Podraftové vydýchnutie

Jeden z vrcholov obdobia mimo sezóny, v podobe draftu, je nenávratne za nami. Akcia, na ktorú sa tešia predovšetkým zástupy mladých hokejistov z rôznych krajín, pre ktorých draftovanie môže byť prvým krokom za splnením cieľa, sa tento rok konala v Buffale. Okrem nich sa nemenej na túto udalosť tešia aj fanúšikovia jednotlivých tímov, ktorí horlivo čakajú aký talent pribudne do ich organizácie a aké z toho budú vyhliadky pre budúcnosť. Najviac zainteresovaní sú fanúšikovia tímov, ktoré vyberajú z popredných miest ideálne z prvého miesta. Vzhľadom na dostupnosť množstva draftových rebríčkov a skautských hodnotení je v posledných rokoch jasné koho meno padne ako prvé, ale tento rok bol možno trochu iný. Toronto Maple Leafs ale napokon neprekvapilo a siahlo po Austonovi Matthewsovi, hoci fínsky talent Patrik Laine, ktorý išiel napokon ako druhý, v posledných týždňoch poriadne zatlačil na pílu.
O niekoľko miest neskôr a určitý časový horizont, ako to už v rámci prvého kola býva zvykom, zbystreli svoju pozornosť aj fanúšikovia Colorada Avalanche, ktorých milovaný tím vyberal z desiateho miesta. Avšak ešte malú chvíľu predtým im radosť pokazil Montreal Canadiens, ktorý nám doslova spred nosa vyfúkol obrancu Mikhaila Sergachyova. Teoreticky však nič nebolo stratené v rámci predstáv fanúšikov o draftovaní obrancu. Dostupní totiž boli ako Jake Bean, tak Jakob Chychrun. Obaja však napokon išli o niečo neskôr, pričom druhý spomenutý sa prepadol až na konečné 16-te miesto odkiaľ po ňom siahla Arizona Coyotes. Avšak späť k téme, predstavy fanúšikov boli napokon rozdupané generálnym manažérom Joeom Sakicom z ktorého úst zaznelo meno Tyson Jost.
Kto je Tyson Jost bolo priblížené v jeho a analýze jeho draftovania. Každopádne čo môže pôsobiť zarážajúco je fakt, že je to útočník ba dokonca center. Z tohto pohľadu teda možno považovať jeho draftovanie za malé sklamanie z pohľadu fanúšikov, avšak pri bližšom pohľade na neho je slovo sklamanie utlmené, hoci to rozhodne nebude mať také ľahké pri prípadnom prebíjaní sa do hlavného tímu, obzvlášť vzhľadom na svoju pozíciu. Čo mu ale nahráva do karát je jeho strelecký potenciál, ktorý naplno preukázal ako v juniorskej súťaži, tak na Majstrovstvách sveta hráčov do 18 rokov. Pri týchto faktoroch si aj človek povie ako to že šiel tak neskoro, odpoveď sa však zrejme skrýva v jeho rozhodnutí hrať v ďalšej sezóne v univerzitnej NCAA, čím tento talentovaný hokejista, ktorý dokonca prekonal kanadský rekord Connora McDavida na spomenutom juniorskom šampionáte, trošku odradil nielen analytikov, ale nakoniec aj generálnych manažérov. Suma sumárum ohľadom nášho výberu v prvom kole, možno to nie je čo sme chceli, ale rozhodne nejaké veľké sklamanie nie je na mieste, hoci v súčasnej situácii by sa draftovanie obrancu zdalo lepšie a taktiež aj jeho šance na presadenie by mohli byť väčšie.
Piatok síce teda vyvolal vo fanúšikoch zmiešané pocity, ale draft pokračoval aj počas sobotňajšieho popoludnia, kedy sa odohralo zostávajúcich šesť kôl. V nich sa päť krát „k slovu“ dostalo aj vedenie Colorada Avalanche, ktorého výber zaujal aj v druhom kole, hoci nám Montreal opäť spred nosa vyfúkol zaujímavého hráča v podobe Alexa DeBrincata. Hneď po ňom ale nasledoval Cameron Morrison, ktorého meno, aj napriek tomu že bol spolu s Tysonom Jostom súčasťou tímu Kanady na posledných Majstrovstvách sveta do 18 rokov, nie je až tak známe. Vzhľadom ale na množstvo dostupných hráčov to vôbec nemusí vypovedať o tom, že by nemalo ísť o kvalitu. V jeho prípade sa skôr treba opierať o opačné presvedčenie. V uplynulej sezóne sa totiž stal najlepším nováčikom USHL za čo vďačí ako svojmu streleckému citu, tak schopnostiam tvorcu a zároveň aj podpore obrany, čiže časom aj on môže byť prínosom. Podobne ako spomínaný Jost sa však bude musieť rozohrať v univerzitnej súťaži.
Okrem možno ďalšieho vynikajúceho strelca boli v sobotu napokon vyslyšané modlitby o draftovaní obrancu, hoci až v neskorších kolách a tak je to v ich prípade s ďalšou cestou pomerne tŕnisté. Ako prvý sa na rad dostal, možno trochu prekvapivo už v treťom kole, Josh Anderson, ktorý by podľa jeho predpokladov defenzívne založeného obrancu mohol byť časom veľmi platný. Avšak aj vo viacerých rebríčkoch sa jeho výber predpokladal až o niečo neskôr, hoci to je pri neskorších kolách už viac menej irelevantné. Znie to ako klišé, ale dôležité každopádne bude ako naloží so svojou šancou. Podobným prípadom bude aj Nathan Clurman, ktorý sa súčasťou denverskej organizácie stal ako výber v šiestom kole. Oproti svojmu prípadnému konkurentovi v boji o budúcu miestenku v hlavnom tíme sa pri pohľade na štatistiky javí o niečo ofenzívnejšie zameraný. Zaujímavosťou je, že v ďalšej sezóne bude hrať v Univerzite Notre Dame spolu s vyššie spomínaným Cameronom Morrisonom. Každopádne aj napriek tomu má väčšie šance skôr prvý spomínaný Josh Anderson.
Medzi spomínanou dvojicou obrancov sa odohrali ešte dve draftové kolá, v ktorých najskôr Colorado Avalanche stálo, keď v štvrtom kole nemalo k dispozícii žiadnu voľbu a následne v piatom skompletizovalo pozičnú zbierku, keď draftovalo brankára. Bol ním Adam Werner zo Švédska, ktorý v posledných rokoch prešiel všetkými možnými juniorskými kategóriami elitného Färjestadu BK. V nich sa mu darilo v podstate striedavo, avšak pri svojom poslednom pôsobení v top juniorskom tíme tohto klubu sa mu darilo viac než dobre, čo naznačuje jeho rast a možno prípadnú zaujímavú budúcnosť. Dominantou tohtoročného draftu boli však pre lavíny útočníci a to vedenie potvrdilo aj svojím posledným výberom, ktorý tiež bol vzhľadom na predpoklady prekvapením, avšak teraz skôr negatívnym, nakoľko sa očakával skôr. Ide o útočníka Travisa Barrona, avšak ako už bolo spomenuté v neskorších kolách je to už s draftovaním všelijako. Čo sa týka samotného Barrona je ťažko niečo hodnotiť nielen preto, že v juniorských súťažiach nejako nežiaril vzhľadom aj na rolu v tíme, ale aj vzhľadom na to že šiel napokon až v poslednom kole.
Suma sumárum, pred samotným draftom sme si položili otázku či môže byť tento draft zásadný? Po ňom sa odpoveď na túto otázku hľadá veľmi ťažko, vzhľadom aj na narušenie očakávaní v rámci prvého kola. Každopádne odpoveď sa nijako výrazne nemení vzhľadom na iné veci, ktoré sa počas posledných dní udiali a síce zbavenie sa dvoch záťaží v podobe brankára Reta Berru a obrancu Nicka Holdena, ktorý nabrali kurz Florida Panthers respektíve New York Rangers. Čo ale treba podotknúť je fakt, že ju bolo minimálne potrebné prehodnotiť, nie však do nejakej zásadnej miery, hoci spokojnosť s draftom nie je nejaká prehnaná, ale vravieť o sklamaní rozhodne nie, hoci mnohí očakávali v prvom kole obrancu. Ale zase k dispozícii stále máme na túto pozíciu napríklad Nikitu Zadorova, či Chrisa Bigrasa, takže problém nemusí byť až taký aký sa zdá.
Brano Bukovy, Slovakia, bukovy@eurolanche.com
26/06/2016 - 13:00