Avs vynulovaní Bostonom
Sumár zo zápasu Colorado Avalanche vs. Boston Bruins.Po cennej výhre nad divíznym rivalom z Winnipegu privítalo Colorado Avalanche vo svojej Pepsi Center ďalšieho neľahkého súpera, ktorý k nim pricestoval až z východného pobrežia spojených štátov. Konkrétne išlo o Boston Bruins, ktorého úspech stojí a padá na ich brankárskej jednotke Tuukkovi Raskovi a inak tomu nebolo ani v tomto zápase. Na brankára číslo jeden, ktorým je Rus Semyon Varlamov, stavil aj tréner domácich. Do tohto merania síl vstúpili lepšie hostia, avšak prvú nádejnú šancu si vypracovali domáci. Mal ju na hokejke Jarome Iginla, jeho pokus však zblokoval John-Michael Liles. Aj v ďalších minútach pokračovala hra vo vysokom tempe, pričom šance sa rodili predovšetkým na domácej strane. Otvoriť skóre mohol Rene Bourque po tom čo sa dostal do úniku s AJ-om Greerom. Po nich mal šancu nakopnúť domácich aj Mikhail Grigorenko. Varlyho na opačnej strane ponaťahoval až Brandon Carlo. Po tejto pološanci sa na dlhé minúty hra upokojila a zmenil to až blesk z jasného neba v podobe gólu Davida Krejčího. Toho perfektne uvoľnil zo zovretia obrany David Backes. Za krátko mohlo byť navyše už 2-0, keď dobrú šancu na upravenie stavu do tejto podoby Austin Czarnik, našťastie však v poslednej chvíli vložil do jeho strely hokejky Eric Gelinas. Hosťom dal daný gól očividne krídla a rozhodne sa dalo povedať, že boli pri chuti. Šancu zdvojnásobiť ich vedenie mal taktiež Brad Marchand. Počas daného útočného tlaku ale zabúdali na zadné vrátka, to sa však nepodarilo potrestať Grigorenkovi s Iginlom. Naopak pri útočnej aktivite domáceho tímu sa o vyrovnanie strelou zo strednej vzdialenosti snažil Nikita Zadorov. V samom závere ešte prišlo jedno veľké ohrozenie od hostí. Semyon Varlamov však proti ďalšej dobrej šanci Austina Czarnika naplno predviedol svoje umenie a aj vďaka tomu bol stav po prvej tretine len 0-1.
Ihneď po buly sa v úvode druhej tretiny sa snažil domácich zaskočiť aktívny Marchand, jeho strelu ale zblokoval Erik Johnson. Vo všeobecnosti však bol úvod druhej tretiny na šance chudobnejší a prvú ako tak nebezpečnú si vypracoval Nathan MacKinnon. Jeho pokus ale mieril mimo brány. Na opačnej strane o niečo lepšie, no rovnako bez úspechu, kontroval Adam McQuaid. Už o niečo nebezpečnejšie pôsobila strela z hokejky Francoisa Beauchemina, ktorá však našla iba pripraveného Raska. Na opačnej strane preveril po predošlom tlaku domáceho brankára Joe Morrow. S pribúdajúcim časom potom ešte viac kontrolovali hru hostia, pričom aktívny bol predovšetkým Marchand, ktorý bol pomaly všade. Na druhej zaujal pokus MacKinnon a nie dlho po ňom sa snažil dostať misky váh do rovnovážnej polohy Gabriel Landeskog. Optickú prevahu hostí naopak potvrdzovala viac menej propagačná strela Patricea Bergerona, pri ktorej si ale tiež bolo treba dávať poriadny pozor. S rastúcim sebavedomím si Boston dovoľoval čoraz viac a dokonca prichádzali aj strely z väčšej vzdialenosti prípadne nahadzovanie pukov na teč. Po jednom z takýchto momentov prišiel nebezpečný teč Ryana Spoonera blízko pred Varlamovom, ale aj túto situáciu ustáli domáci bez inkasovania. Ruský brankár podržal svoj tím taktiež aj pri ďalšej obrovskej šanci Marchanda do ktorej ho dostal jeho útočný partner David Pastrňák. Ďakovať svojmu gólmanovi mohli domáci aj po ďalšej šanci v ktorej sa objavil Riley Nash. Po tomto momente prišlo aj prvé vylúčenie, keď potrestaným bol Erik Johnson. Jeho trest mohol veľmi rýchlo skrátiť Torey Krug, ale jeho pokus skončil len na tyčke a aj po dvoch tretinách tak svietil na tabuli stav 0-1.
V úvode záverečnej tretiny hostia ešte dohrávali menšiu časť svojej presilovej hry, ktorá však napokon nič nepriniesla. Po jej skončení chcel o svojich zjavných kvalitách presvedčiť Greer, jeho snaženie ale stroskotalo na pozornej obrane Bruins. Miernym pozitívom bolo, že hra mala v daných chvíľach spád a zbytočne sa neprerušovalo. Čomu ale chýbal zmysel bolo nevhodné provokovanie Jaromea Iginlu. Prvý spomenutý fakt však viac vyhovoval hosťom, ktorí sa dané tempo snažili využiť v možno už zlomový gól, vzhľadom na dovtedajší priebeh. Dopomôcť im k tomu mala presilovka, keď bol nespravodlivo vylúčený Carl Söderberg. V nej im to ale nevyšlo a navyše sa počas nej takmer dostal do úniku Joe Colborne. Prvé poriadne priame ohrozenie brány hostí prišlo až po veľmi dlhých minútach z hokejky Johna Mitchella, brankár hostí sa ale nenechal zaskočiť. Vyburcovať domácich sa snažil sebe vlastným spôsobom aj Andreas Martinsen, ktorý behom krátkej chvíle rozdal tri bodyčeky. Minimálne na Tysona Barrieho, ktorý sa krátko na to prezentoval nebezpečnou strelou, to malo požadovaný účinok. Svoju dravosť potvrdil o chvíľu neskôr aj Mikko Rantanen, ktorý si svojou aktivitou vypýtal faul od Brandona Carloa. Počas svojej vôbec presilovky išli domáci do brány doslova všetkým. Ani táto úporná snaha im ale nepriniesla úspech a Bostonu sa takmer podarilo po uplynutí trestu ich obrancu zlomiť odpor súpera. Postarať sa o tom mohol práve potrestaný Carlo, ktorý ale sám zoči voči Varlamovovi nepochodil. S blížiacim sa koncom začala domáca snaha narastať, zároveň s tým ale vznikali ešte väčšie diery v obrane. Navyše v spomínanej defenzívnej činnosti boli hostia aj v kritických momentoch výborný aj vďaka tomu si napokon výhru ustrážil, pričom si vedenie ešte dokázali poistiť. Postaral sa o to pri poslednom snažení a odvolaní brankára na domácej strane Dominic Moore. Posledným zápisom do štatistík bolo vylúčenie Matta Beleskeyho a Avs tak nenadviazali na svoj predošlý výkon a prehrali 2-0.
Brano Bukovy, Slovakia, bukovy@eurolanche.com
14/11/2016 - 03:30