Když obránci pomáhají v ofenzívě

Minulá sezóna v podání Colorada, to bylo jedno skvělé představení obránců. Po dlouhé době jsme zase vídali výtečnou podporu útoku v jejich podání, to vše navíc podpořeno skvělými zákroky v obranné části hry. Letos tomu však (bohužel) tak není. Útočné choutky bekům zůstaly, v defenzívě je to ale jeden velký den otevřených dveří.
Tak například Tyson Barrie, teprve třiadvacetiletá naděje hokeje v Coloradu. Občas skvěle dokáže vystihnout moment, kdy je třeba vjet do útočného pásma hlouběji a u mantinelu zastavit vyhozený kotouč. Svým dobrým čtením hry již připravil nejednu velkou šanci. V části defenzivní je to ale asi nejslabší článek. Statistika plus/mínus o tom hovoří jasně (- 6 bodů, 609. místo v celé NHL).
A mohli bychom pokračovat. Podobně je na tom třeba Erik Johnson, jehož ofenzivní přednosti také zvítězily nad jeho běžným popisem práce - tedy bránit. Útočníci soupeřů pak nemají takové problémy překonat bezmocné gólmany. V minulé sezóně hovořil trenér Roy o tom, že je potřeba zacelit prostor, který vzniká mezi forvardy a obránci při útočení. Letos se to ale s tou podporou ofenzivní složky poněkud přehání.
Nejlepší plus/mínus z beků tak mají Jan Hejda a Erik Johnson, přičemž oba jsou na nule. Zbytek defenzivní jednotky se topí v mínusových číslech. A důvod je jasný - lehkomyslný přístup k obranným povinnostem. Také práce obránců je v momentálním období jeden z hlavních důvodů, proč se "Lavinám" nedaří.
Patrik Czepiec, Czech Republic, czepiec@eurolanche.com
24/10/2014 - 13:00