Viac článkov v slovenčine a češtine

Čo nového u Avs? (9.)

Čo nového u Avs? (9.)Pohľad na aktuálne dianie v tíme.

99. sezóna NHL sa oficiálne začala. Hneď v úvodný deň urobil lige obrovskú reklamu megatalent Auston Matthews z Toronta, ktorý vo svojom prvom zápase v kariére strelil štyri góly. Lepší začiatok sezóny si páni z ligového marketingu nemohli ani vysnívať. Avs a ich nový tréner Jared Bednar si však na svoju ostrú premiéru počkajú až do soboty. Akokoľvek dlhé sa nám fanúšikom to čakanie môže zdať, verme že tých pár dní tréningov navyše pomôže v sobotu proti Dallasu Stars hráčom Colorada ešte lepšie realizovať nový herný systém trénera Bednara.

Vráťme sa však ešte naposledy k prípravným zápasom. Colorado Avalanche ich prvýkrát vo svojej histórii všetky vyhralo – ten posledný proti LA Kings v Las Vegas 2:1 po predĺžení. Celkové skóre zo 6 prépravných zápasov bolo impozantných 16-5. Najlepším strelcom prípravy bol so 4 gólmi Mikhail Grigorenko, ktorému zdatne sekundovali Rene Bourque (1g+3a) a Ben Smith (2g+1a). Avs ubránili všetky presilovky súperov, pri vlastnej početnej výhode však dokázali skórovať iba 2-krát. No a súperi ich vo väčšine prípadov prestrieľali.

Najväčšou škvrnou inak veľmi vydareného prípravného obdobia sú zranenia. Pre rôzne zdravotné problémy museli väčšiu či menšiu časť prípravy vynechať Mikko Rantanen, Jarome Iginla, Blake Comeau aj John Mitchell. Našťastie by ich zranenia nemali byť vážne a väčšina z nich sa zapája aj do tréningového procesu. Stále teda môžeme dúfať že ich v sobotu uvidíme nastúpiť proti Stars. Najvážnejšie to vyzerá s Johnom Mitchellom, aj keď ani on zatiaľ nebol zapísaný na listinu zranených hráčov.

V utorok uplynul deadline na uzatvorenie súpisiek t.j. určenie 23 hráčov ktorí sezónu začnú v prvom time. Dvojica brankárov Varlamov-Pickard bola u Avs jasná prakticky od začiatku kempu. Z obrancov sa na farmu medzi poslednými presunuli Chris Bigras, Anton Lindholm a Duncan Siemens a z útočníkov Trent Vogelhuber a Mike Sislo. Miesto v time a štandardné zmluvy si v príprave vybojovali obaja BourqueovciRene podpísal 1-ročnú jednocestnú zmluvu za 650 tis.$, Gabriel 1-ročnú dvojcestnú zmluvu za 800 tis.$ v NHL resp. 200 tis.$ v AHL. Gabriel musel byť po podpise z administratívnych dôvodov umiestnený na waiver odkiaľ si ho však žiaden iný tím nevybral (ani žiadneho iného hráča Avs ktorí museli byť pri preradení do AHL na waiver umiestnení).

Čo sa samotnej waiver listiny týka, tesne pred uzatvorením súpisiek sa na nej ako každý rok ocitlo viacero zaujímavých mien. Detroit Red Wings zadarmo prišli hneď o dvoch mladých útočníkov – Martin Frk sa z mesta motorov sťahoval do Caroliny a Teemu Pulkkinen zase do Minnesoty. Bývalý hráč Colorada PA Parenteau sa vrámci New Yorku presunul z Brooklynu (Islanders) do New Jersey k miestnym Devils. Avs tentoraz z waiveru nestiahli nikoho a spoliehajú sa na hráčov ktorí v time absolvovali predsezónnu prípravu.

Dozvedeli sme sa už aj mená nových asistentov kapitána Gabriela Landeskoga. Jedným sa stal skúsený obranca Francois Beauchemin a druhé “Áčko” na drese si budú striedať Nathan MacKinnon a Matt Duchene. Aktuálne služobne najstarší hráč Colorada Cody McLeod na úvod sezóny prišiel nielen o funkciu asistenta kapitána, ale aj o miesto v základnej zostave – tréner Bednar prezradil, že úvodný zápas sezóny bude sledovať len z tribúny.

A na úplný záver ešte stručná info – bývalý hráč Avs Jack Skille uspel na skúške v tréningovom kempe Vancouveru Canucks a podpísal s nimi 1-ročnú zmluvu.


Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
14/10/2016 - 11:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."