov", a napokon som ho spoznal aj osobne, keď som v roku 2006 vyhral druhé miesto v súťaži a absolvoval večeru s Jágr Teamom. Preto ma zaskočila automatická odpoveď, ktorú som od Petra dostal po odoslaní vianočného priania. Písalo sa v nej, že ProHockey končí. Petrovi som okamžite napísal a tak vznikol tento rozhovor.

O večeri s Jágr Teamom vyšla aj reportáž. Cenu sme vyhrali dvaja. Nájdete ma vľavo dole v čiernom tričku.

Čo sa stalo, že došlo po toľkých rokoch ku koncu PH?

Polský majitel, vydavatelství Egmont Polska, se rozhodlo, že se sportovními tituly končí. V prosinci 2020 tedy vyšla poslední čísla časopisů ProHockey a Pro Football. ProHockey (dříve psáno Pro Hockey) vycházel v Česku pravidelně od ledna 1999, Pro Football od ledna 2000. Egmont PL je stále majitelem značky. Může se rozhodnout ji prodat, může cokoliv. Ale co jsem vyrozuměl, tak se na to nechystá. Za rozhodnutím zřejmě stála ekonomická situace, ale víc nevím. Ve Finsku PH skončil v roce 2018, ve Švédsku prvním číslem 2019. Pak jsem ho vytvářel už celý sám a vycházel jen v ČR a SR. Co se týká časopisu Pro Football, tak to byla mutace švédského časopisu GOAL. Ten ve Švédsku dále působí a pár čísel (4-6 do roka) se překládá i do Dánštiny a Finštiny a vychází v Dánsku a Finsku. Ale i tam pod titulem GOAL. Název Pro Football, který jsme vymysleli v české redakci a nyní patří Egmontu PL, zřejmě také končí.

Bude ti za značkou PH smutno? Na čo nikdy nezabudnes v súvislosti PH? 

S časopisem ProHockey jsem strávil prakticky celý svůj profesní život. Po oznámení, že končí, to byl takový divný pocit. Ale tak to v životě chodí. Skončily i mnohem slavnější značky. Prožil jsem toho opravdu hodně - ať už třeba chvíle, kdy jsme spolupracovali s Jágr Teamem a já se čtenáři jsme se dostali do prostor pro rodinné příslušníky hráčů NHL v Madison Square Garden, nebo když jsme slavili "narozeniny" Jágrs Baru v Praze s tehdy největšími celebritami u nás. Ale příjemný pocit jsem zažíval vlastně pokaždé, když z tiskárny dorazilo nové číslo.

Prehľad všetkých PH. na ktorých titulke boli ako hlavné postavy hráči Avs. Vpredu nechýba legendárne číslo.

V čom bude nový magazín iný a v čom si naopak zachová tradíciu PH?

xHOCKEY je časopis o NHL. Myslím, že National Hockey League je tak silná značka a hokej u nás tak oblíbený sport, že tady takový časopis zkrátka má existovat. Já bych ty časopisy neporovnával. xHOCKEY je nový, moderní titul, který má zaujmout obsahem i zpracováním.

Skús opísať vznik a zmysel jeho názvu. 

Pod písmenem X si člověk vždycky představí něco EXTRA, něco výjimečného. Také existuje statistika XG - tedy expected goals, tedy očekávané góly. Věřím, že čtenáři budou také každé číslo xHOCKEYE očekávat. Zvažovali jsme mnoho názvů a chtěli jsme, aby byly podobné pro hokejový i fotbalový časopis. Jiné názvy byly buď zamluvené, nebo nevypadaly dobře v logu... Zkrátka nakonec vyhrály názvy xHOCKEY a xFOOTBALL.

Čo považuješ za najväčší ťahák nového magazínu? Na čo sa najviac môžu tešiť čitatelia? 

Připravili jsme opravdu moderní, čistou grafickou podobu časopisu. Budou do něj přispívat výborní autoři, zkrátí se doba mezi uzávěrkou a distribucí, takže časopis bude aktuálnější, bude různorodější - každé číslo bude 1-2 nosná témata a pak podstatně více hráčských profilů. A samozřejmě budeme stále připravovat Průvodce sezonou. Na tom se toho příliš změnit nedá. Fanoušci čekají informace o všech týmech, v tomto ohledu jsem nechtěl vymýšlet nic převratného. Když se podíváte na průvodce v zahraničních titulech, tak víceméně všechny vypadají celkem podobně.

Budú s tebou naďalej spolupracovať známe mena a osvedčení autori? 

Ano, velmi úzce spolupracuju s Romanem Jedličkou a také s Honzou Velartem, dále by měli přispívat Jan Barák, o alespoň občasné spolupráci jsme se bavili s Lubošem Brabcem a byl bych rád, kdyby se v časopise objevovaly i články od Karla Knapa. A samozřejmě budeme v kontaktu s novináři v zámoří, jichž se budeme ptát na názory atd.

Budú jeho súčasťou plagáty? 

Ano, v obou "x-časopisech" budou plakáty. Přeje si je spousta čtenářů.

PH veľakrát priniesol reportáže z našich Eurolanche Invasion.

Trochu štatistického prehľadu na záver: Kto bude vydavateľom? Bude to mesačník, teda 11-12 čísiel za rok? Kedy vyjde prvé číslo? Koľko bude mat strán v priemere? Bude dostupný aj na Slovensku? Cena v CZK a EUR?

xHOCKEY bude vycházet 10x do roka, xFOOTBALL zatím šestkrát. První číslo xH vyjde v polovině ledna, xF vyjde na konci ledna. xH bude mít 68 stran včetně obálky (rozšířená čísla budou mít 84 stran), xF bude mít vždy 84 stran. Časopisy vydávám sám, vložil jsem do toho své celoživotní úspory a tomu projektu věřím. Mám rád Spider-Mana, tak si dělám legraci, že ze mě bude takový James Jonah Jameson, tedy vydavatel a šéfredaktor v jedné osobě. Tak jen doufám, že jako JJJ nedopadnu. :-) (Pro ty, kdo Spideyho zase tolik neznají, JJJ utrpěl masivní infarkt.) Ceny časopisů budou 90 CZK/3,99 € u normálního čísla a 100 CZK/4,39 € u rozšířeného čísla. Jsou to cca tři piva v hospodě (na piva se u nás věci často přepočítávají, byť se mi to nelíbí), tak doufám, že lidem budou připadat časopisy podstatně hodnotnější.

ProHockey, ďakujeme za všetko, za krásne zážitky, za články nielen o Colorade a Eurolanche. Tešíme sa na tvojho nástupcu!


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
01/01/2021 - 17:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."