Viac článkov v slovenčine a češtine

Avalanche truchlí za své hráče

Avalanche truchlí za své hráčeTragická zpráva zasáhla i fandy hokejového týmu Avalanche, neboť na palubě letadla, které havarovalo nedaleko Jaroslavli byli i Ruslan Salei a Karlis Skrastins.

Na úvod tohoto článku bych rád uvedl, že se jedná o skutečně velmi smutnou událost a za celé působení ve fanklubu Eurolanche se mi už dlouho nepsalo něco tak "špatně". Zpráva z Ruska nabývá obrovský smutných rozměrů při pomyšlení, že kromě dvou hráčů Avs byli na palubě i tři čeští mistři světa a úžasný slovenský hokejista Pavol Demitra.

Když Karlis Skrastins a Ruslan Salei byli teenagery, jejich domoviny - Lotyšsko respektive Bělorusko - se staly nezávislými na tehdejší Sovětský Svaz. A na své země byli oba patřičně hrdí. Přes evropský hokej se oba dostali do NHL, kde oba oblékali také dres Colorada. Vždy ale, když byla možnost reprezentovat vlastní zemi, tito tvrdí obránci neváhali. Ať se jednalo o mistrovství světa nebo Olympiádu, mohli se občané Litvy a Běloruska spolehnout na své klíčové hráče.

Jejich cesty se zkřížily v roce 2008. V únoru se zastupitelé Colorada a Floridy dohodli na trejdu obránců. Z Denveru k Panthers mířil Karlis Skrastins právě za Ruslana Saleie. Krátce na to se oba stali spoluhráči v týmu Lokomotiv Jaroslavl v ruské Kontinentální hokejové lize.

Skrastins († 37) a Salei († 36) odehráli za Colorado v součtu 376 utkání základní části. Včera se stali dvěma z celkem 43 obětí na palubě letounu Yak-42, který se zřítil krátce po startu na letišti v Jaroslavli.

Mezinárodní hokejová federace oficiálně tvrdí, že na palubě byli nalezené všechny těla mrtvých hráčů. Zdroje uvádí, že letadlo nestihlo nabrat patřičnou výšku a zavadilo o blízkou věž, což stroj poškodilo natolik, že už pravděpodobně "nešlo nic dělat".

Tým Jaroslavli cestoval k úvodnímu zápasu ruské soutěže do běloruského hlavního města Minsku, rodiště Ruslana Saleie. V jednu chvíli se hovořilo o tom, že běloruský zadák počká na své spoluhráče právě v Minsku, nakonec se ale potvrdilo, že letěl společně s týmem...a s týmem také zahynul.

Dlouhodobá legenda Avs Joe Sakic dlouho nemohl této zprávě uvěřit. "Oba dva, jak Karlis tak Ruslan, byli skvělými lidmi a spoluhráči," prohlásil na jejich adresu Sakic. President organizace Avalanche pouze dodal, že všichni jsou stále v obrovském šoku. Mezi oběťmi byli také trenér Brad McCrimmon, nebo bývalí hráči NHL Pavol Demitra, Josef Vašíček a Karel Rachůnek.

Skrastins přišel do Colorada z Nashvillu v červnu 2003. Za Laviny odehrál celkem tři kompletní sezony a část čtvrtého ročníku. Jeho spíše průměrná znalost angličtiny z něj dělala tichého a uzavřeného hráče. Vždy se ale dokázala otevřít, když mohl mluvit s někým v jeho rodném jazyce, popřípadě rusky. Jeho známý úsměv ho bude vždy připomínat ve smyslu, že opět vymyslel na spoluhráče nějaký vtípek. Staral se o výbornou atmosféru v kabině Lavin.

Narodil se v Rize, hlavním městě Lotyšska, v tehdejším Sovětském Svazu. Skrastins přesvědčil svou matku Ievu, aby ho nechala hrát hokej. A tak se již v pěti letech Karlise začala psát úspěšná hokejová kariéra. Často v mládí pomáhal svému otci Martinsovi, který byl geolog. V roce 1990, když Skrastinsovi bylo 16 let, odcestoval do Kanady na turnaj mladíků.

Po tomto turnaji se ovšem vrátil zpět a tři roky hrál v jeho domovině za celek Riga Pardaugava. Poté strávil tři roky ve Finsku, kde hájil barvy týmu TPS Turku. V posledním roce působení v zemi tisíce jezer si ho na draftu vybral Nashville. Skrastins šel na řadu až jako 230. V lize se pomalu začal prosazovat svým odhodlaným stylem. Platil za jednoho z nejlépe blokujících obránců v soutěži.

Z Nashvillu se po pěti letech stěhoval do Colorada. Tehdejší kouč Joel Queneville byl z příchodu tohoto zadáka nadšený. "Byl to hráč, který si jednoduše nikdy na nic nestěžoval. Prostě si vzal dres a šel dělat svou práci," vysekl mu poklonu současný trenér Chicaga.

Skrastins navíc svého času zlomil jeden z rekordů NHL. I přes jeho obětavý styl dokázal trumfnout číslo Tima Hortona v potu zápasů odehraných v řadě. Horton dokázal 486 krát. Skrastins tento počin překonal 8. února 2007, kdy nastoupil proti Atlantě k 487. utkání v řadě. Celkově se číslo zápasů za sebou zastavilo na 495, když ho vyřadilo zranění kolene. Rok na to se stěhoval na Floridu a poslední dva ročníky odehrál v Dallasu.

Salei ve druhé sezoně v Coloradu pro zranění odehrál pouze 14 duelů. Poté se na rok upsal Detroitu Red Wings, kde odehrál prakticky celou sezonu. Populární "Rusty" se pak upsal právě Jaroslavli. Byl znám jako tichý hráč, ale měl osobitý smysl pro humor.

Byl důležitým stavebním kamenem ke všem úspěchům běloruského hokejového mužstva. S národním týmem se probojoval na Olympijské hry v roce 2002 a 2010. S rokem 2002 se pojí asi nejvýraznější triumf běloruského hokeje, když porazili favorizovaný tým Švédska (5:4).

"Porazit Švédy byl ohromný pocit. Pro nás se to rovnalo zisku zlatých medailí pro celý tým a celou zemi," vzpomínal na pěkné chvíle Salei. Nyní ovšem bude celá hokejová veřejnost vzpomínat nejenom na něj, ale i na další oběti z řad skvělých hokejistů a trenérů, kteří pro svůj milovaný sport zemřeli.

Eurolanche Invasion II. a Ruslan Salei

Při druhé Invazi fanoušků do Colorada jsme měli tu čest se potkat také s Ruslanem Saleiem. Zprvu se nejevil nijak odlišně, poté ale, co jsme prohodili pár slov, na nás začal působit jeho přátelská povaha. Těch pár chvil stačilo, abychom věděli, jak skvělý chlapík to v hokejové šatně musí být. Na hráče jako on, by se zkrátka nemělo nikdy zapomenout...

Zdroj: Denver Post


Matej Klucho, Czech Republic, eurolanche@eurolanche.com
08/09/2011 - 15:00