V Alumni Game pohodlná výhra Avs

Tak sme sa predsa dočkali.Asi najočakávanejšia udalosť tejto sezóny, ak nepočítame prípadný postup do play off, z pohľadu fanúšikov Colorada Avalanche je tu. Na ľade sa po dlhej dobe totiž opäť predstavili ikony tohto klubu, pričom okrem oživenia spomienky na ne mal exhibičný zápas priniesť aj oživenie exhibície. Áno, súperom legiend Avs boli totiž na Coors Fielde ikony Detroitu Red Wings. V brankárskej dvojici domáceho tímu sa samozrejme nemohol predstaviť nikto iný než súčasný tréner Patrick Roy. Trochu škoda bola, že na druhej strane sme nemohli vidieť Chrisa Osgooda, či Mikea Vernona, čím by zápas dostal ďalší náboj navyše.
Už pred nástupom jedného, či druhého tímu na ľad museli človeku nabehnúť na tele zimomriavky nakoľko v televíznom prenose pustili highlighty z čias nie tak dávnych, ale dá sa povedať, že už legendárnych, ktoré dokonale vystihovali rivalitu a vtedajšiu nevraživosť. Tá rezonovala aj pri nástupe tímu súpera sa samozrejme nezaobišiel bez patričného piskotu domácich fanúšikov. Pred samotným buly samozrejme okrem ďalších highlightov nesmelo chýbať ani predstavovanie hráčov na jednej či druhej strane. Potom nasledovalo symbolické buly, ktoré medzi dve legendárne 19tky vhodil americký hrdina Marcus Randall. Ešte pred oficiálnym začiatkom musela samozrejme zaznieť hymna Spojených štátov amerických, následne už ale bolo všetko pripravené na akciu.
Na oficiálne buly sa nemohol postaviť nik iný než znova dve legendárne 19tky. To že pôjde o exhibičnú akciu naznačili už prvé sekundy, v ktorých boli v ohrození obaja brankári. V zaujímavej príležitosti sa objavil najmä Chris Draper. Tya Conklina na druhej strane sa snažil preveriť Eric Messier. Veľmi dobre sa pred súperovho brankár tlačil taktiež aj Joe Sakic. Bolo však vidno, že sa jedná hlavne o symbolický zápas a v podaní hráčov, ktorý nanajvýš v posledných rokoch len trénovali. Prvý gól zápasu padol z hokejky domáceho hráča a jeho autorom nemohol byť iný než Valeri Kamesky, ktorý je historicky prvým strelcom Colorada Avalanche po presťahovaní klubu z Québecu. O vyrovnanie sa na druhej strane takmer okamžite snažil Brendan Shanahan. Ďalším dôkazom symbolickosti stretnutia bol fakt, že sa takmer vôbec neprerušovalo. Ak aj nejaké prišlo tak bolo využité na nejaké historické štatistiky, ako napríklad vzájomné série v play off. Ešte v prvej polovici úvodnej tretiny dával o sebe vedieť Milan Hejduk. Svoju šancu však nevyužil a tak prišiel trest z hokejky veľkého Stevea Yzermana, ktorý sa presadil z dorážky. Hostia vycítili šancu a chceli sa dostať do vedenia o čo sa pokúšal veľmi dobre Brendan Shanahan. Po odohratí približne 12 minút sme videli aj prvý pokus o šarvátku, ktorého aktérom bol Chris Simon. V pozitívnejšom svetle bol vidieť najmä Eric Messier, ale o druhý gól v sieti niekdajšieho rivala sa postaral niekto iný. A nakoľko Yzerman už jeden zárez na hokejke mal logicky strelcom musela byť 19tka z druhej strany Joe Sakic. Tento presný zásah samozrejme patrične potešil aj fanúšikov. Netrvalo dlho a náskok mohol byť dvojgólový, Kamensky sa však v úniku zachoval gentlemansky. Hráči Red Wings však vycítili potrebu to skôr pomstiť. Žiadna zo striel pri ich tlaku sa však neujala, najväčšiu pritom spálil Martin Lapointe. Keďže sa vo zvyšku tretiny nepresadil ani jeden ani druhý tím do šatní sa odchádzalo za stavu 2:1 z pohľadu domácich.
Prestávkový program bol ako pri klasických zápasoch vyplnený nejakým tým rozhovorom a posedením v štúdiu. Druhú 20-minútovku, teda aspoň na vhadzovaní, otvorili iní hráči ako na samom začiatku. Boli nimi európske ikony Peter Forsberg sa postavil proti Igorovi Larionovovi. Už od úvodných sekúnd sa hralo vo veľkom nasadení, akoby sa jeden či druhý tím v šatniach niečím posilnili. Samozrejme to bolo len na úžitok zážitku, ktorý vďaka tomuto faktu čoraz viac pripomínal časy rivality. Neúspešnú možnosť vyrovnania si na svoje konto pripísal ďalší európsky zástupca v tomto zápase Tomas Holmström. Šancu zaznamenať presný zásah a zveľadiť vedenie svojho tímu mal dokonca aj Chris Simon. Naopak na druhej strane hrozil Larry Murphy. Blízko k vyrovnaniu bol taktiež aj Stacy Roest, avšak Patrick Roy si s jeho pokusom poradil. Naopak strele Shanahana zabránil v ceste do brány jeden z obrancov. Na druhej strane zdvihol varovný palec Claude Lemieux. Okrem zaujímavých šancí na jednej či druhej strane sa hra postupne aj pritvrdzovala. Tvrdosť mantinelu pocítil napríklad aj Tomas Holmström. Počas prerušení samozrejme nesmeli v prenose chýbať ani ďalšie pripomienky rivality týchto dvoch celkov. Ale vzhľadom na priebeh to ani nebolo treba. Po jednom z nich si totiž diváci na domovskom stánku tamojšieho MLB klubu opäť mohli zakričať gól. Jeho autorom po vskutku zaujímavom tečovaní strely Mikkea Ricciho bol český útočník Milan Hejduk. Na druhej strane vo výbornej šanci znížiť ešte pred druhou sirénou doslova na Royovi vyhorel Dino Ciccarelli. A Red Wings v bráne už s Mannym Legacem mohli byť radi, že neinkasovali v prostrednej časti hry ako trest aj ďalší gól.
Aj vstup do tretej tretiny bol poriadne svižný a čo neprišlo v závere druhej, štvrtý gól v sieti Red Wings, prišlo už takpovediac na samom začiatku tretej. Autorom presného zásahu, ktorý zvyšoval rozdiel v skóre na tri góly, bol Ray Bourque, ktorý je spojený s jedným veľkým a pamätným momentom. Medzičasom v priebehu prestávky došlo k zmene aj v bráne domáceho celku, kde symbolicky dostal šancu aj druhý nominovaný Craig Billington. Tento fakt využili aj redaktori prítomný priamo na lavičke, ktorý vyspovedali Roya, ten si to podľa vlastných slov poriadne užil. Krátko na to dostali hostia dobrú možnosť dostať sa späť do zápasu, keď bolo nariadené trestné strieľanie. Na jeho exekúciu sa podujal Tomas Holmström, zo súboja s Billingtonom však vyšiel naprázdno. Aj naďalej tak pokračovala potešujúca strelecká nemohúcnosť súpera, ktorý aj napriek značnej prevahe dostával doslova na frak. Možnosť trestného strieľania prišla za pár minút aj na strane Avs, avšak ani Mikke Ricci nebol žiaľ úspešným exekútorom. V záverečnej tretine predviedol Bourque okrem streleckých aj svoje obranné schopnosti v súboji s Tomasom Holmströmom. Nie veľmi príjemným spôsobom dal potom o sebe vedieť aj Kris Draper. Tímu hostí sa ale napokon podarilo znížiť po akcii ktorú potiahol Chris Chelios a na jej akcii bol Brendan Shanahan. Chvíľkovej pocty sa následne dočkal aj nezúčastnený Sergej Fedorov. Opäť na rozdiel troch gólov mohol zvýšiť Claude Lemieux, jeho strele však chýbal moment prekvapenia. Ten komu to už nechýbalo bol Stephane Yelle, aj keď za obyčajných okolností by sa mu asi vyčítalo že neprihral lepšie postavenému Simonovi. Tento presný zásah zároveň uzavrel skóre veľmi zaujímavého zápasu, ktorý nakoniec vyhrali legendy lavín 5:2. Záver symbolického merania síl bol sprevádzaný ohňostrojom a nemohli chýbať samozrejme ani formalita vo forme podávania rúk. Nasledovala ešte fotografia jedného, druhého a dokonca aj spoločná oboch tímov a rozhovor s Adamom Footeom o dojmoch zo zápasu. Vrcholom veľkého hokejového večera bola ďakovačka oboch tímom fanúšikom za výbornú podporu a potom sa už oba celky pobrali na zaslúžený oddych.
Na samotnom priebehu zápasu možno nájsť jeden fakt, ktorý môže takpovediac pobaviť, nakoľko pripomínal viaceré zo zápasov súčasného výberu v tejto sezóne, kedy síce boli prestrieľaný ale aj napriek tomu svojho súpera pokorili. Každopádne bola radosť vidieť v akcii znova aspoň na jeden zápas veľké mená ako Joe Sakic, Peter Forsberg, Valeri Kamensky a tak ďalej.
Brano Bukovy, Slovakia, bukovy@eurolanche.com
27/02/2016 - 03:30