Podľa Freia by mali bitky vymiznúť

Mnoho rokov som pokrýval dianie NHL a juniorov a neustále som sa ocital v debatách na tému, či by mali bitky v NHL zotrvať. Počul som nespočetné množstvo argumentov z oboch strán, zatiaľ čo ja som sa snažil zostať mimo diskusie. Ak by som však skrátene mal povedať môj názor, bol by asi takýto:
Chápem argumenty o zastrašovaní alebo zodpovednosti, či o emóciách vyskytujúcich sa pri hraní na hrane pravidiel, no stále verím, že NHL by bola lepšia bez pästných súbojov. Navyše, pohŕdam bitkami, ktoré slúžia iba na pobavenie.
Bohužiaľ, situácia zasahuje aj do bezpečia hráčov a môže mať legálne a finančné následky. NHL si nemôže dovoliť takéto riziko, pričom jediným trestom za bitku je päť trestných minút. Minulý týždeň som informoval o smrti Grega Ploetza, bývalého hráča futbalu, ktorý trpel demenciou a ktorého mozog bol darovaný Bostonskej Univerzite, aby sa zistilo, či trpel chronickou traumatickou encefalopatiou (ang. CTE). Toto je iba jeden z prípadov poškodeného mozgu vo futbale. A hoci boli prijaté opatrenia, ktoré majú znížiť počet zranení, stále je hra veľmi zraniteľná.
V hokeji sa však dni bitiek pomaly končia. Musia sa skončiť. Liga bola obvinená z toho, že nevenuje dostatočnú pozornosť riziku poškodenia mozgu. Samozrejme, nie je to iba pästných výmenách. No najznámejšie prípady poškodenia mozgu a umieraní v mladom veku sa vyskytujú práve medzi bývalými či súčasnými bitkármi. Najaktuálnejším prípadom je Steve Montador, ktorého oficiálna príčina smrti ešte nebola stanovená, ale jeho mozog vykazoval rozsiahle známky CTE.
Hráči, ktorých úloha v hokeji je predovšetkým fyzického rázu, by mali vedieť, do akého rizika idú. Napriek tomu liga povoľuje bitky a očividne čaká, kým ju nejaký prípad nezrazí na kolená.
Andrej Foldi, Slovakia, andrej@eurolanche.com
17/05/2015 - 13:00