Drafty 2002-2011: Štatistiky

Posledných pár týždňov vás vytrvalo unavujem sériou článkov o posledných 10 ročníkoch draftu v podaní Colorada Avalanche V dnešnom už definitívne poslednom pokračovaní sa pokúsim priniesť nejaké (dúfajme) zaujímavé súhrnné štatistiky.
Draftovanie hráčov podľa jednotlivých pozícií
Brankári
Colorado za posledných 10 ročníkov draftu siahlo spolu po 10 brankároch. Najvyššie draftovanými brankármi boli zo 49. miesta zhodne Trevor Cann (2007) a Calvin Pickard (2010). Naopak najnižšie draftovaným brankárom bol z 215. miesta v roku 2004 Ian Keserich.
10 brankárov draftovaných v posledných 10 rokoch Coloradom odohralo spolu do dnešného dňa (pripravte sa na to aby ste nechytili šok) 1 !!! (slovom jeden) zápas NHL. Tento neuveriteľný historický počin sa podaril Tylerovi Weimanovi. Treba ale dodať, že štyria brankári majú podľa môjho rebríčka uverejneného v predchádzajúcom článku stále väčšiu či menšiu šancu sa do NHL nakoniec dostať. Menovite sú to Calvin Pickard, Sami Aittokallio, Kieran Millan a Kent Patterson. Odhadovať budúce kariéry mladých brankárov je však ako predpovedať počasie pre koniec októbra už na začiatku júna, takže to treba brať s patričnou rezervou. V každom prípade s brankármi draftovanými do roku 2008 môžeme byť (s výnimkou Pattersona) len ťažko spokojní, o niečo nádejnejšie to vyzerá s tromi brankármi draftovanými v rokoch 2009 a 2010.
Súhrn: Drafty brankárov sa nám evidentne nijako špeciálne nedaria, napriek tomu sme to s brankármi v draftoch od roku 2006 pravidelne a vytrvalo skúšali. Ak však Varlamov potvrdí že môže byť našou dlhodobou brankárskou jednotkou a aspoň jeden či dvaja z vyššie zmienenej štvorice nádejnejších mladíkov sa solídne presadia, v najbližších rokoch by sme brankárov mohli draftovať v o niečo menších počtoch.
Obrancovia
Obrancov sme za posledných 10 rokov draftovali spolu 27, z toho dvoch v prvom kole. Našim najvyššie draftovaným obrancom bol v sledovanom období z 11. miesta v roku 2011 Duncan Siemens, tesne nasledovaný Kevinom Shattenkirkom vybraným zo 14. miesta v roku 2007. O obrancovi draftovanom z najnižšieho miesta už v živote nebudete počuť, takže je ho aj zbytočné spomínať (koho by to predsa len zaujímalo, nájde ho v ročníku 2004).
Najviac zápasov v NHL odohral z tejto skupiny obrancov do dnešného dňa Tom Gilbert – 404. Bol však draftovaný už v roku 2002 a mal teda k dispozícii najviac sezón, jeho víťazstvo je teda viac-menej logické. Skúsme to teda jednoducho prepočítať na priemerný počet zápasov odohraných na 1 sezónu, aby sme dostali reálnejší obraz. Víťazom s stáva – tramtararááá – Tom Gilbert! Pri deviatich sezónach, ktoré uplynuli od jeho draftu (výlukovú sezónu som nepočítal) odohral do dnešného dňa priemerne 44,9 zápasu za sezónu a toto číslo pravdepodobne bude ešte rásť. Druhý v poradí je s priemerom 30,6 zápasu na sezónu Kevin Shattenkirk, ktorý v tomto ukazovateli výrazne dopláca na neskorší štart profi kariéry kvôli štúdiu na univerzite. Aj jeho číslo sa bude s pribúdajúcimi sezónami výrazne zvyšovať. Tretí je len tak pre informáciu Johnny Boychuk s 22,4 zápasmi na sezónu. Treba však povedať že v tomto hodnotení sú výrazne znevýhodnení mladší hráči, ktorí svoje kariéry ešte len rozbiehajú resp. ešte ani nezačali – t.j. Elliott, Barrie, Siemens či Gaunce.
Z tejto štatistiky sa však dá vyčítať napr. fakt, že obrancovia vo všeobecnosti dozrievajú na úroveň NHL neskôr ako útočníci (názorne uvidíte nižšie) a vo väčšine prípadov medzi ich draftovaním a plnohodnotným presadením sa do NHL uplynie aj niekoľko sezón – čo logicky znižuje takto počítané priemery.
Súhrn: Avs mali čo sa obrancov týka relatívne úspešný ročník 2002 (Gilbert, Boychuk), ale potom nasledovalo až do roku 2007 (Shattenkirk) obdobie temna, v ktorom za zmienku stojí snáď len z 222. miesta v roku 2005 draftovaný Kyle Cumiskey. Od roku 2007 však Avs draftovali niekoľko zaujímavých mladých obrancov, ktorí by sa časom mohli či priam mali plnohodnotne presadiť do NHL.
Útočníci
Okrem 10 brankárov a 27 obrancoch siahlo Colorado v posledných 10 ročníkoch draftov aj po 42 útočníkoch. Šiesti boli vybraní v prvom kole – najvyššie Gabriel Landeskog z 2. miesta v roku 2011 a Matt Duchene z 3. miesta v roku 2009. Najnižšie draftovaného útočníka sa opäť neoplatí spomínať, ale druhým najnižšie draftovaným forwardom je z 288. miesta v roku 2003 vybraný David Jones. Tomu sa už povie pekná trefa.
Najviac odohraných zápasov v NHL nielen z útočníkov, ale zo všetkých hráčov draftovaných Coloradom za posledných 10 rokov má Paul Stastny (427) tesne nasledovaný Wojtekom Wolskim (424). Ale keďže nás viac zaujímajú priemery, pozrime sa radšej na ne. Stastny a Wolski v rebríčku priemerného počtu zápasov odohraných za sezónu obsadili sympatické 4. a 5. miesto s priemermi 61 resp. 60,6 zápasu na sezónu (slušný rozdiel v porovnaní s obrancami, že?).
Na celej čiare ich však predbehla mladá garda, traja hráči čo do NHL naskočili okamžite po drafte, menovite Matt Duchene (priemer 73 zápasov za sezónu), Ryan O´Reilly (78,7) a samozrejme Gabriel Landeskog, ktorý odohral zatiaľ jedinú a hneď aj kompletnú sezónu, takže po niekoľkých komplikovaných výpočtoch nakoniec pri jeho mene zasvietil priemer 82 zápasov za sezónu.
Za zmienku ešte stoja Brad Richardson s priemerom 46,9 zápasu na sezónu a Chris Stewart (45,2), ktorí majú obaja lepší priemer ako najlepší obranca v tomto ukazovateli Gilbert. Celkom slušný dôkaz toho že útočníci (aspoň teda tí draftovaní Coloradom) dozrievajú na NHL podstatne skôr ako obrancovia, nemyslíte?
Súhrn: okrem katastrofy v osobe Jonasa Johanssona v prvom kole draftu 2002 môžu byť Avs s výbermi, ktoré využili na útočníkov v podstate spokojní. Prakticky v každom ďalšom ročníku sa im podarilo nájsť aspoň jedného útočníka, ktorý sa viac-menej plnohodnotne presadil, alebo je na najlepšej ceste do NHL. V roku 2003 to boli Richardson a Jones, 2004 Wolski, 2005 Stastny, 2006 Stewart, 2007 Galiardi, 2008 Olver?, 2009 Duchene a O´Reilly, 2010 Hishon?, 2011 Landeskog. Základnými kameňmi tímu ktorý sa momentálne v Colorade tvorí sú práve títo draftovaní hráči (teda aspoň tí čo zatiaľ neboli vymenení), takže sa zdá, že čo sa útočníkov týka, skauti Avs si svoju robotu robia dobre.
Hodnotenie výberov podľa jednotlivých kôl
1. kolo
Za posledných 10 rokov Avs vyberali v prvom kole spolu 8-krát. Okrem už spomínanej katastrofy z roku 2002, kedy Avs premárnili svoj výber v 1. kole na Jonasa Johanssona, ktorý v NHL odohral jediný zápas, môžu byť v Colorade so svojimi ostatnými výbermi v 1. kole v podstate spokojní. Wojtek Wolski, Chris Stewart, Kevin Shattenkirk, Matt Duchene, Joey Hishon, Gabriel Landeskog aj Duncan Siemens sa buď do NHL plnohodnotne presadili, alebo sa to od nich ešte v budúcnosti očakáva.
V porovnaní s obdobím spred roka 2002, keď sme v prvých kolách draftovali také "esá" ako Václav Nedorost (14/2000), Mikhail Kuleshov (25/1999), Scott Parker (20/1998) či Kevin Grimes (26/1997) resp. Peter Ratchuk (25/1996) je to teda výrazná a najmä príjemná zmena k lepšiemu.
2. kolo
Zdá sa, že výbery v druhom kole draftu patria k našim obľúbeným a snažíme sa ich získať čo najviac pri každej možnej príležitosti. Za posledných 10 rokov sme totiž v 2. kole vyberali až 17-krát! Obľúbenosť výberov v druhom kole má zrejme za následok aj fakt, že sa nám cez ne podarilo získať niekoľko vynikajúcich hráčov. Menovite napr.: Paul Stastny (2005), Ryan O´Reilly (2009), Stefan Elliott (2009), T.J. Galiardi (2007) Johny Boychuk (2002) či Calvin Pickard (2010) alebo Cameron Gaunce (2008). Dalo by sa povedať ze Avs sa riadia heslom “dobrý výber v 2. kole nie je nikdy zlý“ resp. “dobrých výberov v 2. kole nie je nikdy dosť.“
3. kolo
Ak sú výbery v 2. kole našimi obľúbenými, tak o výberoch v tom treťom platí presný opak, keďže sa zdá, že sa ich pravidelne a za každú cenu snažíme zbavovať. Pokiaľ možno zrejme práve za tie spomínané druhé kolá. Výsledkom je, že sme za posledných 10 rokov v treťom kole vyberali spolu iba 6-krát. Najlepším úlovkom sa zatiaľ javí byť Tyson Barrie (2009), za zmienku ešte snáď stojí T.J. Hensick (2005).
4. kolo
Konečne kolo, ku ktorému máme zdá sa viac-menej indiferentný vzťah. V 4. kole sme v rokoch 2002-2011 vyberali spolu 11-krát. Najúspešnejším výberom je zatiaľ bezkonkurenčne Tom Gilbert (2002), snáď ho časom prekonajú Brad Malone (2007) či niektorý z mladých brankárov Sami Aittokallio (2010) resp. Kent Patterson (2007).
5. kolo
10 výberov, ktoré Avs absolvovali v 5. kole sa podarilo pretaviť do hráčov ako Brad Richardson (2003), alebo Mark Olver (2008). Nováčikovskú zmluvu sme nedávno podpísali s brankárom Kieranom Millanom (2009)
6. kolo
V 6. kolách Avs v posledných 10 rokoch absolvovali spolu 9 výberov. Veľa vody však s nimi nenamútili, keď najvýraznejšie sa zatiaľ presadil v roku 2008 draftovaný nórsky obranca Jonas Holos, ktorý do dnešného dňa odohral v NHL 39 zápasov.
7. – 8. – 9. kolo
V 7. kole sme vyberali spolu 11-krát, v 8. a 9. kolách, ktoré boli od roku 2005 zrušené, sme vyberali 4 resp. 3 krát. Na počudovanie sa nám v týchto neskorých kolách okrem hráčov rybníkových líg, o ktorých po drafte už nikdy nikto v súvislosti s profesionálnym hokejom nič nepočul, podarilo uloviť aj niekoľko celkom slušných kúskov. Menovite sú to Kyle Cumiskey v 7. kole 2005, Brandon Yip v 8. kole 2004 a najmä David Jones v 9. kole 2003.
Úspešnosť jednotlivých ročníkov
Už pri hodnotení jednotlivých ročníkov som sa vyjadroval v zmysle, že to bol ročník priemerný, úspešný, neúspešný resp. v prípade draftu 2009 som dokonca použil výraz že to bol klenot medzi našimi draftovými ročníkmi. Skúsim teraz tieto prívlastky podložiť aj nejakými číslami, aby zase nie úplne všetko bolo len z môjho subjektívneho prsta vycucané.
Takže ako “objektívne“ zhodnotiť úspešnosť resp. neúspešnosť jednotlivých ročníkov? Dá sa to samozrejme viacerými spôsobmi a žiaden z nich nebude dokonalý. Počet hráčov, ktorí sa z daného ročníka presadili do NHL, počet kanadských bodov, ktoré spolu získali, počet zápasov ktoré spolu odohrali či akékoľvek iné štatistické ukazovatele resp. ich kombinácia – všetky majú svoje za aj proti. A nenapadá ma žiaden, ktorý by odbúral resp. zohľadnil objektívnu nevýhodu, v ktorej sú neskoršie ročníky draftov kvôli tomu, že mnohí hráči ešte profesionálne seniorské kariéry vôbec nezačali.
Nakoniec som sa rozhodol, že použijem kritérium priemerného počtu zápasov, ktorí hráči draftovaní v danom ročníku spolu odohrali na 1 sezónu. To znamená že súčet zápasov všetkých hráčov draftovaných v danom ročníku delené počtom sezón ktoré, od draftu uplynuli. A aby to bolo ešte férovejšie a zohľadnil sa rozdiel medzi ročníkom, keď sme draftovali napr. iba 6 hráčov a ročníkom keď sme draftovali hráčov 10, vydelil som ten priemer ešte počtom draftovaným hráčov, čo mi dalo ako výsledok priemerný počet NHL zápasov, ktorý na sezónu pripadá na každého hráča daného ročníka. (pekná blbosť, čo?). V každom prípade, tu sú výsledky:
Na poslednom mieste končí čuduj sa svete ročník 2010 – zrejme to bude mať niečo spoločné s tým čo som už spomínal, že z tohto ročníka ešte žiaden hráč profesionálnu kariéru nezačal. Predposledný, ale stále ešte s pomerne slušnou šancou na zlepšenie v budúcnosti je zatiaľ ročník 2008 – 7 hráčov v ňom draftovaných odohralo dodnes spolu 92 zápasov, čo dáva priemer chudobných 3,3 zápasu na sezónu na hráča. Ďalej nasledujú ročníky 2002 (6,8), 2006 (7,5), 2007 (7,8) a 2003 (9,7). Najlepším 4 ročníkom sa podarilo dosiahnuť priemer viac ako 10, postupne v tomto poradí: ročník 2004 je na štvrtom mieste s priemerom 10,2 odohraných zápasov na sezónu na hráča, tretí je ročník 2005 s priemerom 11,5, vďaka 82 zápasom Gabriela Landeskoga je druhý zatiaľ ročník 2011 s priemerom 13,7 no a na prvom mieste samozrejme úplne neohrozene ročník 2009, ktorému môžu priemer 24 zápasov na sezónu na hráča všetky ostatné ročníky len slepo závidieť.
Zaujímavé je tiež porovnanie koľko percent NHL zápasov odohrali hráči Coloradom draftovaní v modro-bordových dresoch s veľkým Áčkom na hrudi. Z ročníkov 2008, 2009 a 2011 odohrali zatiaľ všetci Coloradom draftovaní hráči všetky svoje NHL zápasy za Avalanche. Vysoký podiel zápasov za Avs má aj ročník 2005 – hráči tu draftovaní odohrali zatiaľ spolu 725 NHL zápasov, z toho 712 (98,2%) bolo za Colorado. Ďalšia skupina draftov má podiel zápasov odohraných za Colorado v rozpätí 60-70%: 2004 (66,7%) ; 2007 (65,4%) ; 2006 (61,3%) a 2003 (61,0%). No a raritou je ročník 2002 – z 608 zápasov, ktoré dodnes hráči draftovaní v tomto roku Coloradom spolu v NHL odohrali, bolo v drese Avalanche iba chudobných 5, čiže 0,8%.
Pohyb hráčov medzi tímami je vo svete NHL úplne prirodzený, preto sa tieto percentuálne podiely budú zákonite postupom času pri všetkých ročníkoch znižovať.
A na úplný záver ešte hodnotenie jednotlivých ročníkov cez body ktoré som jednotlivým draftovým výberom konkrétnych hráčov pridelil v predchádzajúcom článku. V absolútnych číslach najhoršie dopadol ročník 2006, z ktorého sa do NHL presadil iba Chris Stewart (86 bodov), nasledovaný ročníkmi 2008 (120 bodov) a 2004 (122 bodov). ďalšie poradie je pomerne vyrovnané: 2002 (144b), 2005 (158b), 2010 (162b), 2003 (168b) a 2011 (172b).
Výraznejší odstup je na prvých dvoch miestach, keď druhý ročník 2007 dosiahol 234 bodov a víťaz už zrejme nikoho neprekvapí – ročník 2009 prevalcoval súperov 356 bodmi. Pri prepočítaní a spriemerovaní týchto bodov na jeden výber nastanú v poradí len kozmetické zmeny: na posledné miesto klesol ročník 2004, kde priemerné bodové hodnotenie na jeden draftový výber je 13,6. Nasleduje ročník 2006 s priemerom 14,3 ; 2002 14,4, atd. V prvej trojke si vymenili poradie ročníky 2007 a 2011 na druhom a tretom mieste – tretí je ročník 2007 s priemerom 26,0 ; druhý ročník 2011 s priemerom 28,7 a priemer ročníka 2009 dosiahol úroveň 50,9.
Súhrn: Všetky tieto čísla, štatistiky priemery atď. len potvrdzujú to čo väčšina fanúšikov Avs už dávno vie – draft 2009 bol v našom podaní naozaj výnimočný. Ďalšie ročníky, s ktorými zatiaľ môžeme byť vcelku spokojní sú 2011, 2005, 2007 a 2003. Za slabšie by sa dali označiť “párne“ ročníky 2002, 2004, 2006 a zatiaľ aj 2008, aj keď tam je ešte potenciál na zlepšenie. Veľkou neznámou je zatiaľ draft 2010, ktorý sa bude dať lepšie zhodnotiť až o pár sezón,, keď hráči v ňom vybraní začnú (alebo nezačnú) svoje profesionálne kariéry.
Tak a to je už o draftoch ročníkov 2002-2011 v podaní Colorada Avalanche definitívne všetko. Tým z Vás čo sa dočítali až sem blahoželám a ďakujem za pozornosť, tým čo aspoň začali ale v priebehu tejto série sa unudili k spánku resp. ich to prestalo baviť sa nečudujem, ospravedlňujem a ďakujem aspoň za to že tomu dali šancu. Dúfam že podobne ako seba a zrejme aj vás som vyčerpal aj preberanú tému, dovidenia pri ďalších článkoch, ktoré už dúfam budú o niečom úplne inom (napr. o drafte 2012? :).
Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
16/06/2012 - 08:00