Viac článkov v slovenčine a češtine

Rozhovor s Romanom Willom

Rozhovor s Romanom WillomEurolanche vyspovedal českého brankára.

Český brankár Roman Will má za sebou druhú sezónu v organizácii Colorada Avalanche. Na rozdiel od tej predošlej sa už ani raz nepozrel do nižšej súťaže ECHL, ale po celý rok zotrval na farme San Antonio Rampage v AHL. Dokonca sa dostal do diania v NHL, keď odchytal jednu tretinu proti San Jose Sharks. V AHL nastúpil k 29 duelom, z ktorých si odniesol 10 výhier. Po mnohých stránkach to pre neho bola náročná sezóna, keďže celý tím Rampage po skvelom štarte do nového ročníka padol na dno ligy a samotný Will musel ešte k tomu súperiť o čas v bráne s ďalšími troma kvalitnými gólmanmi. Ku koncu sezóny sa preto do brány dostával čoraz zriedkavejšie a posledný mesiac neodchytal ani minútu. Zabojuje o svoj zámorský sen ďalej?

Čo ti dali posledné dva roky v AHL?

Určitě mě posunuly hokejově dopředu. AHL je kvalitní soutěž, kde se hraje rychlý hokej na malém kluzišti, takže pro mě jako gólmana to bylo skvěle, že na mě šlo spoustu střel. A další věc je, že gólman musí hrát dobře s hokejkou, takže na tom jsem stále pracoval.

Ako by si zhodnotil svoju poslednú sezónu?

Ze začátku jsem moc nechytal. Bylo to velice těžké být pořad připravený, ale myslím, že když jsem potom dostal šanci, tak jsem chytal dobře a vyhráli jsme nějaké zápasy a pak jsem byl i povolaný nahoru. Bohužel, pak ke konci už chytal většinou Reto, takže jsem se do brány moc nedostal, ale Reto chytal skvěle, takže nebyl důvod něco měnit.

V AHL je veľa dní pauzy. Teraz sa napríklad stalo, že si posledný mesiac vôbec nehral. Nebolo to pre teba ťažké byť viackrát bez hokeja aj niekoľko týždňov v rade?

Je to hrozné těžké, ale já měl často trenéra gólmanů, takže jsem hodně trénovali, tak to bylo dobré. Jak říkáš, je těžké dlouho nechytat, ale já se snažil se připravovat na každý zápas, jako kdybych chytal a být kdykoliv připravený.


Odohral si aj jednu tretinu zápasu Colorada. Trochu opíš, kedy si sa dozvedel, že ideš do zápasu, kto ti to povedal, ako si sa cítil na ľade...

Bylo to velké splnění mého snu. Nejdřív jsme mysleli, že budu chytat celý zápas, protože Picks se necítil ráno před zápasem dobře, ale pak na zápas už se cítil lépe, tak začal. Po 2 třetině mi Patrick jen řekl, že jdu do brány, takže jsem ani neměl moc času nad tím přemýšlet což je kolikrát lepší. No a pak už jsem si to opravdu jen užíval. Musím říct, že kluci mi hrozně pomohli a hráli výborně. Po zápase jsem sedel v šatně a v hlavě mi proběhlo vše, co jsem zažil v hokeji a že jsem se dostal až sem.

V Rampage sa vás striedalo viacero gólmanov. S ktorým si si najviac rozumel?

Nedokážu říct, s kým jsem měl úplně nejlepší vztah. Musím říct, že všichni 3 gólmani co tam vystřídali, byli skvělý a měli jsme hodně dobrý vztah. Vždycky na tripu jsme byli gólmani spolu na pokoji.

Mali ste dobrý štart do sezóny, ale potom prišiel veľmi strmý pád. Čo sa stalo?

Já nevím, co se mohlo stát. Ale asi to bylo i tím, že bylo hodně kluků povolaných nahoru a ještě k tomu jsme měli dlouhodobě zraněné klíčové hráče. Bylo to velká škoda, protože náš tým ze začátku měl velké ambice.

Aké vidíš rozdiely medzi AHL a českou ligou?

Já myslím, že se to nedá srovnávat. Každá liga je rozdílná a hlavně i šířkou kluziště. AHL je kvalitní liga, kde je spoustu mladých hráčů. Nedokážu říct, jak by dopadl zápas mezi týmem AHL a týmem z české ligy.

Teraz ti končí zmluva. Všimol si si ty alebo tvoj agent nejaké indície, že by ťa chcelo Colorado podpísať?

Nevím jestli dostanu smlouvu. Bude to v brzké době řešit agent s vedením Colorada.


Aké sú tvoje ciele do ďalšej sezóny? Chceš zostať v Colorade aj za cenu ďalšieho roka v AHL?

Můj cíl je hlavně chytat takže se budu rozhodovat podle toho, jaké budou nabídky. Musím říct, že Denver a San Antonio jsem si opravdu oblíbil a dokázal bych si představit tam ještě být, ale jak říkám chci a potřebuju chytat víc zápasu, takže uvidíme. Rad bych byl jednou součásti týmu v Coloradu a udělám pro to všechno.

Ako s vami pracoval tím trénerov? Borna Rendulič mi v rozhovore povedal, že mu často chýbala komunikácia, keď nevedel, čo má zlepšovať na sebe, lebo mu to nikto nepovedal.

Já myslím, že u hráčů je to jiné než u mé. V Coloradu je skvělý tým trenérů gólmanů. Dovolil bych si i říct, že ten nejlepší v NHL, takže u mě z té strany nebyl žádný problém, protože komunikuji s nimi.


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
03/05/2016 - 08:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."