Viac článkov v slovenčine a češtine

Svetový pohár je späť!

Svetový pohár je späť!Preview Svetového pohára v hokeji, na ktorom bude pôsobiť celkovo 6 hráčov Colorada Avalanche.

Čakanie na honosný hokejový sviatok je na konci, už o pár hodín (pozn. 21:30 SEČ) štartuje v poradí ôsme vydanie Svetového pohára v hokeji, ktorý bol vo svojich začiatkoch známy pod názvom Kanadský pohár. Na tejto prestížnej akcii, ktorá už od svojho ranného veku má združovať to najlepšie z medzinárodného hokeja, sa podobne ako v predošlých dvoch prípadoch predstavia aj hokejisti Colorada Avalanche. Vzhľadom na fakt, že tím z Denveru má zastúpenie prakticky u každého mužstva, ktorý by sa dal považovať za favorita, sa dá očakávať, že zoznam víťazov Svetového pohár obliekajúcich v tej chvíli dres Colorada Avalanche sa rozrastie.

Ústredným a teraz vlastne jediným dejiskom bude svätostánok Toronta Maple Leafs Air Canada Centre, ktorý hostil vyvrcholenie tohto turnaja aj pri dosiaľ jeho poslednej edícii, ktorá sa konala pred dlhými 12 rokmi.  Prechodným domovom sa pre najbližšie dva týždne stane ľadová plochu tejto arény aj pre šesticu hráčov tímu spod skalnatých hôr, ktorí budú zastúpení v dovedna piatich tímoch. Z toho teda jasne vyplýva, že až na výnimku jedného tímu, bude zastúpenie minimálne. Tým tímom je výber Švédska, dres ktorého oblečie Gabriel LandeskogCarl Söderberg. V B-skupine bude okrem tejto dvojice pozornosť pútať aj ruský gólman Semyon Varlamov a taktiež Nathan MacKinnon, ktorý sa predstaví v drese jedného z „nováčikov“ turnaja tíme Severnej Ameriky do 23 rokov. Zostávajúcou dvojicou, ktorá bude počiatočné boje zvádzať v A-skupine sú pravidelný reprezentant Kanady na medzinárodných turnajoch Matt Duchene a americký obranca Erik Johnson.

Ako bude turnaj prebiehať?

Zmeny, okrem tých kozmetických v súvislosti s dejiskom a tých pre niekoho kontroverzných týkajúcich sa účastníkov tohto podujatia, sa dotkli aj formátu turnaja. Tie sa ale týkajú najmä vyraďovacej fázy, počet tímov, rovnako ako ich rozdelenie do dvoch skupín zostalo bezo zmeny. Každý z tímov tak opäť odohrá v skupinovej fáze 3 zápasy systémom každý s každým. Na rozdiel od predošlého vydania sa už táto fáza stane pre polovicu tímov konečnou, nakoľko do boja o titul postúpia len dva najlepšie tímy z oboch skupín. Turnaj sa tak automaticky posunie do „bojov o medaile“, kde sa bude hrať ako inak na základe krížového pravidla. Na rozdiel od Majstrovstiev sveta, či olympijských hier nebudú mať porazené tímy možnosť napraviť si chuť v boji o tretie miesto.

Pred samotným vyvrcholením turnaja sa tak do pozície diváka dostanú ďalšie dva tímy. Posledná zo zmien formátu turnaja sa týka finále. V predošlých vydaniach totiž stačilo dotyčnému tímu jediné víťazstvo na triumf, avšak teraz bude pre vypuknutie veľkých osláv nutné zvíťaziť  hneď dva krát.

A-skupina: Česko, Európa, Kanada, USA

B-skupina: Fínsko, Rusko, Severná Amerika U23, Švédsko

Kto bude najlepším hráčom Avs?

Na rozdiel od tohtoročných Majstrovstiev sveta, kedy to bolo prakticky jasné, ide o náročnejšiu otázku. Ako už bolo spomenuté, turnaja sa zúčastní (pozn. až na možno pár výnimiek) to najlepšie dostupné. Kandidátom, možno okrem Carla Söderberga a Semyona Varlamova, je prakticky každý, aj keď treba podotknúť, že aj on si v drese Tre Kronor určite oddrie svoje. Z daného zoznamu, nech by ho človek aj mal neviem ako rád, je aspoň teoreticky najslabší.

Otázny v tomto ohľade, ako bolo spomenuté, je aj Semyon Varlamov, ktorý v boji o tímovú jednotku ruského výberu prehral so Sergejom Bobrovskym vzhľadom aj na posledný prípravný zápas pred týmto podujatím. Odpisovať ostatných, aj vzhľadom na pravdepodobné úlohy vo svojich tímoch by už bolo prehnané. Ale ak sa proste má vybrať to jedno meno, tak to bude Matt Duchene, ktorý je z tejto skupiny hráčov na medzinárodnej scéne najskúsenejší a okrem toho je súčasťou najväčšieho favorita na zisk trofeje, čo si vzájomne veľmi pomáha.

 

Voľba tak padla opäť na rovnaké meno, ako pri spomínaných tohtoročných Majstrovstvách sveta, ako bolo ale naznačené nie je to také jednoznačné a v tomto prípade ide skôr a tip než istotu. Viac než dobre mu bude konkurovať obrovský talent Nathan MacKinnon v drese mladíkov zo Severnej Ameriky, od ktorých sa očakáva svižný a technicky výborne zvládnutý hokej. Do širšieho okruhu favoritov na triumf, aj keď to pri turnaji ktorého sa zúčastní 8 tímov vyznie možno zvláštne, patria rozhodne aj Švédi a to aj napriek nie veľmi podarenému poslednému prípravnému zápasu. Rozhodne teda treba počítať aj s Gabrielom Landeskogom a to aj napriek tomu, že v príprave nastupoval iba vo štvrtom útoku a odpisovať nemožno rozhodne ani obrancu Erika Johnsona, hoci v jeho prípade by sa vzhľadom na danú konkurenciu jednalo o prekvapenie.

Favorit podľa Eurolanche

Kanada sem, Kanada tam, jednoducho sa tento názor valí z každej strany a každý mu postupne podlieha. Ako nečudo pri pohľade na tú súpisku, kde lídrom môže byť takmer každý, ale človek tam stále nájde mená, ktoré to javorovému listu môžu skôr pokaziť. Nemenej to je v prípade ich finálového súpera, kde väčšina vidí USA, ale so zdvihnutým palcom treba podotknúť, že ich súperi sú po väčšine rovnako ako skúsení profesionáli. Takže toto vykrikovanie o jednoznačnosti turnaja treba rozhodne mierniť. Po tomto väčšinovom názore je ďalším najčastejším alternatíva so Švédskom, ktoré bude predovšetkým spoliehať zrejme na pevné zadné rady na čele s Henrikom Lundquistom. Viac-menej sa ale zabúda na Rusov.

Áno, niekto si povie, že Rusi na tých najväčších podujatiach za ostatné obdobie iba zlyhávali, ale zas na druhú stranu treba podotknúť, že takýto kvalitný respektíve takto vyvážený tím Rusi poriadne dlho nemali. Takže ak sa aktuálnemu trénerovi zbornej podarí udržať tento celok nohami na zemi môže dôjsť k obrovskej hokejovej satisfakcii pre túto veľmoc, navyše priamo na kanadskej pôde na čo sú javorové listy najcitlivejšie. Naopak pomyselným nenápadným čiernym koňom turnaja môže byť výber Severnej Ameriky do 23 rokov, ktorý by ale absolútne ovládnutie turnaja, ktorý sa podľa určitých názorov obnovil najmä pre pohladenie kanadského hokejového ega, zrejme nezvládol.

S pravdepodobnosťou, pomaly až hraničiacou s istotou možno ale povedať, že menoslov víťazov Svetového pohára zo šatne Colorada Avalanche, na ktorom sa doposiaľ nachádzajú kanadské legendy Joe SakicAdam Foote a dvojica Američanov Adam DeadmarshScott Young, sa v tomto roku rozšíri.

Kompletný program hráčov Avs:

17.september: 21:30 Európa – USA

18.september: 02:00 Kanada – Česko, 21:00 Rusko – Švédsko

19.september: 02:00 Fínsko – Severná Amerika U23

20.september: 02:00 Severná Amerika U 23 – Rusko, 21:00 Švédsko – Fínsko

21.september: 02:00 USA – Kanada, 21:00 Švédsko – Severná Amerika U 23

22.september: 02:00 Kanada – Európa, 21:00 Rusko – Fínsko

23.september: 02:00 USA - Česko


Brano Bukovy, Slovakia, bukovy@eurolanche.com
17/09/2016 - 13:00