Prestavba Coors Fieldu nebola ľahká

Budovanie otvorených hokejových stánkov je obrovskou vášňou pre Mikea Craiga, ktorý je do vecí v týchto súvislostiach omnoho zanietenejší ako samotný aktéri zápasu, alebo fanúšikovia ktorí sa na tento sviatok tak tešia.
„Zakaždým, keď to robíme, sa snažíme o výnimočnosť,“ povedal po finišovaní prác spojené s víkendovým proti Detroitu Red Wings na Coors Field, ktoré je domovkým stánkom tímu MLB Colorado Rockies. Súčasťou programu taktiež bude aj Alumni game, ktorého sa deň pred samotným konaním Stadium Series zúčastnia viaceré legendy jedného aj druhého tímu.
„Idete do rôznych regiónov, na rozličné miesta a takmer všade je to pre tých ľudí prvá podobná skúsenosť,“ povedal Craig pre oficiálnu stránku NHL a pokračoval: „nie je zatiaľ zvlášť rozšíreným zvykom budovať hokejovú plochu baseballovom alebo futbalovom ihrisku. Je s tým ale spojené taktiež veľa zábavy ľudia to vedia vždy oceniť,“ dodal Craig.
Craig sa svojmu remeslu, čo to priučil od svojho otca, ktorý dohliada na kvalitu ľadovej plochy každého zúčastneného tímu.
Ako bolo spomenuté Mike Craig pokračoval v stopách svojho otca, ktorý sa po dobu 10 rokov staral o ľadovú plochu v Edmontone Oilers, všeobecne považovanú za najlepšiu v lige. V prospech Mikea Craiga hovoria taktiež aj jeho skúsenosti nakoľko sa už aj predtým podieľal na budovaní plôch pre Stadium Series a Winter Classic.
V čase dokončenia projektu na Coors Field, na ktorom sa podľa Craiga podieľalo viac než 200 pracovníkov, museli Craig a jeho družina často pracovať aj vo veľmi neľudských podmienkach. Celkovo práca spojená s vybudovaním ľadovej plochy na trávnatým porastom baseballového ihriska trvala tri dni a bolo na ňu použitých celkovo 243 ľadových plakiet. K vybudovaniu a udržiavaniu klziska bolo taktiež vo veľkom využitá technika. Najmä ale vzhľadom na možné poškodenie ľadovej plochy.
Počasie sa našťastie v posledných dňoch ustálilo a s výrobou ľadu na podujatie by nemal byť problém. Chladiaca jednotka čerpadla, ktorá obsahuje 3000 galónov glykolu, ho bude dodávať do hliníkových potrubí. Práve glykol by sa mal starať o dostatočnú povrchovú plochy s hrúbkou 2 palce, pričom okrem danej zmesi by malo byť na vybudovanie použitých bezmála 20 000 galónov vody.
„Trvá veľmi dlho, kým sa ľad dostane na požadovanú hrúbku,“ povedal Craig a dodal: „jedna štvrtina palca súvislej ľadovej plochy trvá až 8 hodín, pričom na zabezpečenie dostatočnej hustoty je potrebné použiť aj množstvo spreja.“
„Aj keď je to fajn, že máme izolačné plachty, museli sme ich za účelom ochránenia ľadovej plochy na čas odstrániť. Musíme však zostať trpezliví a akonáhle zapadne slnko za horizont bude ich vyťahovať nahor,“pokračoval Craig.
Monitorovací systém v ľade a taktiež aj ďalšie nevyhnuté podmienky na udržanie plochy umožnia mať Craigovi dostatočný prehľad o jej kvalite. K dispozícii je taktiež aj meteorologická stanica, dostupná priamo na štadióne. Samotný Craig, neočakáva že by aktérom zápasu mala problémy robiť vysoká nadmorská výška a nízka vlhkosť vzduchu.
„V NHL máme tiež aj budovy, ktoré sú v suchých oblastiach a vďaka tomu vieme ako budeme postupovať a aké veci môžu vplývať na kvalitu ľadovej plochy. Tieto lekcie sa budeme snažiť využiť čo najefektívnejšie vzhľadom na dané podmienky aké budú panovať.“
Podľa Craigových slov by najlepšie pre plynulý priebeh hry mala byť vonkajšia teplota tesne nad bodom mrazu. Vzhľadom na okolnosti, ktorými sú pohľady do štatistických údajov ohľadom počasia, ktorej dominuje slnko, sa bude zápas konať vo večerných hodinách.
Svedkom historicky prvého merania síl pod holým nebom bol 22.novembra 2003 edmontonský Commonwealth Stadium. Teplota sa vtedy vyšplhala až na -2 stupne Fahrenheita, čo je asi 19 stupňov Celziových. Od tej doby NHL zažila viacero ďalších zápasov pod holým nebom na rôznych veľmi významných štadiónoch.
Brano Bukovy, Slovakia, bukovy@eurolanche.com
24/02/2016 - 13:00