Viac článkov v slovenčine a češtine

Preview: Západná konferencia 2015/16

Preview: Západná konferencia 2015/16Čo prinesie a ako dopadne západná konferencia, ktorá je zložená z Centrálnej a Pacifickej divízie?

Základná časť 2015/16 je už doslova za dverami a tak je čas po divíznom preview aj na konferenčné. Minulá sezóna priniesla fanúšikom Colorada Avalanche obrovské sklamanie, jediným takým pozitívom bol fakt, že na rozdiel od divízie neskončili v konferencii na samom chvoste tabuľky. Za nimi sa totiž objavili ešte tri tímy z druhej divízie Západnej konferencie (pozn. Pacifickej). Avšak spolu s Dallasom Stars boli jedinými dvoma tímami, ktoré nepostúpili z nabitej Centrálnej divízie. Tento rok bude teda pre lavíny možnosťou satisfakcie a opätovného návratu na pozície, ktoré si želá v kútiku duše každý z fanúšikov tímu z Denveru.

Centrálna divízia

Tímy, ktoré spoločne s Coloradom tvoria túto divíziu, konkrétne St. Louis Blues, Chicago Blackhawks, Nashville Predators, Winnipeg Jets, Dallas StarsMinnesota Wild sme si predstavili v predošlom preview článku. V ňom sme si posvietili na skladby jednotlivých tímov, nejaké tie zmeny, malý priestor dostala aj určitá kontroverzia a taktiež aj krátke zhodnotenie šancí toho či onoho tímu, predovšetkým vzhľadom na kvalitu kádra, prípadne aj následku zmien oproti predchádzajúcej sezóne, ktorá vo väčšine prípadov priniesla úspech. Veď o sile tejto divízie svedčí aj fakt, že aktuálny víťaz Stanley Cupu je práve jej súčasťou. Podobný priestor, ako pri pohľade na divíziu, dostane v tomto konferenčnom preview teda Pacifická, ktorej súčasťou sú celkovo 3 kanadské tímy, pričom každý z nich je našim niekdajším rivalom zo severozápadnej divízie, ešte zo starého usporiadania NHL.

Pacifická divízia

Anaheim Ducks

Rovnako ako minulý, tak aj predminulý rok ovládli Pacifickú divíziu káčery z Anaheimu, ba dokonca v oboch prípadoch sa rovnako na prvej priečke umiestnili aj v rámci celej západnej konferencie. Ich cestu minulou sezónou a následným play off preťali až vo finále konferencie neskorší víťazi slávneho grálu Chicago Blackhawks. Leto prinieslo viacero odchodov z kabíny Ducks. Z nich zrejme najviac zarezonoval Francois Beauchemin, ktorého si na sklonku kariéry vyhliadli Avs, napriek tomu však disponujú v obranných radoch kvalitou v podobe Cama Fowlera, Samiho VatanenaHampusa Lindholma. Veľa frmolu bolo taktiež aj okolo Matta Beleskeyho, ktorý nakoniec zakotvil v Bostone Bruins. Ich zostavu však stále zdobia istoty v podobe Ryana GetzlafaCoreyho Perryho a vyšvihnúť by sa mohol aj Carl Hagelin. V zadných radoch sa pre zmenu môžu spoľahnúť na brankársky tandem, z ktorého v podstate nikto nevyčnieva, ale ani nepodlieza latku. Aj v tejto sezóne sa teda budú biť o najvyššie pozície.

Vancouver Canucks

Tím, ktorý v minulej sezóne, oproti tej predminulej poriadne poskočil a dostal sa aj do play off zásluhou celkového druhého miesta v Pacifickej divízii. Najvýraznejšie sa na to podieľali predsezónne posily útočník Radim Vrbata a brankár z veľkej hokejovej rodiny Ryan Miller. Prvý spomenutý ihneď po zmene dresu iba druhý krát vo svojej kariére naplnil potenciál 30-gólového strelca, podobne vykúpením bol príchod do Canucks aj pre Millera. Okrem toho netreba zabúdať ani na dvojičky HenrikaDaniela Sedinovcov, ktorý však vekom strácajú na kvalite a po ich odchode zrejme nastane v kanadskom tíme prestavba, ktorej základom by sa mohol stať Linden Vey, ktorý sa v minulej sezóne ukazoval v dobrom svetle. Napriek úspechu v tej predošlej sezóne však zrejme príde po tejto akési vytriezvenie a časom možno kosatky okúsia aj samotné nelichotivé dno tabuľky.

Calgary Flames

Ak by sa hľadalo najväčšie prekvapenie alebo aj najsympatickejší tím základnej časti uplynulej sezóny dostali by sa Flames v oboch prípadoch do finálneho výberu. Ich prekvapivé ťaženie bolo založené na ešte prekvapivejších faktoroch, z nich nadovšetko vystreľuje meno českého útočníka Jiřího Hudlera, ktorý v tomto tíme prežil životnú sezónu. Hoci sa to možno po tej predminulej aj dalo čakať, ale asi nie až do takej miery. Druhým zásadným faktorom bol Mark Giordano, ktorý čím je starší tým je zdá sa lepší, ako víno. Obrovský podiel na úspechu mala taktiež brankárska dvojica Jonas HillerKari Rämö. Navyše u ďalšieho kanadského účastníka Pacifickej divízie neprišlo počas leta k žiadny zásadným zmenám, vďaka čomu vzhľadom aj na prijateľnejšiu divíziu môžu Flames opäť patriť medzi tímy ašpirujúce na miestenku v play off.

Los Angeles Kings

Po sezóne 2013/14 a absolútnom ovládnutí najprestížnejšej hokejovej ligy sveta, hoci v prvom kole doslova ušli hrobárovi z lopaty, nastalo po tej minulej v kabíne tímu z mesta anjelov sklamanie. Rozdiely v zostave by pritom vyžadovali dôkladnejšie preskúmanie, to isté platí v prípade hernej filozofie. Najvýraznejšou odlišnosťou bol počet inkasovaných gólov, ktorý v sezóne 2014/15 prekročil hranicu 200 gólov a Kings už tak neboli tímom s neprekonateľnou obranou a to mal Jonathan Quick vyššie percento úspešných zákrokov než rok predtým. V období mimo sezóny ich zadné rady navyše prišli o Robyna Regehra, ktorý sa rozhodol ukončiť svoju bohatú kariéru a taktiež aj Vyacheslava Voynova, ktorý sa po určitých kontroverziách vrátil do Ruska. A odchod hlásil taktiež aj slovenský obranca Andrej Sekera, čo ale na prvý pohľad nemožno považovať za veľkú stratu. Stále je však pokope nejaký základ na čele s hráčmi ako Marián Gáborík, Anže Kopitar, Dustin Brown a ďalší a tak aj v tejto sezóne možno očakávať nepríjemnú hru s bojom o play off do poslednej chvíle.

San Jose Sharks

Všeobecne nechválne známi ako tragédi play off. V uplynulom ročníku sa síce do nadstavby ani neprebojovali, ale v hlavách fanúšikov a ešte výraznejšie ich odporcov rezonuje play off 2014, kedy mali v sérii so svojim rivalom z Los Angeles náskok už 3:0 na zápasy a aj napriek tomu vypadli. Kedy, keď nie teraz mohli potom pokojne povedať viacerí experti a ich slová sa aj naplnili. Ich klesajúca produkcia ruka v ruke so stúpajúcim počtom inkasovaných gólov prinieslo po 11 rokoch vypadnutie už po základnej časti. Jednoducho už ale ani Patrick Marleau ani Joe Thornton nie sú čo bývali a u žralokov to chce zmenu. Trošku zvláštne je v tomto prípade teda angažovanie Joela Warda. Hoci treba do tímu, ktorý sa postupne bude omladzovať a schytá nejaké tie facky, pričom nasledujúca v podobe ďalšej neúčasti v play off príde už v tejto sezóne, lídra ale tým s kľudom môže byť Brent Burns, prípadne postupne zrejúci niekdajší prvokolový výber Sharks Logan Couture.

 

Edmonton Oilers

Žiadny iný tím najprestížnejšej hokejovej ligy na našej planéte nevyvracia vkladané predpoklady tak dokonale ako Edmonton. Touto vlastnosťou by sa hodili skôr do KHL  Ak neuspejú ani v tejto sezóne bude to jubilejný desiaty krát v rade, čo sa nepozrú do play off. Rekord to rozhodne nie je, ale historický rekord držia v počte jednotiek draftu v tíme. Najnovším prírastkom do tohto klubu je Connor McDavid, ktorý je považovaný za najväčší talent od draftovania Crosbyho. V mrazivom Edmontone však akoby zamŕzali aj talenty. Ani Taylor Hall, ani Ryan Nugent-Hopkins a zďaleka ani Nail Yakupov nepredvádzajú vyrovnané výkony a v porovnaní napríklad s Johnom Tavaresom, ktorý šiel z prvého miesta iba rok pred Hallom sú nepresvedčiví. Okrem toho asi nebude výhrou ani zranenie Jordana Eberleho a fakt, že spravili top obrancu z Andreja Sekeru. Hoci minulý rok si o jedno miesto v tabuľke polepšili ich ďalší postup bude ešte strmý a síce opäť pôjdu hore na play off to znova nebude stačiť.

Arizona Coyotes

Minulá sezóna bola v podaní Phoenixu, teda vlastne už Arizony (pozn. na niektoré zmeny sa nezvyká ľahko) veľmi slabá. Rozhodne to však nemožno považovať za prekvapenie, rovnako ako ani z roka na rok klesajúcu tendenciu v tabuľke. Najhlavnejšou príčinou je prestavba tímu, ktorá ich na dne tabuľky môže podržať ešte pekne dlho, stačí si spomenúť na vyššie spomínaný Edmonton Oilers. Prvoradé bude nájsť lídra družiny, ktorej vekový priemer bude s dohľadnou dobou s veľkou pravdepodobnosťou klesať. Nástupcom Seana Doana sa zrejme stane obranca Oliver Ekman Larsson, ktorý si však v prvom rade bude musieť zachovať pevné nervy pri hľadaní ďalších oporných bodov budúcnosti tohto tímu, lebo letmý pohľad na zostavu nedáva nádej do budúcej sezóny a nejako zvlášť ani vysokú perspektívu do tej ďalšej. S väčšou chuťou zrejme bude hrať Stanley Cupom ovenčený Antoine Vermette, ale aj napriek tomu iný výsledok ako obhajoba posledného miesta bude viac menej prekvapením.

Šance Colorada?

Posledné prípravné zápasy, vzhľadom aj na fakt že v troch prípadoch po sebe nedokázali Avs vsietiť ani len gól, môžu mať charakter, ktorý by človeka nútil prehodnotiť nielen šance v rámci celej konferencie, ale vôbec iba divízie. Avšak je to stále len príprava a spiaci strelci, keďže doposiaľ posledný gól vsietil obranca Tyson Barrie, môžu vyvolávať určitý strach, nie je to však dôvod na okamžité odsudzovanie a kuvikanie o ďalšej neúspešnej sezóne. A to aj napriek tomu, že v prípade minulej sezóny príprava čo to naznačila. Potenciál tohto tímu je však v skutočnosti vyšší a to aj napriek odchodu Ryana O´Reillyho, ktorý sa mohol stať jedným z kľúčových hráčov úspechu tímu. Stalo sa však, čo sa stalo a spoločné cesty s týmto veľmi dobre obojstranne založeným útočníkom sa rozišli. Takou jeho náhradou, nie však vo všetkých sférach, by mal byť švédsky forward Carl Söderberg, hoci ten nedisponuje v porovnaní s ním s čo i len minimálnymi defenzívnymi schopnosťami, ktoré sú však pri jeho roli centra tiež dosť dôležité. Parametre, najmä tie herné, byť platným vzadu však rozhodne má a okrem toho obrana, do ktorej pribudla počas leta posila v podobe Beauchemina, na čele s brankárom Semyonom Varlamovom vôbec nie je zďaleka najhoršia v lige. Otázne bude zbieranie bodov, keď sa pri občasnom oddychu našej jednotky, dostane do bránky Reto Berra. Najmä pri zápasoch zo dňa na deň. V poslednom prípravnom zápase proti Los Angeles Kings totiž naša dvojka inkasovala 4 góly čo vôbec nie je lichotivé, ale tak cez tých niekoľko zápasov sa bude dať nejako preniesť. Ak by náhodou prišlo zranenie Varlamova, tak sa spoliehať bude skôr na Calvina Pickarda z farmy. Teraz bude ale hlavne dôležité, aby výkony brankára boli pozitívnym impulzom pre útočné rady, v ktorých je rozhodne nejaká kvalita. Omieľať mená ako Matt Duchene, Gabriel Landeskog, Nathan MacKinnon a podobne je prakticky už len upadanie do určitého stereotypu. Najmä u posledného menovaného, jednotke draftu z roku 2013, ktorej bude totiž bežať posledný rok jeho nováčikovského kontraktu a ak bude chcieť získať lukratívnejšiu zmluvu, ktorá by podčiarkla jeho potenciál bude musieť zabrať. Na posledných Majstrovstvách sveta však ukázal, že to vie čiže nádeje v žiadnom prípade netreba pochovávať. Okrem týchto hráčov, v ktorých sú kvality a už sa len čaká kedy sa naplno prejavia, sú v tíme aj nejakí tí žolíci. Jedným z nich je Blake Comeau, ktorý naznačil svoj potenciál niekoľko rokov dozadu v drese New Yorku Islanders, potom však prišlo niekoľko sťahovaní. Naposledy hrával v drese Pittsburghu Penguins, kde pri kvalite útoku tohto tímu len ťažko možno ohúriť, ale svojou hrou naznačil, že niečo tam drieme a v inom tíme by to mohol naplno rozbaliť. Ako už bolo naznačené v predošlom článku, čo do hráčskej kvality je tento tím konkurencieschopný aj v silnej Centrálnej divízii a možné šance na play off trochu uľahčuje fakt, že z Pacifickej divízie v predošlých dvoch rokoch postúpil iba základ v podobe troch tímov a hoci by to mohlo byť tento rok trochu zamotanejšie stále je jej súčasťou napríklad momentálne minimálny rešpekt vzbudzujúca Arizona, taktiež aj upadajúca pseudodynastia v podobe San Jose a taktiež aj ťažko odhadovateľný Edmonton.  

Tip na konečné poradie: 1. St. Louis Blues, 2. Anaheim Ducks, 3. Dallas Stars, 4. Nashville Predators, 5. Calgary Flames, 6. Chicago Blackhawks, 7. Los Angeles Kings, 8. Colorado Avalanche, 9. Vancouver Canucks, 10. Edmonton Oilers, 11. Minnesota Wild, 12. Winnipeg Jets, 13. San Jose Sharks, 14. Arizona Coyotes


Brano Bukovy, Slovakia, bukovy@eurolanche.com
05/10/2015 - 17:00