Offer sheets – reálna hrozba?

Situácia v akej sa toto leto ocitlo Colorado Avalanche je väčšine fanúšikov veľmi dobre známa. Zmluvy končia podstatnej časti hráčov základného kádra a už o necelé 3 týždne, 1. júla, by sa tak títo hráči mohli stať voľnými. To znamená, že by s nimi mohli rokovať a zmluvy podpísať všetky ostatné tímy ligy.
Vo všeobecnosti sú 2 základné typy voľných hráčov – neobmedzení, na ktorých ich doterajší tím stráca po vypršaní súčasnej zmluvy akékoľvek práva. A tzv. obmedzení voľní hráči (ďalej RFA) – tento status získavajú po vypršaní zmlúv hráči, ktorí ešte nedovŕšili 27 rokov resp. ešte neodohrali v NHL 7 kompletných sezón. Práva na týchto hráčov zostávajú ich doterajšiemu tímu aj po vypršaní zmluvy, čo však neznamená že nemôžu po 1. júli podpísať zmluvy (tzv. “offer sheets“) aj s inými tímami. V takom prípade však ich materské kluby majú k dispozícii 7-dňovú lehotu, počas ktorej si môžu rozmyslieť, či hráčom akceptovanú ponuku konkurenčného tímu dorovnajú – v takom prípade hráč zostáva v pôvodnom tíme. V prípade že konkurenčná ponuka dorovnaná nie je, hráč prestupuje do tímu, s ktorým podpísal zmluvu. V závislosti od výšky nového ročného príjmu dostáva pôvodný tím kompenzácie v podobe výberov v drafte.
Téma obmedzených voľných hráčov a zmlúv ktoré by im konkurenčné tímy mohli po 1. júli ponúkať je pre Colorado v tejto sezóne veľmi aktuálna. RFA status by už o pár týždňov mohli získať Matt Duchene, Ryan O´Reilly, Erik Johnson, Steve Downie, Peter Mueller, Jamie McGinn, Mark Olver, Ryan Wilson a Kevin Porter. Nie je ťažké si predstaviť, že väčšinu týchto hráčov by mnohé tímy privítali vo svojich kádroch s otvorenou náručou. Hrozba, že by im mohli byť od konkurencie ponúknuté lukratívne zmluvy je teda pomerne reálna.
Offer sheet v minulosti a dnes
V období pred poslednou výlukou a teda pred zavedením platového stropu, keď dorovnanie konkurenčnej ponuky nespôsobovalo tímom žiadne dodatočné komplikácie v podobe napnutého rozpočtu, boli offer sheets využívané len zriedka. Najznámejší prípad súvisiaci s Coloradom je určite ten z roku 1997, keď kapitán tímu Joe Sakic podpísal lukratívnu 3-ročnú zmluvu s New York Rangers na 21 miliónov dolárov. Avs, ktorí v tej dobe patrili k “najbohatším“ tímom ligy však pochopiteľne vôbec neváhali na tie časy astronomickú ponuku "Jazdcov" dorovnať a ikonu tímu tým v Denveri udržať – čo určite nikdy neoľutovali.
Od zavedenia platového stropu v roku 2005 sa však z offer sheetov stala nielen možnosť získať kvalitného mladého hráča, ale aj taktická “zbraň“, ktorou si tímy navzájom môžu komplikovať situáciu s udržaním výdavkov na platy hráčov pod požadovanou úrovňou. Napriek tomu sa v rámci akejsi nepísanej džentlmenskej dohody ani v dnešných dňoch nevyužívajú príliš často. Od roku 2005 bolo podpísaných spolu len 6 offer sheetov, z ktorých jediný zostal pôvodným tímom nedorovnaný:
2006: Philadelphia Flyers podpísala s Ryanom Keslerom 1 ročnú zmluvu na 1,9 mil. – Canucks ponuku dorovnali
2007: Edmonton Oilers podpísal s Thomasom Vanekom 7 ročnú zmluvu na 50 mil. – Sabres dorovnali
2007: Edmonton Oilers podpísal 5 ročnú zmluvu na 21,5 mil. s Dustinom Pennerom – Anaheim ponuku nedorovnal
2008: Vancouver Canucks podpísali 3 ročnú zmluvu na 7,5 mil. s Davidom Backesom – Blues dorovnali
2008: St. Louis Blues podpísali 1 ročnú zmluvu na 2,5 mil. so Steveom Bernierom – Canucks dorovnali
2010: San Jose Sharks podpísali 4 ročnú zmluvu na 14 mil. s Niklasom Hjalmarssonom – Hawks dorovnali
Ako je vidieť, najaktívnejšie sa nové taktické možnosti offer sheetov rozhodol využívať vtedajší GM Edmontonu Kevin Lowe, za čo si u kolegov GM určite veľkú dávku sympatií nezískal. Sabres si po strate hviezdnej dvojice Chris Drury a Daniel Briere nemohli dovoliť prísť aj o ďalšiu hviezdu a tak boli nútení astronomickú ponuku na Vaneka dorovnať, čím sa ale dostali do problémov s platovým stropom a v konečnom dôsledku boli nútení o pár mesiacov vymeniť aj hviezdneho obrancu Briana Campbella. GM Anaheimu B. Burke sa však (múdro) rozhodol Loweovu zmluvu pre Dustina Pennera nedorovnať, čím de facto ukončil edmontonskú aktivitu v tejto oblasti, keďže Oilers si už nemohli dovoliť ponúkať offer sheety ďalším hráčom a riskovať tak stratu ďalších vysokých výberov v drafte vo forme kompenzácií.
K taktike spôsobenia problémov konkurencii s vtesnaním sa pod platový strop sa v roku 2010 uchýlili aj "Žraloci" zo San Jose, ktorí využili napätý rozpočet čerstvých šampiónov zo Chicaga a ponúkli vysokú zmluvu obrancovi Hjalmarssonovi. Chicago ju síce dorovnalo, ale v dôsledku toho boli nútení uvoľniť iných hráčov, jedným z ktorých bol aj brankár Antti Niemi, ktorého ulovili práve Sharks. V tomto prípade sa im teda ťah s offer sheetom vyplatil.
V roku 2008 sa navzájom offer sheetmi pozdravili St. Louis a Vancouver, keď najskôr "Kosatky" skúšali uloviť vychádzajúcu hviezdičku Blues Backesa a po dorovnaní im to Blues vrátili podobným offer sheetom pre Berniera, ktorý zase dorovnali Canucks.
Kompenzácie
Okrem spomínanej nepísanej džentlmenskej dohody sú hlavným dôvodom prečo offer sheety nie sú využívané častejšie jednoznačne kompenzácie, ktoré musí nový tím pôvodnému zaplatiť za RFA hráča, ktorého prostredníctvom offer sheetu získa. Tieto kompenzácie sú v podobe draftových výberov a podľa výšky nového priemerného ročného platu podpísaného hráča sú aktuálne určené nasledovne:
menej ako 1,034,249 $ - bez kompenzácie
1,034,250 až 1,567,043 $ - výber v 3. kole draftu
1,567,044 až 3,134,088 $ - výber v 2. kole draftu
3,134,089 až 4,701,131 $ - výbery v 1. a 3. kole draftu
4,701,132 až 6,268,175 $ - výbery v 1., 2. a 3. kole draftu
6,268,176 až $7,835,219 $ - 2 výbery v 1. kole + výbery v 2. a 3. kole draftu
nad 7,835,220 $ - 4 výbery v 1. kole draftu
Situácia v Colorade
Čo z tohto všetkého teda vyplýva pre Colorado a jeho súčasnú situáciu? Je hrozba, že sa nám konkurencia pokúsi naše mladé hviezdy vyfúknuť prostredníctvom offer sheetov reálna alebo nie?
Fanúšikovia Avs zrejme môžu spávať pokojne. Napriek tomu, že naši potenciálny RFA hráči sú určite atraktívnym artiklom, ktorým by iné tímy nepohrdli, šanca že by nám ich týmto spôsobom vyfúkli je zrejme len teoretická. Dôvod je jednoduchý – Avs majú vďaka úspornému režimu posledných rokov viac ako dostatok priestoru pod platovým stropom a môžu teda v prípade potreby dorovnať prakticky akékoľvek offer sheety konkurencie. A ponúknuť tak nereálne vysokú zmluvu ktorú by sme dorovnať odmietli by si zrejme všetci kvôli potenciálnym dôsledkom (strata niekoľkých vysokých výberov v drafte) dvakrát rozmysleli.
Vezmime si ako príklad Matta Duchenea. Myslím, že do hranice 6,3 milióna by sme všetky potenciálne offer sheety bez váhania dorovnali. Nad touto hranicou by už bola potrebná kompenzácia v podobe spolu 4 výberov v drafte (2x 1.kolo) a to už by zase možno stálo za to uvažovať o nedorovnaní takej ponuky a akceptovaní kompenzácie. Ak by ale išlo o krátkodobú zmluvu (do 3 rokov), myslím že by sme to rovnako ako pred 15 rokmi v prípade Sakica dorovnali tiež.
Jediná hrozba, ktorá ma napadá je zrejme tiež iba v teoretickej rovine – a síce že tímy sa rozhodnú nám uškodiť tak, že našim RFA hráčom ponúknu síce vysoké offer sheety, ale nie až tak vysoké aby sme uvažovali o ich nedorovnaní. Offer sheety by tak našim hráčom neponúkali s cieľom daných hráčov aj skutočne získať, ale iba s cieľom prinútiť nás na vlastných hráčov utratiť čo najviac. Tým by sa nám mohli vlastní hráči predražiť a výsledkom by bolo že priestoru na prípadné ďalšie posily by nám pod platovým stropom zostalo teraz aj do budúcnosti menej. Šanca že sa niečoho takého aj reálne dočkáme je však podľa mňa prakticky nulová.
Na záver ešte jedna zaujímavosť – ak by sme sa pred rokom namiesto výmeny pokúsili Semyona Varlamova (v tom čase RFA) z Washingtonu získať cez offer sheet a podpísali s ním identickú zmluvu ako neskôr po výmene, kompenzácia by predstavovala iba jeden výber v 2. kole draftu. Či by Caps zmluvu na 8 milióny dolárov za 3 roky dorovnali - v situácii, keď už boli viac menej zmierení s tým, že Varlamov odíde do KHL a nemali žiaden veľký záujem ho v tíme udržať – je podľa mňa viac ako otázne. Napriek tomu sme nič také neskúsili a za Varlamova priamo platili podstatne hodnotnejším balíkom draftových výberov. Avs sú skrátka na podobné “nedžentlmenské“ pokusy zrejme príliš konzervatívnou organizáciou.
Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
12/06/2012 - 15:00