PA Parenteau: Treba mať obavy?

Z voľných hráčov, ktorí po otvorení trhu podpísali zmluvu s organizáciou Avalanche, je za najväčšiu posilu jednoznačne považovaný PA Parenteau, ktorý do Denveru prišiel z tímu NY Islanders. A to nielen kvôli výške zmluvy ktorú v Colorade podpísal – 4 roky spolu za 16 mil. $ - ale najmä kvôli výkonom, aké od neho všetci od manažmentu po radových fanúšikov očakávajú. Tieto očakávania nie sú o nič menšie ako to, že za priemerne 4mil $ ročne nadviaže na produktivitu z poslednej sezóny, keď po boku Johna Tavaresa nazbieral 67 kanadských bodov za 18 gólov a 49 aisstencií a zaradí sa tak k ofenzívnym lídrom tímu spod Skalistých hôr.
Zároveň s týmito očakávaniami sa však okamžite po jeho podpise objavilo aj niekoľko pochybností a skeptických otázok, ktoré jeho schopnosť naplniť nádeje, ktoré doňho v Colorade vkladajú spochybňujú. Poďme sa teda pozrieť na najhlavnejšie z nich.
Parenteau za svoju produktivitu vďačí iba J. Tavaresovi, bez neho bude iba priemerným hráčom.
Prvá vážna obava skeptikov sa týka toho, nakoľko bola Parenteauova produktivita ovplyvnená hraním po boku jednej z vychádzajúcich hviezd ligy Johna Tavaresa a či resp. o koľko počet jeho bodov po prestupe do Colorada klesne. Útok Moulson (36g+33a) – Tavares (31g+50a) – Parenteau (18g+49a) skutočne patril v poslednej sezóne k tým najlepším v celej lige, otázka nakoľko sa Parenteauovi bude dariť bez svojich teraz už bývalých spoluhráčov je teda namieste.
Ako malá referenčná vzorka by mohlo slúžiť 17 zápasov, ktoré PA v poslednej sezóne odohral po boku F. Nielsena a M. Grabnera – v týchto zápasoch dosiahol Parenteau 11 kanadských bodov pri rovnovážnom počte hráčov na ľade. Po jednoduchom prepočte nám vyjde priemer na úrovni 53 bodov za 82 zápasov pri rovnovážnom počte hráčov na ľade (bez bodov v presilových hrách). S podobnými číslami by sme určite boli spokojní aj v Colorade. Zatiaľ sa síce nevie, ku ktorému centrovi ho v našej zostave tréner Sacco zaradí (predpokladá sa že to bude Matt Duchene), v každom prípade to však bude center talentom bližšie k úrovni Tavaresa ako Nielsena, čo nás môže napĺňať miernym optimizmom.
Ešte pár štatistík o tom nakoľko sa na Parenteauovej produktivite podieľal Tavares: JT mal asistencie na 7 z 18 góloch ktoré Parenteau v poslednej sezóne strelil (Moulson na 9) a naopak, PA prihral Tavaresovi na 12 gólov (Moulsonovi na 14). Aj z týchto čísel vidno, že PA ani zďaleka nezbieral body iba po spolupráci s Tavaresom, ale bol kvalitatívne rovnocennou súčasťou výborne fungujúcej útočnej formácie. Ak sa Avs podarí zložiť útok s podobne skvele fungujúcou chémiou, výsledok by sa mal dostaviť. Koniec koncov - ak by bol PA naozaj iba (pod)priemerným hráčom z ktorého urobil hviezdu Tavares, ako to že Pens majú taký problém nájsť podobne priemerného krídelníka z ktorého by mohol urobiť hviezdu Crosby?
Väčšina Parenteauových bodov bola za asistencie, ktoré sa často udeľujú aj hráčom ktorí na góle nemali prakticky žiaden podiel.
Body za asistencie treba brat naozaj s rezervou. Je úplne bežné že asistenciu na góle dostane aj hráč, ktorý napríklad len nahodil puk na zadný mantinel, či dokonca brankár ktorý za vlastnou bránkou posunie puk spoluhráčovi ktorý následne založí gólovú akciu. Pozrime sa teda bližšie na 49 Parenteauových asistencií z poslednej sezóny, koľko z nich bolo skutočnými prihrávkami na gól?
Nebudem vás napínať – bolo ich dosť. 29 Parenteauových prihrávok bolo tzv. primárnych, teda takých z ktorých priamo padol gól. Pri piatich takýchto góloch dokonca nebola udelená žiadna sekundárna asistencia, čo znamená že práve PA bol hráčom ktorý od súpera puk vybojoval resp. získal a následne prihral spoluhráčovi na gól. Koľko z 20 tzv. sekundárnych asistencií (keď sa do gólovej akcie medzi Parenteauom a strelcom gólu zapojil ešte ďalší spoluhráč) bolo naozaj zaslúžených, t.j. boli významnou súčasťou gólovej akcie a koľko bolo rozhodcami “darovaných“, teda takých čo na góle nemali žiaden významný podiel, sa zo štatistík vyčítať nedá. Pri útočníkoch však spravidla býva podiel tých “darovaných“ sekundárnych asistencií menší ako pri obrancoch.
Tak či tak, s čistým svedomím môžeme tvrdiť že drvivá väčšina Parenteauvých asistencií bola skutočnými gólovými prihrávkami resp. cieľavedomým založením gólových akcií. Nie je teda pochýb o tom že sme v jeho osobe získali naozaj kvalitného playmakera so skvelým čítaním hry a citom pre finálnu prihrávku.
Ak by bol Parenteau naozaj kvalitným hráčom, bol by sa presadil už v podstatne mladšom veku
Ďalším z bodov, ktorými nenapraviteľní pesimisti a veční nespokojenci v radoch fanúšikov Avs podopierajú svoje lamentácie a čierne scenáre do budúcnosti, je Parenteauov vek, resp. priebeh jeho doterajšej kariéry. Parenteau je ročník narodenia 1983, draftovaný bol už v roku 2001 v 9. kole z 264. miesta Anaheimom. Do NHL prvýkrát na 5 zápasov nakukol v drese Chicaga v sezóne 2006/07 vo veku 23 rokov, na ďalšiu šancu si však musel počkať ďalšie 3 roky a prvú kompletnú sezónu odohral až ako 27 ročný v sezóne 2010/11. Pri útočníkoch sa vo všeobecnosti očakáva že sa do NHL presadia skôr (v mladšom veku) ako obrancovia či brankári. Preto sú útočníci, ktorí si do 23.-24. roku nedokážu vybojovať stabilné miesto v NHL väčšinou odpísaní a odkázaní na kariéry v Európe resp. nižších súťažiach. Väčšinou – ale nie vždy. V súčasnej NHL je okrem Parenteaua hneď niekoľko zaujímavých hráčov, ktorých možno považovať za výnimky potvrdzujúce pravidlo.
Andrew Brunette – premiéra v NHL vo veku 22 rokov, ale prvá kompletná sezóna až o 3 roky neskôr. Do dnešného dňa bilancia 733 bodov v 1110 zápasoch.
Patrick Sharp – premiéra v drese Philadelphie už vo veku 21 rokov, ale významnejšie porcie zápasov za sezónu odohral až po prestupe do Chicaga vo veku 24 rokov. Viac ako pol bodu na zápas začal zbierať vo veku 26 rokov. Do dnešného dňa v NHL odohral 567 zápasov v ktorých získal 385 bodov.
Johan Franzen – draftovaný Detroitom až v roku 2004 ako 24 ročný získal v sezóne 2004/05 vo švédskej Elitserien iba chudobných 14 bodov v 43 zápasoch. V ďalšej sezóne ako 26 ročný už v drese Detroitu odohral 80 zápasov, viac ako pol bodu na zápas začal zbierať až o ďalšie 2 roky neskôr. Doterajšia bilancia: 472 zápasov, 275 bodov.
Martin St.Louis – to najlepšie na záver. Ako je všeobecne známe, St.Louis nebol nikdy draftovaný. Ako 23 ročný voľný hráč podpísal v roku 1998 zmluvu s Calgary, kde si hneď aj odbil premiéru v NHL. V sezóne 1999/00 už odohral 56 zápasov a viac ako pol bodu na zápas začal zbierať od nasledujúcej sezóny 2000/01 – vo veku 25 rokov. Jeho 852 kanadských bodov v 931 zápasoch nepotrebuje žiaden ďalší komentár.
Príkladov, že kvalitný hráč sa do NHL môže plnohodnotne presadiť aj vo vyššom veku je teda dosť. Šance že sa do rovnakej kategórie zaradí aj parenteau navyše potvrdzujú aj jeho štatistiky v AHL kde pôsobil predtým ako mu dali šancu v prvom tíme Islanders: v celkovo 450 zápasoch v AHL nazbieral Parenteau spolu 405 bodov, pričom v posledných 4 sezónach (obdobie 2006-2010) tu vždy nazbieral priemerne viac ako 1 bod na zápas. Aj to napovedá o tom, že jeho neskoršie presadenie sa do NHL bolo viac ako nedostatkom talentu spôsobené smolou na organizácie v ktorých pôsobil a kde preňho nenašli miesto v prvom tíme. To sa zmenilo až pred 2 rokmi po prestupe do Islanders, kde Parenteau okamžite výkonmi dokázal, že si svoju šancu plným právom zaslúžil.
Parenteau je nedisciplinovaný hráč, ktorý svoj tím často oslabuje zbytočnými trestami
Toto naozaj môže byť problém. Parenteau si v poslednej sezóne odsedel spolu 32 menších trestov, čo je na kreatívneho útočníka pomerne veľké číslo. Vyplýva to z časti z jeho fyzickej hry a častých súbojov o puk pri mantineloch, veľká časť jeho trestov však bola za fauly hokejkou – hákovania a podrazenia. PA by určite mal popracovať na čistote svojej hry, inak riskuje že rýchlo skončí v nemilosti trénera Sacca, ktorý je povestný tým že v podobných prípadoch nemá problém nechať sedieť aj najväčšie hviezdy tímu. Nezostáva nám len veriť, že Parenteau počet svojich pobytov na trestnej lavici čo najviac zníži a že všetky svoje vylúčenia viac ako dostatočne vykompenzuje produktivitou.
Záver:
PA Parenteau je hráč, ktorý by mohol byť
schopný ofenzíve Avs v najbližších sezónach výrazne pomôcť. Štatistiky
ukazujú že jeho doterajšia produktivita nebola závislá výlučne od Johna
Tavaresa, okrem toho podobne talentovaných centrov mu vieme ponúknuť aj v Colorade.
Väčšina z jeho 49 asistencií bolo naozaj zaslúžených, o jeho schopnostiach
tvorcu hry teda netreba pochybovať. K dispozícii máme príklady hneď
niekoľkých hviezd ligy, ktoré sa plnohodnotne presadili až v podobne vysokom
veku ako PA, obavy z jeho neskorého štartu NHL kariéry by tak tiež
nemuseli byť opodstatnené. A ak sa mu podarí vyhýbať pobytom na trestnej
lavici, má všetky predpoklady stať sa významnou súčasťou top útočných formácií
Colorada Avalanche.
Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
04/07/2012 - 16:00