Viac článkov v slovenčine a češtine

Hodnota top draftových výberov

Hodnota top draftových výberovDraftové výbery sú vo svete NHL bežným platidlom, za ktoré sa dajú nakúpiť kvalitné posily. Akú ale vlastne majú reálnu hodnotu?

S blížiacim sa draftom sa ako huby po daždi množia aj špekulácie o možných výmenách lukratívnych vysokých výberov. Tímy sa snažia posunúť v poradí výberu čo najvyššie, aby mohli draftovať čo najlepšieho mladíka. Iné tímy sú zase ochotné prepustiť svoje výbery výmenou za starších hotových hráčov, ktorí by im mohli pomôcť okamžite už v najbližšej sezóne. Draftové výbery sú vo svete NHL bežným platidlom za ktoré sa dajú nakúpiť kvalitné posily. Akú ale vlastne majú reálnu hodnotu?

Draftový výber je investíciou do budúcna. Zároveň je to však aj krok do neznáma, keďže želaný výsledok v podobe kvalitného mladého hráča nie je nikdy zaručený. Na čo najväčšie zminimalizovanie rizika, že vysoký výber v drafte vyjde navnivoč má každý tím vlastné oddelenie skautingu, ale ani ten najlepší skaut na svete samozrejme nedokáže predpovedať budúce športové kariéry 18 ročných chlapcov so 100% úspešnosťou. Nejaký faktor neistoty resp. rizika teda pri draftových výberoch bude vždy.  

Keďže teda pri drafte nie je nič garantované, každý draftový, výber je vlastne iba akousi šancou. Šancou získať potenciálneho kvalitného mladého hráča. Pravdepodobnosť že táto šanca bude pretavená do želaného výsledku je samozrejme vyššia pri vysokých výberoch a postupne klesá. A táto pravdepodobnosť zároveň určuje aj hodnotu samotného draftového výberu.

Skúsil som sa pozrieť na úspešnosť prvých 50 výberov v draftoch posledných rokov. Posledné dva ročníky som nehodnotil, lebo hráči v nich draftovaní ešte vo väčšine prípadov nezačali profesionálne seniorské kariéry. Za referenčnú vzorku som zvolil 5 ročníkov draftu z rokov 2005-2009 a tu sú výsledky:

Výbery na 1 – 10 mieste:

Z 50 hráčov draftovaných v sledovanom období v top 10 sa do NHL do dnešného dňa presadilo spolu 48 hráčov, čo je 96% (za kritérium som bral či v NHL odohrali aspoň jeden zápas). Spolu do dnešného dňa odohrali v NHL 11287 zápasov, čo po spriemerovaní na 1 hráča za 1 sezónu dáva číslo 45,91 zápasu. Tomu číslu netreba pripisovať nejaký extra veľký význam, nevyjadruje žiadnu zmysluplnú relevantnú informáciu – bude však zaujímavé porovnávať ho s priemermi hráčov draftovaných na nižších pozíciách.

Výbery # 11 – 20:

V tejto skupine som nepočítal so zosnulým Alexandrom Cherepanovom, ktorý sa do NHL pred svojou smrťou presadiť nestihol. Z ostatných 49 hráčov má do dnešného dňa na konte aspoň 1 zápas v NHL rovných 40, čiže 81,6%. Priemer odohraných zápasov na jedného hráča za sezónu je 21,25 – čo je celkom slušný rozdiel v porovnaní s top 10.

Výbery # 21 – 30:

Možno trochu prekvapivo má táto skupina vyššiu úspešnos,ť čo sa počtu NHL hráčov týka – v sledovanom období sa z týchto miest do NHL presadilo 42 hráčov, čiže 84%. Priemer zápasov za sezónu na hráča mierne klesol na 16,94, čiže na cca. jednu tretinu oproti hráčom top 10.

Výbery # 31 – 40:

Dostali sme sa do druhého kola draftu a rozdiel oproti kolu prvému je pomerne výrazný. Počet hráčov s aspoň 1 odohraným zápasom v NHL klesol na 30 (60%) a priemer odohraných zápasov na sezónu skĺzol do jednociferných hodnôt – 9,10.

Výbery # 41 – 50:

Tieto čísla sú takmer identické s predchádzajúcou skupinou – 29 NHL hráčov (58%) a 9,86 zápasu za sezónu na hráča.

Na základe týchto čísel by sa prvých 50 výberov dalo “hodnotovo“ rozdeliť na 3 skupiny:

- Výbery v prvej desiatke, kde je takmer 100% pravdepodobnosť že vybraný hráč sa presadí aj do NHL a tiež aj vysoká šanca, že z neho vyrastie kvalitný hráč a opora tímu.

- Výbery na miestach 11 – 30. Tu to už ani zďaleka nie je také isté, ale šanca na kvalitného hráča je tu stále slušná. Nižšie priemery odohraných zápasov za sezónu sú spôsobené hráčmi, ktorí sa do NHL vôbec nepresadili, ako aj hráčmi ktorí svoje profesionálne kariéry začínali neskôr po drafte, resp. sa do NHL síce presadili, ale nijako výrazne a ich kariéra nenabrala správny smer až sa z NHL nakoniec úplne vytratili. Riziko že sa draftový výber na týchto pozíciách “premárni“ na hráča ktorý nesplní očakávania už určite nie je zanedbateľné.

- Výbery na miestach 31 – 50. Rozdiel medzi prvým a druhým kolom je evidentný, ako v počte hráčov, tak aj v miere akou sa dokážu do NHL presadiť. Iste, hviezda sa dá nájsť aj tu, je to však už skôr výnimka ako pravidlo. Šance že hráč tu draftovaný sa naozaj presadí do NHL klesajú takmer na polovicu a potenciál nájsť tu kľúčového hráča tímu do prvých formácií klesá ešte viac. Určite to však nie je nemožné, príkladov je naozaj dostatok aj v tíme Avs.

Okrem iného by sa z týchto čísel dal vyvodiť záver, že nemá veľký zmysel snažiť sa výmenou za určitú protihodnotu posunúť v drafte napr. z konca prvého kola niekam doprostred. Matematická šanca že s výberom okolo 15. miesta získate kvalitného hráča je približne rovnaká ako pri výberoch na 25.-30. mieste. Rovnako aj výbery v 2. kole sú podľa týchto stats prakticky rovnocenné, bez ohľadu na to či je to výber č. 35 alebo 50.

V každom drafte sa nájdu prekvapenia (a nie je ich málo) – či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle. Hráči od ktorých sa možno nič špeciálne nečakalo prekonajú očakávania a naopak hráči, ktorým tí najlepší skauti sveta predpovedali sľubné kariéry na celej čiare sklamú. V konečnom dôsledku tak pri drafte musia mať tímy okrem kvalitne vykonaného skautingu aj poriadnu dávku šťastia, aby nakoniec ulovili čo najviac hráčov z tej prvej kategórie príjemných prekvapení a naopak pokiaľ možno žiadneho takého, čo očakávania nenaplní. Držme preto nášmu tímu palce aby sa im tohtoročný, ako aj budúce drafty čo najlepšie vydarili.



Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
22/06/2012 - 17:00