Brankárov čakajú zmeny

Brankári si pred nadchádzajúcou sezónou musia zadovážiť nové betóny. Nie kvôli ich opotrebovaniu, alebo nového výzoru. Od novej sezóny budú totiž brankárske betóny opäť o niečo kratšie. Vedenie NHL sa už od výluky, kvôli ktorej sa v zámorí neodohrala sezóna 2004-05, snaží o to, aby v lige padalo čoraz viac gólov. Po neúspešných pokusoch zmeniť rozmery bránok sa hlavy NHL začali sústrediť na brankársku výstroj, z ktorej z roka na rok „ukrajujú“ čoraz viac.
Mechanizmom merania výšky betónov bola doteraz vzdialenosť medzi kolenom a bedrom dotyčného brankára. Maximálna povolená výška betónov bolo 55% z tejto vzdialenosti. NHLPA odmietala určenie separátnej maximálnej výšky, ako napríklad 20 a pol centimetra, kvôli tomu, že podľa ich názoru by takéto obmedzenie znevýhodňovalo vyšších brankárov, alebo naopak zvýhodňovalo nižších brankárov. Vedenie ligy sa taktiež snažilo o zavedenie oblej hornej hrany betónov, aby zabránila zvýhodneniu brankárov, ktorý používajú rovné hrany. Toto leto sa však vedenie NHL a NHLPA zhodli na tom, že sa maximálna povolená výška betónov zníži o 10%, čiže na 45% zo vzdialenosti koleno –bedro.
Reakcie na túto zmenu boli rôzne. Corey Crawford, Marc-Andre Fleury a Jonathan Bernier vraj skrátili svoje betóny o približne 5 centimetrov. Roberto Luongo o necelý centimeter a pol. Henrik Lundqvist bol taktiež donútený k skráteniu svojich nových betónov. Ani Craig Anderson, bývalý brankár Avalanche, sa týmto zmenám nevyhol. Ten má nové betóny kratšie o 2 a pol centimetra.
Porovnanie betónov Craiga Andersona.
Jedinou obavou z týchto zmien, alebo akýchkoľvek zmien týkajúcich sa veľkosti chráničov, sú obavy zo zvýšeného rizika zranenia. Viacero brankárov sa už stihlo k zmenám vyjadriť. „Cítim, že sú o čosi kratšie, no nie je to až taká veľká zmena,“ povedal Corey Crawford. „Určite si na to bude treba zvyknúť, avšak my brankári sme si takýmito zmenami prešli už neraz. Dúfam len, že tieto zmeny nebudú mať za výsledok zranenia. Pokiaľ budeme mať dobrý limit na chrániče kolien, ktoré sú v betónoch, tak by sme sa takýmto veciam mali vyhnúť.“
Brankári v NHL majú povolené nosiť chrániče kolien, avšak NHLPA a NHL už rokujú aj o zmenšení týchto chráničov.
K zmenám sa vyjadril aj Jean-Sebastien Giguere, ktorý taktiež poukázal na riziká, ktoré sebou tieto zmeny môžu priniesť. „Naše kolená budú zraniteľnejšie. Viem, že sa vedenie snaží opäť zmenšiť chrániče kolien, avšak s takouto zmenou by som rozhodne nesúhlasil. Keď sledujem niektorých chalanov, tak vidím, že niektorý si kolená nechránia dostatočne a skôr či neskôr prídu k zraneniu. Musí tu byť stanovený limit, kam až môžete s týmito zmenami zájsť a myslím si, že sme tento limit už pomaly dosiahli.“
Nám zostáva dúfať, že sa liga nebude až príliš sústrediť na to, aby zvýšili počet gólov v lige a zabudli pri tom na to najhlavnejšie – bezpečnosť a zdravie svojich brankárov.
Zdroje: Mile High Hockey, ProHockeyTalk
Michal Hezely, Slovakia, hezely@eurolanche.com
03/09/2013 - 15:00