Landy súčasťou kampane pre dobrú vec

Gabriel Landeskog dobre vie, aké ťažké a zdĺhavé je úplne sa zotaviť z vážneho otrasu mozgu. Zároveň vie, že celý proces je pre hráča, ktorý si ním prechádza, nesmierne desivý. Práve preto sa kapitán Avalanche stal jedným z popredných športovcov, ktorý sa podujali na propagáciu novej charitatívnej nadácie zvanej EMPWR Foundation. Jej cieľom je posunúť vývoj správnych metód zotavovania sa z otrasu mozgu, mimo iného aj vytvorením digitálnej platformy zbierajúcej informácie o zranení a priebehu zotavovania. Pre Landeskoga ide o vcelku osobnú tému, nakoľko pred troma rokmi utrpel po zrážke s Bradom Stuartom, v tom čase ešte hrajúcim za San Jose Sharks, vážny otras mozgu a zo zranenia sa zotavoval skoro štyri týždne. Začiatkom tohto týždňa začne 23-ročný rodák zo Štokholmu spolu s ostatnými ambasádormi nadácie kampaň, ktorej cieľom je vyzývať ľudí, mimo iného aj hviezdnych športovcov, aby sa podelili o svoje skúsenosti a príbehy týkajúce sa zranení hlavy. Tým chce pozornosť športovcov, rodičov športovcov a trénerov upriamiť na správne metódy zotavenia sa z týchto zranení.
Pred troma rokmi utrpel Landeskog po zrážke s Bradom Stuarom vážny otras mozgu
Kampaň vyvrcholí vo štvrtok 23. júna, keď budú ambasádori EMPWR prostredníctvom Twitteru vyzývať športovcov, ale aj tých nešportujúcich, aby sa podelili o svoj príbeh. „Prostredníctvom sociálnych médií sa budeme snažiť do kampane zapojiť čo najviac ľudí. Chceme, aby sa podelili o svoj príbeh,“ hovorí Landeskog. Okrem Landeskoga sú ambasádormi nadácie napríklad útočník Winnipegu Mark Scheifele, zlatý medailistka vo freestyle lyžovaní Dara Howell, bývalí hráči kanadskej CFL Adriano Belli a Mike Bradwell, bývalý kanadský rugbista Al Charron, Stuart Percy hrajúci v AHL a bývalý hráč Avalanche Joey Hishon. Súčasný hráč CFL Jeff Keeping je spolu s lekárskymi expertmi, obchodnými predstaviteľmi a bývalým hráčom OHL Benom Fanellim členom 11-členného výboru nadácie. Práve Fanelli, ktorý hral od roku 2009 do roku 2014 za Kitchener Rangers, do nadácie zapojil svojho bývalého spoluhráča Landeskoga. Fanelli utrpel v roku 2009 po hrozivo vyzerajúcom zákroku prasknutú lebku, no našťastie sa zotavil a v OHL odohral ešte tri sezóny.
Fanelli utrpel v roku 2009 po hrozivom zákroku prasknutú lebku a rezné rany na tvári
„Pri Benovom zranení som si prvýkrát uvedomil, aký je ľudský mozog krehký,“ povedal Landeskog. „O dva roky som to zažil na vlastnej koži. Mal som možnosť zažiť, aké náročné je zotaviť sa z toho. Vynechal som 11 zápasov, niečo okolo troch, či štyroch týždňov. Bol som veľmi citlivý na hluk a taktiež aj na svetlo. Nemohol som sa pozerať ani len na svoj telefón – síce som jas displeju nastavil najnižšie, ako sa len dalo, no ani to nepomohlo. Pre niekoho, kto si tým neprešiel, je ťažké uvedomiť si, ako to vplýva na váš každodenný život. Zotavenie je zdĺhavé a po chvíli sa už ani nespoznávate,“ spomína Landeskog. „Často som býval podráždený. Veľmi rýchlo som dokázal na ľudí vybuchnúť, pretože po zranení vám mozog ešte nefunguje na sto percent.“ Landeskog tvrdí, že sa do nadácie zapojil aj preto, že ako profesionálny športovec mal pocit, že by mal použiť jemu ponúknutú platformu nato, aby mohol upozorniť na nástrahy poranení mozgu a dokázal pozitívne ovplyvniť iných. „Tisícky ľudí zápasia so zraneniami hlavy, pričom o nich v podstate nič veľa, alebo vedia iba veľmi málo. Nevedia, ako má prebiehať ich liečba a postupné zotavovanie a to chceme zmeniť.“
Landeskogovo video pre nadáciu EMPWR
Čoraz väčšia medializácia v športe umožňuje športovcom priznať sa, že utrpeli otras mozgu. Príkladom môže byť NFL, v ktorej počet zaznamenaných otrasov mozgu od roku 2014 vzrástol o 58 percent hlavne preto, že čoraz väčší počet hráčov sa ku zraneniu dobrovoľne prizná. „Od tímových doktorov počúvame, že zaznamenávajú vzrastajúci počet hráčov, ktorý im dobrovoľne hlásia príznaky otrasu mozgu. Tak vysoký počet hráčov sme tu doposiaľ nemali,“ povedal viceprezident NFL pre zdravie a bezpečnosť Jeff Miller. Landeskog tvrdí, že podobný trend badať aj v NHL, no situácia ešte ani zďaleka nie je ideálna. „Je to celé o tom, aby bol človek úprimný sám k sebe, aby mal dostatok času stopercentne sa zotaviť. Veríme, že sa k nám v blízkej budúcnosti pridá ešte väčší počet športovcov, ktorí sa podelia o svoj príbeh. Dúfame, že sa nám prostredníctvom nadácie podarí pomôcť čo najväčšiemu počtu ľudí.“
Zdroj: National Post
Michal Hezely, Slovakia, hezely@eurolanche.com
22/06/2016 - 08:00