Viac článkov v slovenčine a češtine

Exkluzívny rozhovor s Aittokalliom

Exkluzívny rozhovor s AittokalliomEurolanche spravilo exkluzívny rozhovor s fínskym brankárom v organizácií Avalanche.

Sami Aittokallio bol draftovaný Coloradom Avalanche v štvrtom kole zo 107. miesta v roku 2010. Po dvoch sezónach v juniorskej a elitnej seniorskej lige vo Fínsku a dvoch účastiach na juniorských MS sa minulý rok konečne Sami pripojil k tímu Avalanche.

Aittokallio odohral v poslednej sezóne 27 zápasov v drese Lake Erie Monsters. Vyhral 14 zápasov, inkasoval 77 gólov, zaznamenal jeden shutout a mal 89,9% úspešnosť zákrokov, pričom priemerne za zápas inkasoval 3 góly. Odchytal však menej zápasov ako jeho kolega CalvinPickard. Mladý fínsky gólman debutoval v NHL v apríli proti Los Angeles Kings. Stal sa tak najmladším brankárom Avalanche od čias Marca Denisa.

Sami bol vo svojom prvom zápase v NHL famózny, inkasoval len dva góly, ale zápas kvôli dehydratácií nedohral. Odchytal len 49 minút a zvyšok zápasu odchytal skúsený Jean-Sebastien Giguere. Avalanche tento zápas prehrali po samostatných nájazdoch.

Rozhovor s Aittokalliom z minulého roka si môžete prečítať tu.

Ako hodnotíš svoju prvú sezónu v AHL? Čo si sa naučil?

Bola to skvelá skúsenosť. Byť ďaleko od domova nebolo vždy jednoduché, ale mám pocit, že som trochu dospel a verím, že teraz sú veci oveľa jednoduchšie. Posledná sezóna začala dobre, ale moja výkonnosť kolísala. A keď som začal cítiť, že moja hra je dobrá tak som sa zranil. Stále ma čaká veľa práce, ale som ochotný spraviť všetko preto aby som sa dostal do NHL. Konzistencia je kľúčové slovo, musím byť  tým hráčom, na ktorého sa môže tím spoľahnúť v každej situácií.

Je veľký rozdiel medzi AHL a SM-liigou? Bol to pre teba veľký krok?

Rozdiel nie je veľký. Niektoré tímy v SM-liige (po novom sa to volá Liiga) sú lepšie ako niektoré tímy AHL a zase naopak, takže to nebol pre mňa veľký krok.

Ako si spomínaš na svoj prvý zápas?

Prvý zápas bol neskutočný. Hrali sme proti OKC pred našimi úžasnými fanúšikmi v Clevelande. Aréna bola vypredaná a ja som sa skvele bavil. A samozrejme, získať prvé víťazstvo v prvom zápase je skvelé.

Kto je tvojim dobrým kamarátom v tíme?

Markus Lauridsen. Európania držia spolu!

Aký je tvoj vzťah s Calvinom Pickardom?

Sme dobrí kamaráti a to je pre nás oboch dôležitá vec. Obaja sme skvelí brankári a tlačíme sa navzájom dopredu. Sezóna je dlhá a obaja sme mladí, takže je dôležité aby sme boli schopní komunikovať medzi sebou.

Pamätáš si na deň, v ktorom ti vedenie Avs zavolalo, že si povolaný do A-tímu?

Bola to noc, na ktorú nikdy nezabudnem. Keď mi zavolali, myslel som si že sa mi sníva. Na ďalší deň som mal chytať proti Syracuse, ale veci sa výrazne zmenili.

Môžeš porovnať celý proces organizácie v Lake Erie a v Colorade?

Nie, nemôžem. Nestrávil som toľko času v organizácií Colorada, aby som bol schopný toto porovnávať.

Čo presne spôsobilo dehydratáciu, vďaka ktorej si nedochytal svoj prvý zápas v NHL?

Naozaj neviem. Pil som ako zvyčajne a robil som všetko tak ako zvyknem robiť. Dúfam, že sa to už nikdy nestane, pretože to bola strašná bolesť  a už nikdy ju nechcem zažiť. Trvá veľmi dlho!

Bola to výborný zápas pre teba. Bol si nervózny? Čo si cítil pred a počas zápasu?

Pred zápasom som nebol nervózny. Keď som sa dozvedel, že budem chytať proti Los Angeles Kings som sa rozhodol, že si užijem každú sekundu na ľade. A aj som to urobil. Debutovať v NHL môžete len raz, preto sa nemusíte báť a idete si to užiť. Konieckoncov je to len hokej a ja musím podávať rovnaké výkony bezohľadu na to, kde práve chytám.

Ako si si užil prípravný kemp? Páčia sa ti noví tréneri a zamestnanci v tejto organizácií? Bol tohtoročný kemp lepší ako minuloročný?

Myslím si, že v tomto roku to bol výborný kemp. Práca s Francoisom Allairem a Jean-Ian Filiatraultom bola skvelá a teším sa na pokračovanie. Naozaj sa mi páči celá organizácia a práca v nej. Všetci sme sa tešili a nevieme sa dočkať  sezóny, v ktorej chceme ukázať, že sme lepší ako tím z minulej sezóny.

Aký je tvoj cieľ  pre nadchádzajúcu sezónu?

Potrebujem sa zlepšovať. Ako som už povedal, musím zapracovať na konzistencií výkonov. Tiež chcem byť pripravený, keď mi opäť zavolajú, aby som prišiel pomôcť A-tímu. Naši fanúšikovia v Clevelande a v Denveri si už zaslúžia, aby ich tímy hrali v play-off.

Zoznam všetkých exluzívnych rozhovorov Eurolanche si môžete pozrieť TU.

Autor pôvodného rozhovoru: David Púchovský

Zdroje fotografii: Cleveland.com a Zimbio.com

Na preklade spolupracoval: Juraj Janoťák

 


Pavol Hercko, Slovakia, pavol@eurolanche.com
20/09/2013 - 17:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."