Viac článkov v slovenčine a češtine

Pozitiva na strašlivé sezoně? Ale ano

Pozitiva na strašlivé sezoně? Ale anoColorado Avalanche prožilo jednu z nejhorších (a statisticky úplně nejhorší) sezon po přestěhování z Quebecu v roce 1995.

V celkovém zhodnocení sezony by bylo možná až příliš snadné házet na hráče špínu a nacházet samá negativa. Proto zkusím svůj pohled na uplynulý ročník pojmout poněkud netradičně a všímat si spíše kladných věcí a faktů.

Průběh sezony

Kvalitní start
„Laviny“ hned v úvodním utkání naznačili, že by se i letošní ročník mohli pasovat na aspiranta postupu do play-off. V prodloužení si totiž poradili s úřadujícími šampiony z Chicaga. Úvodních dvacet utkání se pak odehrálo pro Avs ve velmi slušném tempu a pozitivní bilancí (12-7-1).

První krize
Na přelomu listopadu a prosince se však stroj Avalanche poprvé zadrhl. Ze sedmi utkání vyhrálo Colorado jediný. Navíc celek z Denveru podlehl čtyřikrát v řadě (tou dobou) relativně hratelným soupeřům - Atlantě, Carolině, Tampě a Floridě.

Druhý dech
Colorado je ale týmem bojovníků, což ukázali hned po nepovedeném tripu. I přes nesčetná zranění se družina Joe Sacca semkla a předvedla šesti zápasovou šňůru výher. Až do All-Star game se celek „Lavin“ držel velmi statečně a stále okupoval příčky zaručující postup do play-off.

Konec snů
A pak to přišlo. Každý nejspíš ví, jak se denverskému celku (ne)dařilo po víkendu Hvězd. Za téměř dva a půl měsíce vyhrálo Colorado jen pět duelů, z toho pouze zápas v St. Louis skončil v základní hrací době (4:3). Dále si poradil tým jen dvakrát s Edmontonem (po prodloužení a na nájezdy), s Columbusem a Phoenixem (obě utkání na nájezdy).

Co se tedy stalo?
Jednoduše řečeno, Avs doplatili na několik elementů, které se v úvodu ročníku dařilo eliminovat. Od začátku roku totiž Colorado zdobila především jedna věc - útočná činnost. Spousta hráčů měla sezonu rozjetou velmi slibně a mnoho z nich mělo podle původních prognóz překonat sví osobní bodová maxima. Jenže tato útočná síla se od zranění Chrise Stewarta již nikdy nevrátila do "starých kolejí". Zlomená ruka energického forvarda dává ihned vzpomenout na další fakt, který stál za koncem snu „Lavin“, a sice zranění.

Vypadá to jako kletba, ale i letos si zdravotní trable doslova vychutnala tým Avalanche. Žádný z hráčů neodehrál plnou dávku dvaaosmdesáti střetnutí, nejblíže této metě byli Matt Duchene a Daniel Winnik, kteří zaokrouhlili své starty shodně na 80. Marodka Avs od začátku ročníku nabývala na rozměrech. Největší ranou bylo, že se na ní celou sezonu vyskytoval Peter Mueller, který byl důvodem, proč mohlo být Colorado letos silnějším celkem. Další trable na sebe nenechali dlouho čekat a vedle Muellera se vystřídali prakticky všichni spoluhráči. Nejdéle absentovali zadáci Kyle Quincey, Kyle Cumiskey, Adam Foote, či útočníci Tomáš Fleischmann, T.J. Galiardi a právě Stewart.

Další důvodem k rozklíčování odpovědi o pádu do hlubin se skrývá v defenzivě. Obranné páry jen zřídkakdy nastupovaly spolu a na souhře a výkonech to bylo znát. Navíc jak Peter Budaj, tak Craig Anderson nepředváděli stabilní výkony. Nic se nezměnilo ani po přestupu Briana Elliotta. Přestupem Andersona se navíc dostáváme k dalšímu citlivému tématu - výměny. Před přestupním obdobím totiž klub opustili Kevin Shattenkirk a Chris Stewart, kteří si to namířili do St. Louis. Opačným směrem putoval Erik Johnson a Jay McClement. Shattenkirk je vycházející hvězdou obrany a energický Stewart je jedním z nejlepších powerforwardů v lize. Oba měli být tvářemi budoucího Colorada. Jenže management jim dal sbohem. Protihodnotu tvoří "alespoň" Erik Johnson, který by měl zadní šiky „Lavin“ vyztužit, a jak ukázal, oprávněně se do něj vkládaly naděje. Jay McClement byl v tomto trejdu pouze "přidaným zbožím".

Gólmanskou výměnu mezi Coloradem a Ottawou zde ani podrobněji rozebírat nebudeme. Kdo na trejdů vydělal, je jasné, nakonec se ovšem ukázalo, že za všechno může spíše přístup Craiga Andersona, který si stěžoval na více věcí a pro fanoušky Colorada se momentálně stal trnem v oku. Navíc v novém působišti se prezentoval výkony, které u něj pamatujeme z loňské sezony, proto se nevraživost tábora fanoušků „Lavin“ vůči americkému brankáři ještě prohloubila.

Hodnocení hráčů Lavin
Hráči by si spíše zasloužili dvojité hodnocení, a sice z první poloviny sezony a z té druhé. Obě hodnocení by byli diametrálně jiná. Přesto musíme hodnotit za celý ročník, proto si někteří hokejisté svá čísla "pohoršili".

Matt DUCHENE (9/10), Milan HEJDUK (8/10), Paul STASTNY (6/10), John-Michael LILES (8/10), David JONES (6/10), Daniel WINNIK (6/10), Ryan O´REILLY (5/10), Ryan O´BYRNE (7/10), Kevin PORTER (5/10), Ryan WILSON (5/10), Adam FOOTE (6/10), Philippe DUPUIS (5/10), Brandon YIP (3/10), Cody McLEOD (4/10), David KOČÍ (4/10), Peter BUDAJ (3/10), Matt HUNWICK (3/10).

Co dál?
Colorado se nyní může soustředit na další sezónu. „Laviny“ se nejspíše opět ocitnou v roli "outsidera". Dle mého názoru ale budou konkurenceschopným týmem, který se bude rvát o účast v elitní osmičce. Když se k tomu připojí fakt, že Laviny budou letos draftovat z druhého a jedenáctého místa, měli by do Denveru přivítat další dva kvalitní hokejisty. Navíc příchodem Briana Elliotta se situace v brankovišti nijak nezlepšila, nabídne Colorado na letním trhu s hráči smlouvu zvučnému jménu? Co takový Tomáš Vokoun? Nebo zkusit dát druhou šanci Jevgeniji Nabokovovi? Upřímně, jen těžko bude jeden ze zmíněné dvojice horší než současní gólmani Avs.

Na závěr se ještě sluší vzpomenout dvě legendy Colorada, které letos ukončili svou profesionální kariéru hráče NHL. Po dvouzápasovém návratu se rozhodl s hokejem skončit Peter Forsberg. Na konci sezony se navíc rozhodl ukončit kariéru i bojovník Adam Foote. Jeho rozloučení s Pepsi Center však bylo velmi dojemné a příjemnou tečkou jinak zpackané sezony.

Na závěr několik pozitiv
Zakončit článek pesimisticky by žádnému týmu NHL nepříslušelo. Proto se podíváme na pár bodů, vzhledem ke kterým by se mohli fanoušci Lavin těšit na ročník nadcházející.

·         Peter Mueller - šikovný forvard promarodil prakticky celý ročník a fanouškům Avs nezbývá než doufat, že v tom dalším bude připraven. Jeho ofenzivní schopnosti by týmu jistě pomohli

·         Tomáš Fleischmann - český útočník po přestupu z Washingtonu ožil nevídaným stylem. Za Colorado se mu nebývale dařilo do chvíle, než přišla nepříjemná zpráva o jeho nemoci. Fanouškům nezbývá než doufat, že se Fleischmann bude moci k hokeji vrátit (a v dresu „Lavin“).

·         Erik Johnson - hlavní postava pravděpodobně největšího trejdu sezóny. Na Johnsona bude upřena velká podobnost, americký zadák by si ale s talkem mohl poradit. V novém působišti se představil v kvalitním světle, přestože se týmu vůbec nedařilo

·         Kyle Quincey - Důležitá složka obrany, letošní sezonu bohužel z větší části vynechal (otřes mozku a operace ramene). Do nového ročníku by měl být připraven a defenziva Lavin by s ním měla být stabilnější

·         O´Reilly - Duchene - oba mladíci si prošli druhou sezonou v NHL a oba v ročníku nezklamali. Duchene se stal tahounem útoku, O´Reilly si počínal stabilně, na konci ročníku navíc nečekaně ožil. V dalším působení v týmu by se opět měli posunout v týmové hierarchii o patro výše

·         Milan Hejduk - ještě jeden rok pro Hejduka? Po boku kvalitních spoluhráčů se od starého mazáka můžeme klidně opět dočkat mety 20 branek nebo 50-60 bodů.

·         Joey Hishon - loni vybraný talent dostane v kempu Lavin další šanci a není vyloučené, že se na začátku ročníku objeví v prvním týmu. Kvality na to jistě má.

·         Nová (talentovaná) tvář - po nepovedené sezoně přichází pozitivní zpráva - Avalanche budou na draftu vybírat z druhého místa. První budou volit činovníci Edmontonu a je velmi reálné, že Oilers sáhnou po prospektu do obrany, zadáku Larssonovi. V souvislosti s "pickem" Colorada se nejvíce hovoří o švédském útočníkovi Gabrielu Landeskogovi. Uvidíme, jak se nakonec situace vyvine.


Matej Klucho, Czech Republic, eurolanche@eurolanche.com
12/06/2011 - 21:23

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."