Pribudnú v NHL nové tímy?

NHL zažíva za posledné roky jedno z najziskovejších období v histórií. Obrovské hokejové štadióny sú takmer stále vypredané a tímové suveníry sa predávajú ako ešte nikdy. Rekordný nárast ziskov nezastavila ani minuloročná výluka. NHL, podobne ako NBA, NFL či MLB predstavuje v Severnej Amerike veľmi ziskový biznis. A preto sa netreba čudovať, že každý chce byť súčasťou tohto biznisu.
Samozrejme takýto lukratívny biznis prebieha aj na európskom kontinente, v Rusku. Príkladom je ruská, aj keď pomaly už európska KHL. Brány tejto nadnárodnej ligy sa otvárajú rok čo rok novým účastníkom, jedným z posledných je napríklad chorvátsky Medveščak Záhreb. Od novej sezóny sa pripojí k tejto súťaži aj fínsky Jokerit Helsinki.
V kanadsko-americkej NHL to majú kluby so vstupom do súťaže ťažšie a preto sa takýto moment udeje len raz za pár rokov. K poslednému rozšíreniu ligy došlo v roku 2000, kedy vtedajších 28 tímov doplnili do okrúhlej 30-ky Minnesota Wild a Columbus Blue Jackets.
Vráťme sa však ale v čase spať. Najväčšie rozšírenie ligy sa odohralo v roku 1967, kedy pôvodnú „Original Six“ – Toronto, Chicago, Montreal, Boston, New York Rangers a Detroit doplnila ďalšia šestica tímov – Los Angeles, St. Louis, Minnesota, Philadelphia, Pittsburgh a California Seals. Od tohto okamihu po súčasnosť postupne pribúdali mužstvá na mapu NHL a ich počet sa zastavil na okrúhlom čísle 30.
Original Six NHL - Boston, Chicago, Detroit, Montreal,New York Rangers a Toronto
V blízkej budúcnosti, a možno už v nasledujúcej sezóne sa môže počet účastníkov najlepšej hokejovej ligy na svete zvýšiť. Záujem o najkvalitnejšiu hokejovú ligu sveta vo svojom meste prejavilo hneď niekoľko mužstiev z Kanady a USA. Najčastejšie spomínanými kandidátmi sú Quebec, Seattle, Kansas City, Las Vegas,či Toronto, ktoré by mohlo mať druhý hokejový klub, podobne ako New York. Colorado Avalanche píše svoju históriu od roku 1995, kedy sa presťahovalo z kanadského Quebecu.
Rozšírenie ligy by sa však výrazne dotklo súčasných klubov. V NHL platí pravidlo, že nové tímy si vyberajú hráčov zo súčasných tímov. Toto pravidlo v rokoch 1998, 1999 a 2000, kedy vstupovali nové tímy do NHL znelo nasledovne. Súčasné kluby si mohli chrániť 1 brankára, 5 obrancov a 9 útočníkov alebo 2 brankárov, 3 obrancov a 7 útočníkov. Ostatných hráčov si mohol nový tím vybrať do svojho kádru. Avšak toto pravidlo má jednu dôležitú výnimku! Každý tím musel na listinu nechránených hráčov umiestniť aspoň 1 obrancu a 1 útočníka, ktorí odohrali v predchádzajúcej sezóne aspoň 40 zápasov, a 1 brankára ktorý odchytali minimálne 10 zápasov. V prípade Avalanche by som si asi vybral prvú variantu, ale to nie je teraz podstatné.
Je teda jasné, že nové tímy by asi veľký rozruch v lige nenarobili, aj keď stať sa môže všeličo, a budovanie silného tímu by trvalo určitý čas. Aj napriek tomu, niektoré tímy, ako napríklad Avs by mohli prísť o niektorých veľmi šikovných hráčov zo štvrtej formácie či obrany. Keby sa NHL rozšírila pred touto sezónou v hre by boli zaujímavé mená ako Brendan Morrow, Ilja Bryzgalov či Tim Thomas, to sú stále veľmi zvučné mená.
Veľmi dôležitú rolu hrá aj platový strop a zmluvy hráčov. V NHL je veľa hráčov s lukratívnou zmluvou, ktorá však nezodpovedá ich výkonom. Takáto možnosť elegantne sa „zbaviť“ príťaže pre platový strop na úkor nováčikov by bola pre niektoré tímy NHL viac než prijateľná.
Je takmer isté, že NHL sa v najbližších rokoch rozšíri. Otázkou zostáva kedy to bude a koľko tímov vstúpi do tejto súťaže. Vstup nových klubov do súťaže ovplyvní určite každý tím a každého hráča. Avalanche sa tomu tiež v budúcnosti nevyhnú.
Námet: SportRevue.cz
Pavol Hercko, Slovakia, pavol@eurolanche.com
05/11/2013 - 08:00