Viac článkov v slovenčine a češtine

Analýza: Hejda nejede do Soči

Analýza: Hejda nejede do SočiPondělní nominace české reprezentace na olympijské hry v Soči vzbudila velké emoce. Nenominování Jana Hejdy bylo pro mnohé nepochopitelné. Hejda jet měl.

Až třetí nejvytěžovanější hráč extraligových Vítkovic a zeť kouče národního týmu Aloise Hadamczika Michal Barinka, hráč, který se nikdy plně neuchytil v NHL Lukáš Krajíček  či letos nevýrazný Ladislav Šmíd. I tyto obránce povolal Alois Hadamczik namísto osvědčených pilířů svých obran v předních klubech NHL Romana Poláka a Jana Hejdy. Sám Hejda se ohledně svého nenominování vyjádřil zcela otevřeně pro deník Sport

"Abych pravdu řekl vůbec jsem nepočítal s tím, že bych jel na olympiádu po tom, co se dělo na posledním mistrovství světa. Tam jsem se loučil s tím, že jsem odehrál nejspíš poslední zápas v reprezentaci," řekl Jan Hejda. Podle nejvytěžovanějšího českého beka v NHL neměl Alois Hadamczik žádný systém, podle kterého by se mohli hráči zařídit a i proto Češi tak vybuchli. 

Český kouč reagoval na danou ostrou výpověď bývalého hráče Slavie nebo Columbusu takto "Je zajímavé, že předtím mi to na všech šampionátech fungovalo, hráči byli nadšení. Pak přijede hráč, který bere čtyři miliony dolarů, a i když mu na videu čtyřikrát ukážeme, co chceme, tak to nepochopí? Za to já nemůžu… Nebo není moje vina, že prohraje souboj nebo nestíhá v bruslení. Pokud po tom všem, co slyšel, nevěděl, co má hrát, je to smutné. Pro mě je to výmluva. Jsem přesvědčený, že je to kvalitní hráč, ale typologicky ne na velké hřiště," hodnotil Hadamczik. 

Pojdme se na to podívat blíž. Hejdovi se loňský světový šampionát nepovedl. To je neoddiskutovatelný fakt. Na druhou stranu, nepovedl se celému týmu snad až na výjimku Tomáše Plekance. Jenomže předtím několikrát Hejda dokázal, že na širokém kluzišti umí. V sezoně 2002/2003 vybojoval se Slavií historický titul a byl to právě pražský rodák, který byl tím nejspolehlivějším bekem.

V roce 2005 se Hejda dostal do nabitého týmu České republiky na šampionátu ve Vídni, jež se díky celoroční výluce natřískaností sestav podobal spíše olympiádě než mistrovství. Svěřenci kouče Vladimíra Růžičky tehdy získali zlaté medaile a Hejda odehrál všech devět utkání. Neztratil se ani o rok později na světovém šampionátu  v Rize, kde s omlazeným týmem vybojoval překvapivé stříbrné medaile. Jiné světové akce na širokém kluzišti v nedávné minulosti neodehrál, kromě zmínéného místrovství ve Švédsku. Přesto by důvěru měl dostat už kvůli letošní sezoně. 

V Denveru je druhým nejvytěžovanějším hráčem s ice timem 22:32 a v tabulce plus mínus má skvělých plus 13 bodů. Na jeho poměry také slušné boduje. V 39 partiích zaznamenal pět gólů a osm přihrávek. Patrick Roy mu dává prostor v rozhodujících okamžicích. Už to, jak brzy dokázal přijat za svůj systém nového kouče dokazuje, že s pochopením systému nemá problém. Dříve v Columbusu si taky navykl na systém přísného kouče Kena Hitchcocka. Narozdíl od evropských hráčů také noc co noc brání největší hvězdy soupeře, které také dobře zná narozdíl od Barinky či Krajíčka. Česká republika si navíc nemůže na postu obránce dovolit takový luxus jako Kanada (která si jej ale "kupodivu" nedovolila), nevzít na šampionát statisticky nejlepšího obránce. U nás totiž není bezedná studnice kvalitních defenzivních beků. 

Nezbývá než čekat na olympijské hry v Soči a být zvědavý na to, jak se budou prezentovat obránci, kteří jeli místo defenzivních jistot. Smutný je fakt, že Hejda už si v reprezentaci zřejmě nikdy nezahraje. 

Článek nevyjádřuje názor Eurolanche, ale pouze subjektivní názor autora! 


Vaclav Petru, Czech Republic, eurolanche@eurolanche.com
10/01/2014 - 13:00