Deň D

Mikuláš, čo nám dáš? Žiaľ, podpísanú novú kolektívnu dohodu sme si dnes ráno ešte v čižmách nenašli. Našťastie sme v nich nenašli ani “uhlie“ v podobe ďalšej dávky zničených nádejí. Práve naopak, dôvodov na optimizmus je podstatne viac. Asi sme počas roka predsa len poslúchali.
New York má za sebou dva dni veľmi intenzívnych rokovaní o novej kolektívnej zmluve, ktorých doterajší výsledok je pravdepodobnosť hraničiaca takmer s istotou že sezónu 2012/13 sa v skrátenej podobe predsa len podarí zachrániť. Hrať by sa údajne mohlo začať ešte pred Vianocami. No ale poďme pekne po poriadku.
Hektický týždeň odštartoval už v pondelok v noci, keď americký novinár Steve Burton prišiel s informáciou že obe strany na utajenej schôdzke dosiahli významný pokrok v rokovaniach a podpis novej CBA my mohol byť oznámený už v najbližších dňoch. Informovali sme vás o tom v článku pred 2 dňami. V tom čase to bol doslova blesk z jasného neba – na druhý deň bola naplánovaná schôdzka medzi majiteľmi a hráčmi do ktorej sa ale príliš veľké nádeje nevkladali a po stredajšom rokovaní Rady guvernérov NHL sa viac-menej očakávalo oznámenie zrušenia ďalšej porcie zápasov minimálne do konca kalendárneho roka. V úspešný progres v rokovaniach neverili snáď ani najväčší optimisti.
Nálada sa začala zlepšovať a nádeje ožívať priamo úmerne s dĺžkou trvania utorňajších rokovaní medzi majiteľmi a hráčmi. Začalo sa o druhej poobede a nakoniec z toho bol ozajstný maratón, keďže sa skončilo až po polnoci, s jedinou väčšou prestávkou na večeru. Ako je známe, Gary Bettman ani Donald Fehr sa tejto schôdzky nezúčastnili, ako poradcovia v prípade potreby boli prítomní iba ich “pravé ruky“, čiže Bill Daly a Steve Fehr. Do rokovaní však priamo nezasahovali ani oni. Po ich skončení sa však stali aktérmi udalosti dosiaľ nevídanej – spoločne plece pri pleci predstúpili pred novinárov aby stále opatrne, ale predsa len potvrdili optimistické správy. V rokovaniach bezpochyby nastal pokrok, právnik NHLPA Steve Fehr dokonca stretnutie označil ako najlepší deň celého doterajšieho priebehu rokovaní. A najmä – v stredu sa bude pokračovať.
Viacero neoficiálnych správ z utorňajších rokovaní pripísalo najväčšie zásluhy za ich pozitívny vývoj zástupcom Pittsburghu Penguins – spolumajiteľovi Ronaldovi Burklemu a najväčšej hviezde ligy Sidney Crosbymu. Tí sa napriek oficiálnym zákazom mali spolu s ďalším spolumajiteľom Penguins Mariom Lemieux a Crosbyho agentom Patom Brissonom, ktorý patrí k najviac rešpektovaným hráčskym agentom, stretnúť už pred začiatkom rokovaní v snahe nájsť nejakú zlatú strednú cestu prijateľnú pre obe strany, za ktorú by potom mohli každý na svojej strane barikády lobovať. Zrejme úspešne, čoho výsledkom bol už spomínaný významný posun v rokovaniach. Korešponduje to aj s konšpiračnou teóriou ešte spred samotných rokovaní, že liga by sa mohla snažiť pripísať významné zásluhy za záchranu sezóny práve Crosbymu, proti ktorému sa v posledných týždňoch čoraz viac obracala verejná mienka. A to by mohlo do budúcna ohroziť nielen dobré meno ligy, ale najmä rast výnosov. Išlo by teda o akýsi pokus minimalizovať straty resp. zachrániť z verejnej mienky čo sa ešte dá.
A nastal večer a nastalo ráno, deň tretí – streda. Na jedenástu hodinu bola naplánovaná schôdzka Rady guvernérov. Majitelia s hráčmi si dohodli pokračovanie rokovaní už na deviatu, aby ešte pred samotným stretnutím všetkých majiteľov mohli rokovania o kolektívnej zmluve posunúť ešte o kúsok ďalej. Bolo to ďalšie polienko do rozhárajúceho sa ohníka nádejí. Po skončení Rady guvernérov mal pred novinárov predstúpiť Gary Bettman a oboznámiť ich s výsledkami. Predstúpenie sa nakoniec konalo, oboznamovanie však už nie. Čakajúci novinári sa dočkali len stručného prehlásenia že vzhľadom na pokračujúce rokovania sa žiadne podrobnosti nedozvedia. Ďalší dobrý znak, ďalšie polienko. Žiadne správy sú v takýchto situáciách dobré správy.
Po skončení Rady guvernérov teda pokračovali rokovania medzi majiteľmi a hráčmi. Zmenil sa aj ich oficiálny status z nezáväznej schôdzky na štandardné rokovania so všetkým čo k tomu patrí. NHLPA lige predložila nový návrh kolektívnej dohody s ďalšími ústupkami. Liga po krátkom prehodnocovaní prišla s vlastnými ústupkami a protinávrhom. Nádej zahorela jasným plameňom. Optimistické správy sa začali vynárať ako huby po daždi, niektorí dokonca zašli tak ďaleko že očakávali oznámenie dohody už včera. To sa nakoniec nestalo, napriek tomu že rokovania opäť pokračovali do neskorých nočných hodín (skončili až o jednej ráno). Prakticky všetci sa však na základe zákulisných informácií, klebiet a šumov zhodujú na tom že toto je už príliš dobré na to aby sa to ešte pokazilo. Rozdiely medzi predstavami oboch strán sú naozaj už len minimálne a najneskôr do konca týždňa by nová kolektívna dohoda mala byť na svete. Hráči pôsobiaci počas výluky v Európe už údajne dokonca boli kontaktovaní s tým, aby sa pripravili na skorý návrat.
Špekuluje sa samozrejme aj o konečnej podobe kolektívnej zmluvy a o tom s akými ústupkami jednotlivé strany prišli. Dĺžka novej kolektívnej zmluvy by údajne mala byť 8 či dokonca až 10 rokov. Prechod na deľbu výnosov v pomere 50-50 by mal byť postupný a trvať 3 sezóny. Liga údajne na dodržanie podpísaných hráčskych zmlúv ponúkla viac ako doterajších 211 miliónov a pristúpila aj na vyššiu mieru prerozdeľovania ziskov medzi ziskovými a stratovými klubmi. Hráči zase údajne súhlasili s obmedzením dĺžky zmlúv, maximálna hranica by však mala byť až 7 rokov. Podmienky dosiahnutia statusu neobmedzeného voľného hráča by mohli zostať rovnaké.
Všetko sú to zatiaľ samozrejme iba nepotvrdené špekulácie a výsledok môže nakoniec vyzerať inak. Podstatné je však to že ten výsledok aspoň nejako vyzerať bude, že sa ho skrátka vôbec dočkáme. Je to zrejme viac ako sa mnohí z nás pred pár dňami vôbec odvážili dúfať. Ak by sa optimistický scenár naplnil a kolektívna dohoda by naozaj bola podpísaná v najbližších dňoch, reálny odhad je že nás čaká sezóna s viac ako 50 zápasmi základnej časti. Najviac spomínaný variant je 56 zápasov, ktoré by tímy odohrali iba proti tímom vlastnej konferencie – proti každému 4 zápasy. Bol by to spôsob ako minimalizovať výdavky na cestovanie a teda zlepšiť záverečný hospodársky výsledok tímov z tejto výlukou poznačenej sezóny. Očakáva sa výrazný prepad príjmov, takže každý ušetrený dolár by bol dobrý.
All I want for Christmas is NHL hockey back. List Santa Clausovi resp. v našich končinách Ježiškovi bol tento rok v prípade tisícov hokejových fanúšikov poriadne stručný. Sezóna by podľa všetkého nakoniec predsa len mohla začať ešte pred Vianocami. Čas začať opäť veriť na Ježiška?
Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
06/12/2012 - 13:00