Existencia Colorada je ohrozená

Aj tento pondelok pokračujeme v analýze ďalšieho z piatich bodov, ktoré sú akoby pomyselnými klincami do rakvy sezóny Colorada Avalanche. Dnes je však na pretras oveľa horšia téma ako zvyčajne, keď sa dotýka individuálnych hráčov či trénerov. Ide o celú existenciu klubu a organizácie.
Na prvý pohľad môže teória o konci klubu vyznieť smiešne. Môžeme špekulovať, aké má vôbec šance na naplnenie, lenže udalosti posledných rokov jej dávajú čiastočne za pravdu. Colorado predvádza už 11 rokov strašný hokej. Bezduchý, chýba bojovnosť, nasadenie. Keď udejú zmeny, výsledky zostávajú rovnaké. Počet fanúšikov na štadióne klesá. Nie, nie je riešením dať do haly veľkú kocku. To priláka zopár zvedavcov, ktorí sa aj tak nevydržia pozerať na coloradský hokej donekonečna.
Colorado nie je Edmonton Oilers, ani Toronto Maple Leafs. Suverénne najhoršie dva tímy celej NHL za posledných desať rokov majú tak silnú históriu a kanadskú fanúšikovskú základňu, že im ani ďalších desať rokov stagnácie z toho pohľadu neublíži. Colorado je naopak, mladý americký tím a ani previazanosť s Quebecom Nordiques mu nijako na stredozápade nepomôže. Americký trh je neskutočne špecifický a nedá sa s kanadským, tobôž s európskym porovnávať. V USA ide hlavne o biznis a zábavu. Výsledky sú vedľajšie. Všetko je jedna šou. Verte, že tento model má zakódovaný v sebe takmer každý manažér každej firmy, rozumej klubu. Preto sa len ťažko dostávajú z krízy. Sústredia sa totiž na všetko, len nie hokej. No len keď si už aj americký fanúšik všimne, že niečo nie je v poriadku a prestane ho baviť táto „šou“, je problém.
Colorado sa nevie pohnúť nikam už 11 rokov. Podľa našich vlastných informácií prichádza každý rok o veľké peniaze. Mnohých ľudí to znervózňuje. Pracovníci klubu manévrujú na rozbúrenom oceáne, ale vždy sa potopia. Potom prídu noví ľudia, no ani tí nič nezmôžu. Fanúšikov je popritom stále menej, hráči sú preplácaní, nehrajú nadštandardne, čísla sú v červených hodnotách.
Rôzne dlhodobé štatistiky (jednu pripravujeme aj my) ukazujú, že Colorado Avalanche je jedným z dlhodobo najhorších tímov. Pod ním sú už len naozaj tradične zlé kluby alebo tie, ktorých zánik by nás ani práve v tento okamih neprekvapil. Vybraná spoločnosť.
Najhoršie na tejto situácii je posledná sezóna, do ktorej všetci vkladali obrovské nádeje. Každý si myslel, že rok predtým bol nešťastný a že tento bude fenomenálnym návratom Patricka Roya. Bohužiaľ, bolo to úplne opačne – jeho prvá sezóna bola náhodou a všetko ostatné je krutou realitou. Nepomohli ani vysoko draftované picky. Nepomohli zmeny v kádri, ani v trénerskom tíme či manažmente. Nepomohli nič a Colorado sa s o rok skúsenejšími hráčmi nepohlo zo svojho stabilného miesta mimo play-off.
Zlé jazyky tvrdia, že kultúra v organizácii Colorada je kultúrou prehier a kultúrou zastaraných pravidiel s cieľom izolácie klubu od fanúšikov. Zastarané pravidlá siahajú do čias Quebecu. Aj keď sa menia ľudia, pravidlá stále fungujú a majú dopad na všetky štruktúry klubu. Možno práve tam treba hľadať psychické nepohodlie niektorých hráčov, čo sa odráža priamo do výsledkov na ľade.
Prečo by mala byť existencia klubu ohrozená? Nemá žiadnu tradíciu, prichádza o peniaze, rodina Kroenkovcov je rodina klasických biznismenov a nie rodina hrdých majiteľov (fanúšikovia sa na ich klan sťažujú všade tam, kde niečo vlastnia – Denver Nuggets, Arsenal Londýn, St. Louis Rams atď.) a klub nevie nájsť správnu cestu na víťaznú vlnu. Koľko rokov to ešte tím vydrží v mínusových hodnotách a pred čoraz viac klesajúcim záujmom verejnosti? Prečo práve v ďalšej sezóne by sa odrazu mala prelomiť „kliatba“, ktorá trvá 11 rokov?
Kroenkovci a mesto Denver majú zmluvu platnú do roku 2025. Dovtedy musí Colorado Avalanche byť v Pepsi Center. No potom to bude už len na majiteľoch a NHL, čo sa stane s klubom, ktorý kedysi patril k najpopulárnejším v našom regióne. Pokiaľ by som vám v roku 2005 povedal, že ďalších 11 rokov bude tragických, nepripustili by ste si to. Pokiaľ vám teraz poviem, že pokojne ďalších deväť rokov môže byť podobných, asi mi neuveríte. Lenže história nás niečo naučila.
Včera som čítal článok o Aston Ville. Futbal vôbec nesledujem, ale veľmi ma zaujal. Písalo sa v ňom, akí šťastní sú fanúšikovia tohto klubu z toho, že vypadol z anglickej Premier League. V klube totiž už dlhodobo trval bordel a chaos. Kto ho spôsobil? Americký vlastník, ktorý vôbec nepochopil víziu športového klubu. Jeho americký biznis model nemal šancu uspieť v Európe, kde v športe stále prevládajú viac hodnoty ako peniaze. Hráči Aston Villy okrem hanebných výsledkov predvádzali množstvo kiksov mimo ihriska. Jeden z hráčov zverejnil fotku svojej novej limuzíny po ďalšom debakli. Potom ju stiahol. Že by to bola paralela s istým hráčom Colorada, ktorý tiež radšej myslí na seba?
Nielen Colorado, ale aj káder je v rozklade. Na 99% odíde jeden z kľúčových hráčov, na ktorom sa ešte pred pár mesiacmi stavala budúcnosť klubu. Manažment sa udrží, majiteľ proti nemu nikdy nebude bojovať. Pôjdu spolu ruka v ruke. Klub bude stagnovať ďalšie roky až sa jeho existencia stane neudržateľnou a napodobní svojich dvoch predchodcov v štáte Colorado, ktorí skrachovali. Nebude to teda nič nové.
A čo je najhoršie, množstvo amerických fanúšikov na Colorado zabudne a uspokojí sa možno s náhradníkom v podobe tímu AHL, ktorý tam zavíta. Trpieť budú hlavne Európania, pre ktorých však v tak zložitej biznis kultúre nie je miesto.
Čo by mali „Lavíny“ spraviť, aby sa vyhli ohrozeniu svojej existencie? Samozrejme, že začať vyhrávať. No k tomu patrí milión ďalších vecí – zmeniť kultúru klubu a politiku, zbaviť sa egoistov v kanceláriách aj na ľade, zmeniť trénerský tím a začať odznova. Potom to už príde samo, no dovtedy, pokiaľ nenastane zmena, aká nastala takmer pri každom tíme za posledné roky, budem žiť v obavách, že rok 2025 môže byť posledným v histórii tohto tímu.
David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
25/04/2016 - 13:00