Viac článkov v slovenčine a češtine

Veľký rozhovor s Bornom Renduličom

Veľký rozhovor s Bornom RenduličomExkluzívny a jeden z najlepších rozhovorov aké kedy Eurolanche spravilo. Rozprávali sme sa s hráčom Avs z hokejovo exotického Chorvátska.

V každom rozhovore sa snažím v pár odsekoch o hráčovi napísať to najdôležitejšie. Teraz sa pokúsim byť stručný. Prečo? Tento rozhovor s Bornom Renduličom je jedným z mojich najlepších, aké som počas svojej novinárskej profesie spravil. Spravil som veľké množstvo rozhovorov, ale obsah tohto hovorí sám za seba. Borna je skvelý človek, ktorý skutočne miluje hokej a spraví všetko pre to, aby sa stal hráčom NHL. Rád zdieľa svoje názory a hokejové momenty s fanúšikmi na sociálnych sieťach. Môžete ho sledovať na Twitteri pod menom @bornarendulic alebo mu dať „lajk“ na jeho Facebook stránke.

Borna sa narodil v Chorvátsku v roku 1992. Vo veku 15 rokov debutoval v najvyššej chorvátskej hokejovej lige v drese Medveščaku Záhreb, s ktorým neskôr pôsobil aj v slovinskej a taktiež rakúskej lige. Svoju úspešnú hokejovú kariéru rozbehol vo Fínsku, kde začínal v juniorke. V najvyššej fínskej súťaži Liiga debutoval v sezóne 2010/11. Hokejové skúsenosti má aj z druhej fínskej ligy. Zhodou okolností hral v rovnakom tíme ako súčasný asistent trénera Avs Tim Army, ktorý vo Fínsku hral v 80. rokoch. V poslednej sezóne odohral v drese HPK Borna 57 zápasov, v ktorých nazbieral dokopy 32 bodov.

Veľmi úspešnou kapitolou jeho hokejovej kariéry je účasť na medzinárodných podujatiach. Borna má na svojom konte viac než 60 zápasov v národnom drese Chorvátska v kategórií juniorov a seniorov dohromady. Od roku 2009 nevynechal žiaden významný medzinárodný zápas svojej krajiny a v poslednom roku pomohol chorvátskej hokejovej reprezentácií k historickému postupu do B-kategórie MS. Borna sa stal vôbec prvým chorvátskym hokejistom, ktorý vyrastal v Chorvátsku a podpísal profesionálnu zmluvu s tímom NHL. Rendulič nedávno absolvoval rozvojový kemp Avs a momentálne si užíva zaslúženú dovolenku. Rozhovor bol spravený pred začatím rozvojového kempu.

Bolo to náročné stať sa hokejistom v krajine, ktorá je stále tak trochu považovaná za hokejovo exotickú?

Určite to bolo náročné, preto som sa ako 15-ročný rozhodol opustiť Chorvátsko. Už vtedy som vedel, že v Chorvátsku nemám šancu uspieť a jedinou správnou cestou je pre mňa Fínsko.

Prečo si sa rozhodol byť hokejistom? Kto ťa inšpiroval?

Nikto zvláštny ma neinšpiroval. Začal som sa venovať hokeju keď som mal 6 rokov. Niektorí tréneri Záhrebu ma vtedy videli korčuľovať na ihrisku Šalata (na fotke nižšie) a zavolali ma hrať hokej. Keď som začal trénovať, uvedomil som si, že som veľmi talentovaný a preto som sa rozhodoval pokračovať s  hokejom. Bol som veľmi dobrý aj vo futbale, no hokej bol u mňa číslo jedna, a tak som sa rozhodol stať hokejistom.

Aký bol tvoj najobľúbenejší tím a hráč NHL v detstve?

Ako každé dieťa, tak aj ja som mal rád Waynea Gretzkeho. Neskôr sa mi začal páčiť Washington Alex Ovečkin, ktorý je mojim najobľúbenejším hokejistom aj v súčasnosti. Samozrejme, Avs sú teraz mojim najobľúbenejším tímom, keďže mi dali šancu dostať sa do NHL.

Bolo možné sledovať zápasy NHL alebo aspoň zostrihy v Chorvátsku keď si bol mladým, existovalo v Chorvátsku nejaké vysielanie hokejových zápasov?

Dobrá otázka! Odpoveď je nie. V tom čase v Chorvátsku nebolo žiadne alebo bolo len minimálne pokrytie NHL. Zostrihy a highlighty som sledoval prevažne na YouTube, trochu si pamätám aj na Zimnú Olympiádu v Salt Lake City v roku 2002. Po príchode do Fínska som začal sledovať zápasy NHL častejšie.

Vo veku 15 rokov si debutoval v najvyššej chorvátskej lige. Aké to bolo hrať v takom mladom veku proti dospelým?

Vtedy som  neodohral celý zápas. Viem však, o ktorý zápas ide. Spomínam si, že v tom zápase som odohral niekoľko veľmi dobrých minút, strelil som aj gól, no potom som spravil obrovskú chybu na našej modrej čiare a tréner ma už potom na ľad nepustil, haha! Avšak bolo to veľmi prijemné hrať s dospelými vo veku len 15 rokov.

Borna je v Chorvátsku veľmi populárnym hokejistom. Jeden z článkov v chorvátskych novinách.

S chorvátskym tímom Medveščak si hral v troch rôznych národných súťažiach. Najprv bol tím súčasťou domácej ligy, potom sa presunul do slovinskej ligy a nakoniec bol súčasťou aj tej rakúskej. Vieš porovnať tieto tri súťaže a povedať nám, aké skúsenosti si tam získal?

Je veľmi jednoduché porovnať tieto ligy. Ani jedna z nich nepatrí medzi tie lepšie. Chorvátska liga je prevažne amatérska. Slovinská je oveľa lepšia a rakúska ešte trochu viac. Rakúska EBEL liga sa však v posledných rokoch stále zlepšuje. Avšak všetky tieto ligy sú plné hráčov nad 30 rokov.

V kariére si pokračoval vo Fínsku, predovšetkým v dresoch tímov z najvyššej súťaže. Ako a kedy si dostal šancu hrať vo Fínsku? Určite to muselo byť pre teba ťažké dostať sa do tej ligy, keďže pochádzaš z Chorvátska, je to tak?

Áno, bolo to veľmi ťažké vybojovať si miesto vo Fínsku, pretože som z Chorvátska, ktoré nemá hokejovú tradíciu. Situáciu komplikoval aj fakt, že do leta 2013 Chorvátsko nebolo súčasťou Európskej únie. Dovtedy som bol vo Fínsku ako zahraničný hokejista. Už je to však všetko za mnou, nikdy som veľa nad tým nepremýšľal a prešiel som si cez to. Začal som v juniorskom tíme S-Kiekko a skončil v seniorskom tíme HPK (Liiga). Ako 15-ročný som dostal šancu v tíme S-Kiekko, ktorý v tom čase zbieral mladých talentovaných hokejistov naprieč svetom. V juniorke som hrával aj za Ässät, kde som za dva roky odohral aj pár zápasov za seniorov. Bol to práve Ässät, ktorý mi dal možnosť hrať v Liige. Potom som dostal ponuku od HPK, na ktorú som povedal áno. Práve to bol okamih, ktorý mi dal reálnu šancu pôsobiť v najvyššej fínskej lige.

Borna v drese HPK.

Na ktorý zápas z Fínska určite nikdy nezabudneš a prečo?

Určite nikdy nezabudnem na svoj prvý zápas v seniorskom tíme Ässätu. Bože, vtedy som si skoro n.....l do nohavíc. Nakoniec to však bolo v pohode. Hrali sme proti Lukko Rauma, zápas sme nakoniec vyhrali 6:3 a Joel Armia, môj fínsky idol a dobrý kamarát, ktorý je momentálne hráčom Buffala Sabres, vtedy strelil dva góly. Bolo zábavné sledovať a hrať v tom zápase, na tie pocity nikdy nezabudnem.

Pár zápasov si odohral aj v drese druholigového tímu Peliitat Heinola. Vedel si, že súčasný asistent trénera Colorada, Tim Army pôsobil v rovnakom tíme v 80. rokoch?

Nie. Počujem o tom prvý krát, ale je dobré vedieť to!

Reprezentuješ Chorvátsko na seniorskej úrovni od roku 2009. Tvoj tím minulý rok postúpil z 2. divízie do 1. a tento rok ste boli blízko k historickému postupu do A-kategórie, nakoniec ste však skončili na 2. mieste. Prehrali ste kľúčový  zápas proti Poľsku. Ako si spomínaš na tento zápas?

Osobne si myslím, že sme ten zápas mohli vyhrať. Poľsko má však štyri dobré formácie a zápas si zaslúžilo vyhrať. Na druhej strane, možno je dobré, že sme prehrali a ostali v nižšej kategórií, pretože budúci rok by sme nemali žiadnu šancu na vrcholnom podujatí.

Myslíš si, že váš národný tím má šancu prebojovať sa do elitnej kategórie už nasledujúci rok?

Určite nie, ale možno za pár rokov.

Teraz, keď si sa stal zámorským hráčom, uvedomuješ si, že pravdepodobne nebudeš môcť hrať zápasy za chorvátsky národný tím? Bolo by to prvý krát od roku 2008, kedy by si vynechal zápas reprezentácie na medzinárodnom turnaji.

Áno, bol som si toho vedomí po celý čas. Tím však hrá dobre aj bezo mňa a národnému tímu pomôžem vždy keď budem môcť.

Spomínaš si na nejaký zápas proti niektorej z „exotických“ krajín ešte z čias, kedy Chorvátsko pôsobilo v 2. divízií? Napríklad slovenský ženský hokejový tím porazil Bulharsko 82:0.

Áno, pamätám si pár zápasov z nižšej kategórie. Proti Bulharsku sme raz doma v Záhrebe vyhrali 17:2. Tiež sme hrali zápasy proti Austrálií, Mexiku, Číne, Írsku a podobným exotickým krajinám...

Aký je to pocit byť prvým chorvátskym hokejistom, ktorý vyrastal v Chorvátsku a má kontrakt s tímom NHL?

Nuž priateľu, je to pocit, ktorý sa slovami nedá opísať. Je to vzrušujúce a prijemné, sen sa stal skutočnosťou.

Borna v reprezentačnom drese Chorvátska.

Mal si niekoľko ponúk aj od iných tímov NHL. Prečo si sa rozhodol prijať ponuku práve Avalanche?

Rozprával som sa s Davidom Oliverom z manažmentu Avs. Niekoľko krát sme sa spolu rozprávali, sledoval moje pôsobenie vo Fínsku a povedal mi, že tím hľadá hráča ako som ja. Myslím si, že mi môže pomôcť stať sa hráčom NHL. A taktiež kvôli Joeovi Sakicovi, ktorý je podľa mňa Chorvát, haha!

Pamätáš si na deň podpisu zmluvy? Môžeš opísať svoje pocity?

O všetkom som vedel už pár mesiacov pred podpisom zmluvy, takže keď ten deň nastal bol som nadšený, ale jeden môj kamarát bol oveľa šťastnejší ako ja, haha!

Prečo si Avs vybrali práve teba? Vedel si o ich záujme ešte pred ponukou zmluvy?

Viem, že si ma vybrali kvôli mojim fyzickým predispozíciam a štýlu hry. Hľadali mladé pravé krídlo s výškou medzi 189 až 192 cm.

Bol si už predtým niekedy v Denveri?

Nie, počas kempu to bude prvýkrát.

Borna na chorvátskom letisku tesne pred odletom do Denveru.

Je Joe Sakic, ktorý má chorvátsky pôvod, v tvojej rodnej krajine populárny? Premýšľaš niekedy o jeho životnom príbehu?

Áno, ľudia v Chorvátsku o ňom vedia a je tu veľmi populárny, hlavne v posledných rokoch kedy narastá záujem o hokej. O jeho životnom príbehu toho veľa neviem, ale samozrejme ma to zaujíma.

Povedal ti niekto z organizácie Avalanche čo od teba očakávajú v najbližších dvoch rokoch tvojho kontraktu?

Nie, ale ja viem, čo očakávam od seba. Hrať v NHL!    

Myslíš si, že máš šancu dostať sa do prvého tímu Avs?

Áno. Viem, že moje šance sú veľmi malé, ale spravím pre to všetko. Uvedomujem si aj to, aké mám možnosti v AHL. Veľmi sa na to teším.

Môžeš popísať svoj hokejový štýl, tvoje hokejové schopnosti a v čom by si sa chcel najviac zlepšiť?

Uvedomujem si, že musím zlepšiť svoje korčuľovanie a pridať tvrdosť do svojej hry. Tiež sa musím zlepšiť defenzívne. Som robustný útočník, ktorý na ľade stále bojuje so súpermi. Musím sa naučiť ako rýchlejšie vystreliť a ako strieľať z menších uhlov, pretože viem, že v Amerike nie je na ľade toľko priestoru ako vo Fínsku. Všetci tréneri mi vždy hovorili, že mám dobrú strelu, ale nevyužívam ju dostatočne dobre a je to teda niečo v čom sa musím zlepšiť. Som si vedomí, že mám dobrú techniku a som zručný hokejista. Taktiež si myslím, že som veľmi dobrý v ofenzíve.

Aké máš plány na leto?

Môj letný plán už je v plnom prúde. Dávam si poriadne do tela a snažím sa byť v čo najlepšej forme na rozvojový kemp. Tiež sa teším na návrat do Denveru v septembri.

Čo si myslíš o možnosti hrať pod Patrickom Royom v organizácií kontrolovanej Joeom Sakicom?

Počul som, že Patrick Roy je skvelým trénerom, ktorý je férový k svojim hráčom. Teším sa na spoluprácu s ním a Joeom Sakicom, pretože viem, že boli skvelými hráčmi, takže určite budú aj veľkými osobnosťami.

Čo by si chcel odkázať členom fanklubu Eurolanche, ktorí ti želajú všetko najlepšie v nasledujúcej sezóne?

Budem rád keď budete aj naďalej podporovať tím tak ako doteraz, dávajte si na seba pozor a verím, že vás poteším keď budem hrať za Avs!

Autor rozhovoru: David Púchovský

Zdroj fotiek: Facebook stránka Bornu, Mara Bratos a Davor Sajko / www.khl.hr, účet Colorada Avalanche na Twitteri.


Pavol Hercko, Slovakia, pavol@eurolanche.com
21/07/2014 - 13:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."