Viac článkov v slovenčine a češtine

Hodnocení brankářského tandemu

Hodnocení brankářského tandemuNabízíme vám zhodnocení gólmanů celku Lavin.

Semyon Varlamov novou jedničkou Avs

Tak jak to bude letos? Zapíše se ruský mladík na seznam nástupců Patricka Roye, který čítá pouze jedno úspěšné jméno (Craig Anderson) nebo rozšíří zástup neúspěšných brankářů, kteří při svém angažmá v Denveru vyloženě selhali? Nutno dodat, že druhý seznam jmen je o hodně početnější skupinou.

Semyon Varlamov byl draftován v roce 2006 jako celková 23ka. Tehdy na něj svou první volbu použili zástupci Washingtonu Capitals. I když vedení možná zamýšlelo, že by se Varlamov měl stát v horizontu několika let jedničkou, nestalo se tak. V brance dostával více prostoru český brankář Michal Neuvirth.

Varlamov pak posedával na lavičce nebo v horším případě chyběl na zápasu úplně. Ruský brankář totiž během své krátké kariéry v NHL prošel několikerými zdravotními potížemi. Dvakrát měl zraněná třísla, jednou měl problémy s kolenem, jednou chyběl pro nespecifikované zranění a jednou měl potíže ve spodní polovině těla. Poměrně rozsáhlá zdravotní karta na třiadvacetiletého brankáře.

Nyní dostává Varlamov šanci, po které jistě toužil. V Coloradu může naplno ukázat svůj potenciál. Na druhou stranu stále bude muset získávat zkušenosti. V NHL totiž zatím nastoupil během tří sezon k pouhým 59 zápasům. Vedení Lavin by si od něj jistě představovalo podobnou porci zápasů (ne-li víc) již v úvodní sezoně v novém celku.

Fanoušci Avs jistě doufají, aby mladý Rus původem ze Samary v novém působišti předváděl nadstandardní výkony. Pravdou je, že přes léto opravdu pilně trénoval s terapeutem, který mu radil jak posílit a zároveň předcházet zranění právě v oblasti třísel. Na druhé straně angažmá Varlamova je stále silně zahaleno otazníky a jeho působení v novém týmu je skutečně velký risk. Pokud "se to povede", bude se po dlouhé době jednat o velmi dobrý tah Grega Shermana. Pokud ovšem ruský gólman zklame, pro Shermana by to mohlo znamenat i konec v roli GM týmu.

Zkušený mentor Jean-Sebastien Giguere

Dvojku týmu by měl podle týmového vyjádření zastávat kanadský gólman Giguere. Ten byl draftován v roce 1995 jako celková třináctka. V NHL pak působí od roku 1996. 15 let zkušeností by pak měl postupně předávat mladšímu kolegovi. Management klubu v tomto ohledu nemohl najít povolanějšího člověka, než držitele Stanley Cupu (2007) a zároveň Conn Smythe Trophy (2003).

Po úspěšném angažmá v Anaheimu přestoupil do Toronta, kde měl slavný kanadský klub pozvednout o úroveň výše a konečně dotáhnout do play-off, kde měl prokázat svoje kvality. Přestože začátek v novém působišti nebyl nijak slabý, zranění a pokles formy udělalo z Giguerea velmi přeplaceného brankáře a pomalu i trn v oku torontských fanoušků.

Letos tedy za služby čtyřiatřicetiletého brankáře budou platit v Coloradu. Místo šestimilionové gáže, kterou rodák z Montrealu pobíral v Torontu, ale bude Giguere pobírat téměř pětinu. V Denveru si totiž přijde na 1,250 milionu dolarů. Smlouvu s klubem podepsal na dva roky. Přesně tuto dobu nejspíše dostane ještě Calvin Pickard na svůj progres, poté by mohl vytvořit s Varlamovem elitní brankářské duo.

Brankoviště je velmi vylepšeno

I když zatím nemůžeme říct, kterým scénářem se oba gólmani vydají, oproti dvojici Budaj - Elliott z konce posledního ročníku jde o nesrovnatelně lepší pár. Navíc za velmi slušné peníze (oba muži v masce dohromady ukrojí z cap hitu týmu 4 miliony dolarů). Fanouškovský tábor v Denveru si jistě přeje, aby Semyon Varlamov dostál své pověsti talentovaného mladého brankáře, který například v play-off 2008/2009 předváděl v dresu Caps skvělé výkony.

Názor Eurolanche: Sázka na mladého brankáře je pokaždé riskantní. Doufáme ovšem, že Varlamov dokáže z Colorada za pomoci spoluhráčů opět udělat konkurenceschopné mužstvo. Po pravdě (a s veškerou upřímností) horší tandem než Peter Budaj - Brian Elliott tato dvojice jistojistě nebude.


Matej Klucho, Czech Republic, eurolanche@eurolanche.com
25/09/2011 - 09:00