MSJ v hokeji 2016: Veľký sumár

Hostiteľom juniorského šampionátu bola v tomto roku fínska metropola, Helsinki. Na pravidelnom podujatí sa v radoch hokejovej budúcnosti objavili aj dva prospekty Colorada Avalanche v podobe Mikka Rantanena a Sergeia Boikova. Dej sa pritom odohrával v dvoch najväčších hokejových svätostánkoch tohto mesta, Helsinki Ice Hall a všeobecnej verejnosti známejšia Hartwall Aréna.
Práve druhá spomenutá, v ktorej sa počas šampionátu aj odohrával ceremoniál spojený s vyraďovaním dresu legendárneho Teema Selänneho, sa vo včerajších večerných hodinách odohral záverečný zápas šampionátu. Aktérmi boja o zlato boli domáci hokejisti pre ktorých poslednou prekážkou za domácim triumfom bola ruská zborná. Tú nakoniec Suomi dokázali zvládnuť a po víťazstve 4:3 po predĺžení sa z najvyššieho umiestnenia na tomto podujatí radovali druhý krát z posledných troch vydaní. V malom finále, ktoré sa taktiež odohrávalo v záverečný deň šampionátu, si Američania aspoň čiastočne napravili chuť a po rozdrvení švédskeho výberu v pomere 8:3 brali bronzový stupienok.
Spoločná fotka juniorských šampiónov
Zverenci trénera Juku Jalonena museli v ceste za titulom často vydať zo seba maximum, najmä teda čo sa týka útočnej fázy. Až v piatich zápasoch zo siedmych totiž inkasovali minimálne tri góly, pričom jedným zo súperov ktorý túto métu podliezli boli v podstate neškodný Bielorusi. Aj napriek vysokému počtu inkasovaných gólov však na turnaji zakopli iba raz, keď v skupinovej fáze podľahli v prestrelke svojmu neskoršiemu finálovému súperovi z Ruska 6:4. Aj následkom tejto prehry ich vo ¼-finále čakal jeden z menej príjemných súperov. Tým bola nakoniec Kanada, ktorá na domácich vyletela, tí však preukázali obrovskú psychickú odolnosť a zápas dotiahli do víťazného konca a rovnako prehrávajúcim boli aj v semifinále proti svojmu rivalovi zo Švédska.
Mikko Rantanen pri preberaní trofeje z rúk Kalerva Kummolu
Ako už bolo spomenuté, práve ich severský rival bral nepopulárne štvrté miesto a rovnako ako Rusko obhájil svoju pozíciu z predošlej edície. Na rozdiel od minulého roka išlo pre Tre Kronor však predovšetkým o sklamanie, nakoľko boli mnohými odborníkmi považovaní za favoritov a dopredu ich mohla hnať aj motivácia, že Fínom oplatia vyfúknutie domáceho úspechu dva roky dozadu. Už pred šampionátom však prišiel prvý výraznejší zásah do silnej zostavy, keď po zápase s Kanadou bol z hry vyradený obranca Sebastian Aho. K nemu sa v prvom zápase po nešetrnom zákroku súpera pridal aj William Nylander a nechýbalo veľa aby Švajčiari vyradili z hry aj Adriana Kempeho.
Keďže je šampionát už minulosťou tak okrem držiteľov medailí poznáme taktiež aj hráčov, ktorým sa ušli individuálne ocenenia. Najcennejšie z nich, pre najužitočnejšieho hráča šampionátu, si po pobláznení davu domácich fanúšikov odniesol iba 17-ročný Jesse Puljujärvi, ktorý svojimi 17 bodmi v 7 zápasoch zaznamenal zápis do histórie, keď v tomto veku sa na juniorskom šampionáte postarali Eric Lindros a Wayne Gretzky. Od vyrovnania rekordu, ktorého držiteľom je nestarnúci Jaromír Jágr, ho delil jediný bod. Spolu s ocenením pre najužitočnejšieho hráča mu direktoriát turnaja udelil aj ocenenie pre najlepšieho útočníka.
Spomedzi brankárov bol za najlepšieho vybraný švédsky Linus Söderström, ktorý okrem svojich výkonov na šampionáte vrcholom ktorých bolo čisté konto v skupinovom zápase proti USA zaujal aj rozhodne najzaujímavejším príbehom pri ceste na vrchol. Vzhľadom aj na výkon v prvom zápase proti reprezentácii USA boli teda prekvapením, že v boji o bronz dal švédsky tréner prednosť Felixovi Sandströmovi. Ocenenie pre najlepšieho obrancu sa ušlo kapitánovi súpera Tre Kronor v boji o bronz Zachovi Werenskimu.
Spomínaná trojica je taktiež aj súčasťou All Star tímu tohtoročného juniorského šampionátu. Do „ideálnej zostavy“ sa spolu s nimi zaradil aj fínsky obranca Olli Juolevi, ku ktorému sa z majstrovského tímu pridal ešte aj Patrik Laine. Posledné voľné miesto vo výbere pre tých najlepších zaujala predpokladaná jednotka najbližšieho vydania draftu nováčikov Auston Matthews.
Hodnotenie prospektov Colorada Avalanche
Sergei Boikov 7,5/10
Hodnotiť defenzívne založeného obrancu bez dostupnosti vypovedajúcich štatistík, ako napríklad počet zblokovaných striel a podobne, je veľmi ťažko. Avšak pri dôslednejšom sledovaní jednoznačne možno povedať, že Boikov si svoje úlohy plnil veľmi dobre, čo je v tejto vekovej kategórii pri obrancoch o to hodnotnejšie. Navyše celý turnaj nastupoval v dvojici s veľmi útočne ladeným Ivanom Provorom, čo ešte viac zvýrazňovalo jeho dôležitosť pre obranné rady, ktoré vlastne v konečnom zúčtovaní doviedli Rusov do finále. Výslednú známku nijako neznižuje ani fakt, že ho možno označiť ako smutného finálového hrdinu, keď to bol práve on kto mal určitý podiel na víťaznom góle Fínska.
Sergei Boikov si spolu s Ivanom Provorovom museli dávať pozor aj na Rantanena
Mikko Rantanen 7/10
Kapitán domáceho výberu bol spočiatku turnaja, ako predpokladaný líder svojho tímu, nasadzovaný do prvého útoku. Avšak ešte v priebehu skupinovej fázy bol presunutý do tretej formácie a taktiež bola narušená jeho spolupráca s Kasperim Kapanenom. Pre niekoho možno vskutku kontroverzný ťah od trénera Suomi ale nakoniec priniesol žiadaný osoh. Po neuspokojivom úvode turnaja si Rantanen akoby vstúpil do svedomia a svoje výkony postupne zlepšoval od zápasu k zápasu, čo aj korunoval vo finále, kde bol vyhlásený za najlepšieho hráča zápasu. Nižšia konečná známka je však príčinou nevýrazného zápisu do štatistík, ktorý však zrejme možno pripísať tiahe zo zodpovednosti role kapitána. Na napokon pomerne dobrý stupeň ju ale dostal v posledných dvoch zápasoch turnaja, kde sa vo veľkom ukázala jeho dôležitosť.
Mikko Rantanen robil vo finále obrane súpera nemalé problémy
Brano Bukovy, Slovakia, bukovy@eurolanche.com
06/01/2016 - 13:00